[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۴۲
  • دوره جدید

تراکتور؛ مدعی جدی قهرمانی در لیگ نوزدهم، روزنامه شیراز نوین

تیم فوتبال تراکتور پس از انتخاب یک مربی کاربلد، جذب چند ستاره، ایجاد ثبات مدیریتی و به وجود آوردن نظم در باشگاه، حالا امیدوار است طلسم قهرمانی در لیگ برتر را بشکند.
تراکتوری‌ها دهمین فصل حضور در لیگ برتر را امسال تجربه خواهند کرد. آن‌ها از زمانی که به سطح اول فوتبال ایران رسیدند، با سیر صعودی فوق‌العاده خود را به جمع تیم‌های مدعی وارد کردند و چند بار هم تا آستانه قهرمانی پیش رفتند. آن‌ها حالا با سه نایب قهرمانی و یک قهرمانی جام حذفی، تنها قهرمانی در لیگ برتر را در تالار افتخاراتشان کم دارند و امیدوارند این فصل جام را بالای سر ببرند.
تیم فوتبال تراکتور در لیگ یازدهم با 47 امتیاز در رده دوم قرار گرفت و تنها به خاطر یک امتیاز اختلاف قهرمانی را از دست داد. فصل بعد شاگردان تونی اولیویرا رقابت جانانه‌ای با استقلال داشتند؛ اما باز هم به دلیل یک امتیاز جام را به یک تیم دیگر واگذار کردند. آخرین نایب قهرمانی تی‌تی‌ها نیز در لیگ چهاردهم رقم خورد؛ جایی که به شکلی دراماتیک و عجیب بازی این تیم با نفت تهران 3-3 شد تا چند صد کیلومتر آن طرف تر سپاهان جام را بالا سر ببرد.
حالا بسیاری، تراکتور را مهم‌ترین کاندیدای قهرمانی در لیگ نوزدهم می‌دانند؛ چرا چنین ادعایی به حقیقت نزدیک است؟
تیم پرستاره و کهکشانی
تراکتور فصل پیش با جذب سه کاپیتان تیم ملی، بزرگترین انتقال‌های پنجره تابستانی را رقم زد. اکنون تبریزی‌ها با حفظ این سه بازیکن و دیگر ستاره‌های خود، مهره‌های شاخصی چون رشید مظاهری، محمدرضا خانزاده، میثم تیموری، مسیح زاهدی، مازولا و... را جذب کردند تا پرستاره‌تر از هر زمان دیگری به استقبال لیگ برتر بروند.
جوان‌های باانگیزه و بااستعداد
علاوه بر ستاره‌ها، در ترکیب تیم تراکتور بازیکنان جوان بااستعدادی نیز حضور دارند که می‌توانند در نقش یک پدیده ظاهر شوند. رضا شکاری که‌ هایجک بزرگ نقل و انتقالات محسوب می‌شود، مهدی تیکدری که فصل گذشته ستاره مس کرمان بود، مسیح زاهدی و سعید مهری که فصل پیش در ماشین‌سازی درخشیدند به همراه چند بازیکن جوان دیگر آماده شروع لیگ برتر و اعتماد کادرفنی هستند. نکته جالب این است که تراکتور در پست‌های مختلف این بازیکنان جوان را در اختیار دارد و دنیزلی می‌تواند در طول فصل از آن‌ها بهره ببرد.
برگ برنده: ستاره‌های خارجی
فصل گذشته هری فورستر، لی اروین، سوکیتا، استوکس و کوین کنستانت به عنوان سهمیه خارجی جذب تیم تراکتور شدند که هر کدام نام‌های بزرگی در سطح فوتبال ایران محسوب می‌شوند. حالا از این جمع سوکیتا که خارجی منظم این تیم به شمار می‌رود، در جمع نماینده فوتبال آذربایجان باقی مانده است. تا اینجای کار مازولای بزریلی که وینگری توانمند است، جذب تراکتور شده و احتمالاً دو ستاره دیگر نیز به زودی با این تیم قرارداد خواهند بست؛ بازیکنانی که احتمالاً برگ برنده دنیزلی در طول فصل خواهند بود.
مربیِ قهرمان روی نیمکت تراکتور
هدایت تراکتور برای فصل جدید را مصطفی دنیزلی برعهده دارد. کسی که با پاس و پرسپولیس روزهای بسیار خوبی را در فوتبال ایران تجربه کرد و شناخت قابل توجهی از فوتبال ایران دارد. او در ترکیه نیز مربی شناخته شده و پرافتخاری محسوب می‌شود. دنیزلی 69 ساله با بشیکتاش، فنرباغچه و گالاتاسارای قهرمان سوپرلیگ ترکیه شد و از این حیث رکورددار محسوب می‌شود. او با تیم ملی ترکیه نیز تا یک چهارم نهایی یورو پیش رفت و گالا را نیز تا نیمه نهایی لیگ قهرمانان پیش برد. همچنین مصطفی پاشا محبوبیت بسیار زیادی هم نزد هواداران دارد و برای کسب جام قهرمانی، بهترین گزینه محسوب می‌شود.
غیبت در لیگ قهرمانان آسیا
اگرچه تراکتوری‌ها امیدوارند با حذف یکی از 4 نماینده ایران به لیگ قهرمانان آسیا برسند؛ اما در غیر این صورت نیز غیبت در لیگ قهرمانان به نفع این تیم خواهد بود. تراکتور در نیم فصل دوم و در زمانی که تیم‌های مدعی مشغول بازی‌های آسیایی هستند، می‌تواند با استراحت مناسب در مسابقات لیگ برتر حاضر شود و از رقبا پیشی بگیرد.
نمایش هجومی ‌و حمایت هواداران
مصطفی دنیزلی به هواداران وعده داد که تیمش با نمایش هجومی و تماشاگرپسند در زمین حاضر می‌شود. اتفاقی که او در تیم‌های پرسپولیس و پاس نیز رقم زد و به زعم کارشناسان، تیم‌هایش بهترین فوتبال را ارائه کردند. حالا در صورتی که نمایش هجومی ‌تی‌تی‌ها با حمایت پرشور و همیشگی هواداران نیز همراه شود، بی‌تردید هیچ تیمی ‌نمی‌تواند شرایط مناسبی را در یادگار امام تجربه کند.
ثبات مدیریتی و مالکیتی
در سال‌های اخیر تراکتور مدیران عامل مختلفی را بر مسند کار داشته؛ اما این فصل محمدرضا زنوزی تصمیم گرفته با ایجاد ثبات مدیریتی، تیمش را به آرامش برساند. تراکتور که حالا یکی از متمول‌ترین تیم‌های ایران محسوب می‌شود، در صورتی که به ثبات و آرامش برسد، می‌تواند شانس اول قهرمانی در لیگ نوزدهم باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی