[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

امنیت، نقش کلیدی در جذب سرمایه و رونق تولید دارد، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس در سفر یک روزه به حوزه‌‌های‌  قضایی جنوب فارس، ضمن دیدار از حوزه قضایی لامرد طی مراسمی ‌رئیس دادگستری و دادستان جدید شهرستان مُهر را معرفی کرد.
 به گزارش روابط عمومی‌دادگستری استان فارس در آئین تکریم رئیس دادگستری و معارفه رئیس جدید و دادستان این حوزه قضایی حجت‌الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی ضمن تسلیت ایام شهادت امام جواد (ع) برقراری امنیت و آرامش در مرز و بوم کشور اسلامی ‌را مدیون خون شهداء دانست و گفت: دستگاه قضایی با اولویت بخشیدن به مبارزه با فساد از امنیت و آرامش موجود مراقبت و پاسداری می‌کند و در مبارزه با فساد با هیچکس تعارف ندارد.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس با اشاره به این‌که اگر امروز امنیت و آرامش در این مرز و بوم برقرار است، مدیون خون شهداء است، تأکید کرد: باید با گام برداشتن در صراط مستقیم که همانا پیروی از فرامین مقام معظم رهبری است قدردان شهداء و ایثارگران و خانواده‌‌های‌ معظم آنان باشیم.
وی در ادامه بر جدیت روساء و دادستان‌‌های‌ حوزه‌‌های‌  قضایی در حمایت از سرمایه‌گذاری مشروع و قانونی و تحقق شعار سال مبنی بر رونق تولید تأکید کرد و در جمع مسئولان قضایی، اجرایی و جمعی از مردم شهرستان مُهر با اشاره به ظرفیت‌‌های‌ عظیم منطقه جنوب فارس در جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد رونق تولید و اشتغال، گفت: امنیت در منطقه نقش کلیدی و مهمی‌در جذب سرمایه دارد و لازم است مسئولان قضایی جدید شهرستان پایداری و تداوم امنیت کنونی در شهرستان را یکی از اولویت‌‌های‌ کاری خود قرار دهند.
وی افزود: هر آنچه امروز به عنوان ظرفیت‌‌های‌ سرمایه‌گذاری و منابع ملی در شهرستان‌‌های‌ لامرد و مُهر می‌بینیم به برکت  انقلاب اسلامی‌ به دست آمده است و این منطقه باید بیشتر از سایر مناطق قدردان این انقلاب و نظام اسلامی‌باشند و انقلابی‌گری باید همچون گذشته به عنوان شاخصه اصلی مردم این شهرستان و منطقه  باشد.
حجت الاسلام  والمسلمین موسوی ادامه داد: اکنون در گام دوم انقلاب هستیم که با تغییر ریاست دستگاه قضا و تحول در تشکیلات قضایی مصادف شده است و  از نکات مهم و مدنظر ریاست دستگاه قضایی کشور موضوع مبارزه با فساد است که باید با حداکثر توان با آن برخورد شود.
وی به رؤسا و دادستان‌‌های‌ حوزه‌‌های‌  قضایی  توصیه کرد که ضمن توجه به صیانت از بیت‌المال مسئله حفاظت از بیت‌المال را با جدیت دنبال و در دفاع از بیت‌المال و پیشگیری از تعرض به حقوق عمومی‌ با کسی تعارف نکنند و این موضوع را از جمله اولویت‌‌های‌ خود قرار دهند.
رئیس کل دادگستری فارس گفت: شهرستان‌‌هایی همچون لامرد و مُهر که در حال رشد و توسعه و تجربه رونق تولید هستند می‌بایست مسیر سلامت را مدنظر قرار دهند چراکه اگر قاطعانه با فساد برخورد شود، سرمایه‌گذاران با اطمینان خاطر بیشتری جذب این مناطق خواهند شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی افزود: برخی‌ها به دنبال فاسد جلوه دادن بعضی از مجموعه‌ها در نظام هستند در حالی که  این‌گونه نیست و افراد فاسد عده معدودی بیش نیستند اما از همین تعداد اندک نیز نباید گذشت و مبارزه قاطع با مقوله فساد با عزم و اراده دستگاه قضایی ادامه خواهد یافت.
رئیس شورای قضایی استان فارس گفت: موضوع امنیت را از دیگر مباحث مهم و تأکید شده توسط ریاست قوه قضائیه دانست و افزود:  خوشبختانه تجربه نشان داده است مناطقی مانند مُهر و لامرد که دارای ضریب امنیت بالایی هستند علاوه بر فعالیت‌ها و اجرای برنامه‌‌های‌  هدفمند و تعاملات سازمانی نهادهای امنیتی، انتظامی‌و قضایی نتیجه وجود اصالت و فرهنگ والای مردم این مناطق است.
وی با اشاره به نام‌گذاری سال‌جاری توسط رهبری انقلاب با عنوان رونق تولید، گفت: به مقامات قضایی توصیه اکید می‌کنم که در جهت هرچه بهتر عملی کردن این شعار با مسئولان اجرایی شهرستان‌ها همکاری تمام و کمال داشته‌باشند و از اقدامات جزیره‌ای‌ پرهیز نمایند.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی تصریح کرد: استقلال دادگستری‌ها و مراجع قضایی به معنای عدم همکاری و تعامل با نهادها و سایر ادارات نیست و لازم است در جهت رونق تولید همکاری سرلوحه کار باشد چرا که این مهم در حکم مقام معظم رهبری به آیت الله رئیسی نیز آمده است. رئیس کل دادگستری فارس در ادامه گفت: مسئله مهم دیگر، حفظ حقوق شهروندان است چرا که هرچه این نظام اسلامی‌کسب کرده به وسیله همین مردم بوده است. پیروزی، حفظ و تداوم این انقلاب در گرو همین مردم بوده است، به همین دلیل حقوق این مردم باید حفظ شود و درب اتاق رئیس دادگستری و همه مسئولان قضایی باید به روی تک تک مردم باز باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم تکریم و معارفه مسئولان حوزه قضایی شهرستان مُهر افزود: امروز به واسطه عملکرد خوب قضات، اطاله دادرسی نداریم اما برخی پرونده‌های مسن موجود در مجموعه قضایی باید با همت و تلاش شبانه‌روزی قضات مجموعه تعیین تکلیف گردد. وی تصریح کرد مردم حق دارند نتیجه تظلم‌خواهی خود را در کوتاه‌ترین زمان دریافت نمایند.
پیشگیری از تخریب اراضی مسئله دیگری است که این مقام ارشد قضایی استان بر آن تأکید کرد و افزود: زمین چیزی نیست که تولید شود و اگر تصرف شد باز پس گرفتن آن با تشکیل پرونده‌‌های‌ قضایی و رسیدگی‌‌های‌ پیچیده محقق می‌گردد بنابراین در این مورد مسئولان قضایی و اجرایی بررسی نمایند زمین‌‌هایی که به بهانه‌‌های‌  سرمایه‌گذاری و ایجاد مراکز تولید به افراد واگذار شده است در صورت استفاده‌‌های‌ دیگر خارج از ضوابط واگذاری، بازپس گرفته شود.
وی در ادامه با اشاره به مسئله کاهش جمعیت کیفری به مسئولان قضایی گفت: درست نیست که به خاطر یک توهین ساده، فردی روانه زندان شود. وی  توصیه کرد با تقویت فرهنگ صلح و سازش بهتر است مسائل و اختلافات و منازعات ساده به صورت کدخدا منشی حل شود.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی گفت: احداث و استقرار بازداشتگاه یکی از ضروریات مناطق لامرد و مُهر به دلیل بُعد مسافت نسبت به مرکز استان است، بنابراین تلاش خواهیم کرد این موضوع مهم  در سال‌جاری محقق شود.
رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه با اشاره به آمار جرائم و مطالبات حقوقی  مردم در حوزه قضایی مُهر گفت: بیشترین جرائم این حوزه قضایی ایراد ضرب و جرح‌‌های‌ غیرعمد درنتیجه حوادث رانندگی است که حل این مشکل می‌تواند  با همکاری و تعامل نهاد‌‌های‌ مسئول و بهبود وضعیت راه‌ها و محورهای مواصلاتی شهرستان محقق گردد و دادستان جدید شهرستان می‌تواند این موضوع را در قالب پیگیری حقوق عامه در شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان مطرح و نتایج را از مسئولان ذی‌ربط مطالبه نمایند.
رئیس کل دادگستری استان فارس پائین بودن آمار مطالبه مهریه و همچنین دادخواست طلاق در شهرستان را نتیجه استحکام بنیان خانواده در منطقه بیان کرد و خاطر نشان ساخت: لازم است با اجرای برنامه‌‌های‌  فرهنگی از ایجاد انحرافات اخلاقی جلوگیری شود.
 در پایان این مراسم رئیس کل دادگستری استان فارس ضمن تقدیر از تلاش‌‌های‌ شش ساله قاضی حسن‌رحیمیان، قاضی حشمت رستمی ‌دادستان پیشین شهرستان را به عنوان رئیس جدید این حوزه قضایی معرفی کرد. همچنین در این مراسم قاضی سید محمد باقر حقایقی نیز به عنوان دادستان جدید شهرستان مُهر معرفی گردید.
گفتنی است پیش از برگزاری این مراسم، رئیس کل دادگستری استان فارس و اعضای شورای قضایی استان فارس با حضور در حوزه قضایی لامرد ضمن بررسی روند خدمت‌رسانی قضایی در دادگستری شهرستان لامرد با قضات و کارکنان دیدار و بخشی از مراجعات مردمی‌را پاسخ گفتند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی