[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۰
  • دوره جدید

بازگشت امید به سینماهای فارس، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره: مبانی فرهنگ و هنر علیه آسیب‌های اجتماعی مقتدرانه ایستادگی می‌کنند. آنها نقش پررنگی در راستای ارتقای فرهنگ عمومی‌ جامعه داشته و مخاطبان را به فرآیند خوب اندیشیدن دعوت می‌کنند. به راستی چه عنصری بهتر از تفکر و اندیشیدن می‌تواند علیه بحران‌های فزاینده دوام آورد. از سینما به عنوان جهان‌شمول‌ترین هنرها یاد می‌شود و کارشناسان امور اجتماعی همواره بر نقش برجسته آن در شکل‌گیری هنجارهای مثبت اجتماعی تأکید می‌ورزند. سینمای ایران از لحاظ نرم‌افزاری در جایگاه تحسین‌برانگیزی است. بسیاری از آوردگاه‌های بین‌المللی تندیس‌های زرین خود را به سینماگران وطنی تقدیم می‌کنند و در حالی که آمار استقبال تماشاگران از آثار خوش‌ساخت در وضعیت مطلوبی است، نام هنر هفتم ایرانی در زمره بهترین‌های جهان قرار می‌گیرد. اما در حوزه‌های سخت‌افزاری هنوز هزاران راه نرفته پیش رو داریم. بسیاری از شهرهای ایران حتی از داشتن یک سالن سینمای محقر که قابلیت نمایش فیلم در آنها وجود داشته باشد، محروم هستند و طرح‌های مشابه سینماهای سیار هم آن چنان که انتظار می‌رفت نتوانست زمینه آشتی تماشاگران شهرستانی و مناطق محروم را با سالن‌های سینما فراهم آورد.
وضعیت فارس و شیراز در مقام پایتخت فرهنگی ایران نیز بهتر از دیگر شهرها و شهرستان‌های کشور نیست. سالن‌های سینما در بسیاری از نقاط پرجمعیت استان تعطیل شده و بسیاری از علاقه‌مندان سینما آخرین باری که در پای پرده نقره‌ای به تماشای فیلم نشستند را به خاطر نمی‌آورند. در شیراز با آن همه پیشینه تاریخی اوضاع وخیم‌تر است. مدت‌های زیادی است سقف یکی از سالن‌های نمایش از عرش به کف آمده و دیگری برای گشایش گره‌های ترافیکی تبدیل به پارکینگ سنگلاخ شده است! سینما بهمن هم فقط سه روز بعد از کندن صندلی‌هایش طعمه حریق شد تا همه ما متهم به کشتن نوستالژی‌ها شویم. اگر بخش خصوصی در پرتو حمایت‌های متولیان فرهنگی شهر با دلسوزی به میدان فرهنگ نیامده بود، سرنوشت هنر هفتم در شهر شش هزار ساله به مراتب وخیم‌تر از وضعیت کنونی بود. خوشبختانه فرآیند فرسایش سینماهای شیراز تنها خبری نیست که شنیده می‌شود. دومین شهر پرجمعیت استان فارس در حالی صاحب پردیس سینمایی امید می‌شود که همکاری‌ها و تعاملات لازم برای آغاز عملیات اجرایی آن در سال جاری شکل گرفته و در آینده نزدیک به بهره‌برداری خواهد رسید.
در نظر داشته باشیم کشور ما به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه پیمان‌شکنان و دسیسه‌های استعمارگران در دشوارترین شرایط اقتصادی به سر می‌برد و طبق یک رسم ناخوشایند، آتش کسری بودجه ابتدا به جان حوزه مظلوم فرهنگ و هنر می‌افتد. به همین دلیل، جذب اعتبارات لازم برای ساخت یک پردیس سینمایی در شرایط کنونی تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسید. خوشبختانه با وجود همه کمبودها این مأموریت غیرممکن هم به انجام رسید و می‌توان انتظار داشت که اهالی پرپیشینه دیار تخت‌جمشید در آینده نزدیک از این آوردگاه مجلل فرهنگی برخوردار شوند. فرآیند جذب اعتبار برای چنین پروژه‌های کلانی در بر دارنده این موضوع است که در پرتو همکاری و تعامل می‌توان اهداف بزرگی را در روزهای مبادای اقتصادی به سرانجام رساند و وظیفه خدمتگزاری به مردم را به جا آورد. از آن جایی که هنر سینما در زمره مؤلفه‌های تأثیرگزار و زودبازده قرار می‌گیرد، پس از توسعه زیرساخت‌های فرهنگی می‌توان انتظار داشت که آمار آسیب‌های اجتماعی رویه زوال پیش گرفته و هنر هفتم نقش والای خود را در پیشگیری و درمان آسیب‌های اجتماعی ایفا کند. حال این پرسش مطرح می‌شود که نوبت سازندگی سالن‌های از دست رفته فارس چه زمانی فرا خواهد رسید و چگونه می‌توان از تبدیل زیرساخت‌های فرهنگی به مجتمع‌های تجاری جلوگیری کرد. پرسشی که مدیران فرهنگی باید پاسخ آنها را به افکار عمومی ‌ارائه کنند. از یاد نبریم مبانی فرهنگ و هنر علیه آسیب‌های اجتماعی مقتدرانه ایستادگی می‌کنند.

 

 

ایران فقط تهران نیست
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی کشور، در راستای تحقق شعار «ایران تهران نیست» و افزایش توان زیرساختی و اشتغال‌زایی سینمای کشور و برقراری عدالت فرهنگی، از اختصاص «سینمای امید مرودشت» به دومین شهر پرجمعیت استان فارس خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی ‌اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ استان فارس، رمضانعلی حیدری خلیلی در نشست هماهنگی و تبادل تفاهم‌نامه اجرای طرح پردیس سینمایی امید مرودشت که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان، شهردار مرودشت در محل شهرداری مرودشت برگزار شد، حضور یافت و اظهار کرد: توجه به توسعه زیرساخت‌های سینمایی از اولویت‌های برنامه‌ای سازمان سینمایی در سال جاری است که با جدیت در شهرهای فاقد سینما که از سرانه جمعیتی بیشتر برخوردارند با جلب مشارکت شهرداری‌ها پی‌گیری خواهد شد. وی ضمن بازدید از محل‌های در نظر گرفته شده برای احداث پردیس سینمایی امید مرودشت گفت: در راستای تحقق شعار «ایران تهران نیست» و افزایش توان زیرساختی و اشتغال‌زایی سینمای کشور و برقراری عدالت فرهنگی، طرح پردیس سینمایی امید تا این مرحله در ۱۳شهر کشور و مجموعاً با ۴۲ سالن اجرا خواهد شد و شهر مرودشت به لحاظ سبقه و پیشینه فرهنگی و تمدنی، سرانه جمعیت و شایستگی مردم این خطه به عنوان شهر برگزیده استان فارس و سیزدهمین ایستگاه برای اجرای طرح سینمای امید تعیین شد. معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی کشور گفت: این پروژه با محوریت و سرمایه‌گذاری شهرداری مرودشت احداث می‌شود. همچنین سازمان سینمایی به عنوان متولی سینمای کشور علاوه بر ارائه مشاوره‌های فنی، تهیه نقشه و طراحی سازه و پرداخت ۷۰۰ میلیون تومان به صورت کمک بلاعوض را بر عهده دارد و مجوز پردیس سینمایی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس صادر خواهد شد. وی ادامه داد: برای حمایت بیشتر و سرعت بخشیدن به اجرای پروژه با معاونت عمرانی وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهداری‌های کشور توافق شده است تا از شهرداری‌های شهرهای فاقد سینما که در احداث پردیس سینمایی امید مشارکت دارند، تا ۵۰۰ میلیون تومان به صورت کمک بلاعوض پرداخت کنند. حیدری خلیلی افزود: در جلسه امروز تصمیم گرفته شد تا پردیس سینمایی امید در خیابان انقلاب، بوستان انقلاب مرودشت احداث شود و براساس توافقات به عمل آمده، این پردیس در ۳ سالن با ظرفیت تقریبی ۳۰۰ صندلی و با حمایت سازمان سینمایی و سازمان شهرداری و دهیاری و محوریت شهرداری مرودشت احداث خواهد شد. معاون سازمان سینمایی در این نشست از توجه شهرداری مرودشت و اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی ‌استان فارس به ارتقای شاخص‌های فرهنگی و مشارکت در احداث پردیس سینمایی امید مرودشت تشکر و قدردانی کرد. وی همچنین استان فارس را به لحاظ جایگاه ممتاز فرهنگی و تمدنی در عرصه ملی و بین‌المللی به عنوان یکی از قطب‌های مهم سینمایی کشور به لحاظ میزان تماشاگر سینما دانست و افزود: در تیرماه سال جاری سینما گلستان شیراز به عنوان کاراترین سینما بر حسب میزان تماشاگر بوده است، به نحوی که در طول این ماه هر صندلی این سینما پذیرای ۱۰۸ نفر بوده است و این رکورد نشانه اقبال کم‌نظیر مردم شیراز به سینما است که سینمای ایران باید قدردان این محبت و توجه باشد. حیدری خلیلی در ادامه گفت: در حال حاضر به ازای هر ۱۳۴۰۰۰ نفر یک سالن سینما در کشور وجود دارد و استان فارس با ۵ میلیون نفر جمعیت، برای رسیدن به سرانه هر ۱۰۰ هزار نفر یک سالن سینما، ظرفیت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای ایجاد حداقل ۲۰ سالن سینمای دیگر را دارد.
بهره‌برداری از پتانسیل قدرتمند سینما
صابر سهرابی با تقدیر از حمایت مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌و همراهی شهرداری برای ساخت و ساز چنین مجتمع‌های فرهنگی سینمایی در شهر تاریخی فرهنگی مرودشت، گفت: با مشورتی که با استاندار فارس انجام گردیده است، توانسته‌ایم حمایت این مقام عالی استان را نیز برای راه‌اندازی «پردیس سینمایی امید» جلب نماییم و قول مساعد داده شده تا هرچه سریع‌تر وارد فاز عملیات اجرایی این پروژه در سال ٩٨ قرار گیریم. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس با بیان اینکه تأثیر این اتفاق فرهنگی بسیار حائز اهمیت است و شهر مرودشت نیز دارای پیشینه تاریخی، جمعیت و موقعیت زمانی و مکانی مهمی‌ است، افزود: این فضای سینمایی را در کنار تمام ظرفیت‌های موجودش به بهره‌برداری و استفاده عموم قرار خواهیم داد تا در مرکز شهر واقع گردد و به یکی از بهترین مکان‌های فرهنگی هنری تبدیل شود، چون که سینما اقبال خوبی در میان جامعه و مردم استان فارس پیدا کرده است و در دیداری که با هنرمندان و اهالی فرهنگ مرودشت نیز داشته‌ایم، همگی مطالبه گر فضای‌های مناسب سینمایی فرهنگی هستند. دبیر شورای فرهنگ عمومی ‌استان اظهار داشت: سینما به عنوان پدیده‌ای نو توانسته در سالیان بعد از پیدایش علاوه بر جنبه هنری دیگر، پتانسیل‌های قدرتمند خود در عرصه‌های مهم و در ارتباط با اجتماع را به نمایش بگذارد. اهمیت سینما از این بابت که می‌تواند به عنوان مکان و وسیله‌ای برای ارتباط جمعی در جهت نشر و گسترش فرهنگ نقشی کلیدی ایفا کند بسیار مؤثر است. یکی از اولین اقداماتی که باید در این زمینه انجام شود، ساخت و گسترش مجتمع‌های سینمایی است که سعی شده نقش آن در متن جامعه و فرهنگ‌سازی مورد بررسی قرار گیرد و می‌بایست در طرح‌های تحقیقی و پژوهشی با استفاده از روش توصیفی تحلیلی به ارزیابی نقش سینما در توسعه و گسترش فرهنگ و همچنین ساخت مجتمع‌های سینمایی بیشتر پرداخته شود.
اهمیت ساخت پردیس سینمایی در شهرستان‌های فارس
شهردار مرودشت با اشاره به اینکه این شهر از دیرباز با توجه به آثار تاریخی و فرهنگی و میراث جهانی در استان ادب‌پرور فارس به عنوان مهد تمدن ایران زمین محسوب شده است، گفت: پتانسیل‌های فعالیت‌های فرهنگی و داشته‌های زیادی در این منطقه وجود دارد و جای بسی خرسندی است که شهرداری نیز در این راستا با حمایت و همکاری مدیران وزارتی و مسئولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس، بتواند برای راه‌اندازی پردیس سینمایی درخور و شأن و منزلت مردم شریف، اقدام‌های لازم را انجام دهد. سید مهدی مکّی در ادامه با برشمردن امکانات موجود و فضاهای فرهنگی هنری، اقتصادی، بهداشتی، رفاهی، تفریحی، آموزشی و تمام آنچه که نیاز یک زندگی شهرنشینی در این شهرستان است، افزود: این منطقه با عنایت به مطالبات عمومی ‌مردم از لحاظ فرهنگی به احداث مجموعه‌های سینمایی نیاز دارد و در این شهرستان چون که درخواست و علاقه شهروندان به سمت هنر و فعالیت‌های فرهنگی هنری چشمگیر است، امیدواریم با مشارکتی که هم اکنون شاهد آن هستیم، پروژه مورد اشاره به زودی محقق شود و مورد بهره‌برداری قرار گیرد. شهردار مرودشت اظهار داشت: در حال حاضر سالن اجتماعات شهرداری به دلیل استقبال مردم از برنامه‌های اکران فیلم، به نمایش تولیدات سینمایی در حد محدود می‌پردازد و با احداث پردیس سینمایی امید مرودشت این گونه فعالیت‌ها حرفه‌ای‌تر و وسیع‌تر از گذشته تقدیم علاقه‌مندان خواهد شد.

 

 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی