[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

استاندار فارس در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان: کارنامه استان فارس در اقتصاد مقاومتی مثبت است، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: کارنامه این استان در زمینه اقتصاد مقاومتی مثبت است که بیانگر تلاش و کوشش صورت گرفته در فارس است. به گزارش شیرازنوین به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری فارس، سید محمد علی افشانی در آخرین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان با تبریک فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت زهرا(س)، اظهار داشت: امیدواریم تقارن میلاد حضرت زهرا(س) با عید نوروز برای میهن ما و مردم ایران سرشار از شادی و نشاط و سلامتی و توفیقات روزافزون باشد.
وی با بیان اینکه با تلاش مدیران اقتصادی، مدیران استان و مدیران بانک‌های استان، فارس در زمینه طرح ارتقای تولید به موفقیت زیادی رسیده است، ادامه داد: دو نکته در خصوص بانک‌ها باید اصلاح شود؛ باید فاصله میان نرخ سود تسهیلات و نرخ بهره کاهش یابد و همچنین نرخ بهره باید کمتر شود.
استاندار فارس با تأکید بر اینکه بدون سیستم بانکی توسعه محقق نمی‌شود و آنچه به عنوان توسعه اقتصادی در کشور وجود دارد حاصل مشارکت بانک‌هاست، افزود: کمتر پروژه بزرگی است که بدون مشارکت بانک‌ها به بهره برداری رسیده باشد. مهندس افشانی با اشاره به اینکه بانک‌های استان فارس در سال جاری در طرح ارتقای توان تولید عملکرد قابل دفاعی داشته اند، افزود: باید در سال 96 این حرکت منطقی و مقبول تداوم داشته باشد و نباید این جایگاه تضعیف شود.
وی ادامه داد: تشکیل جلسات کمیته جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری، کمیته تسهیل و  رفع موانع تولید و تلاش مدیران اقتصادی، مدیران اجرایی و مدیرانی که باید خدمات ارائه کنند مانند شرکت های آب، برق و گاز، نشان دهنده هماهنگی در نظام اجرایی استان فارس است. استاندار فارس با بیان اینکه توسعه فرآیندی مستمر، تاریخی و تدریجی با قانونمندی خاص خویش است که یک روزه حاصل نمی شود، افزود: کاهش و افزایش رشد اقتصادی اگر با نرخ منطقی باشد، قابل ادامه یا پیشگیری خواهد بود. مهندس افشانی با اشاره به اینکه رتبه بانک‌های استان فارس در نسبت مصارف به منابع دو پله ارتقا یافته است، گفت: این موفقیت حاصل هماهنگی مدیران استان و سیستم بانکی است که بیانگر تلاش گسترده در استان فارس است. وی مهم ترین بحث اقتصاد مقاومتی را رونق تولید، صادراتی شدن محصول و دانش بنیان کردن تولید دانست و تصریح کرد: استان فارس در این شاخص‌ها خیلی خوب عمل کرده است. استاندار فارس ادامه داد: تعداد شرکت‌های دانش بنیان مورد تأیید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این استان از 36شرکت در سال94 پس از 18ماه تلاش، به 96شرکت در سال جاری رسیده است که نشان دهنده رشد 267درصدی است. مهندس افشانی گفت: در طرح ارتقای توان تولید متوسط پرداخت تسهیلات در کشور حدود 57درصد و پرداخت تسهیلات در استان فارس 110درصد بوده است.
وی با بیان اینکه در زمینه اقتصاد مقاومتی، دولت به میزانی که از ظرفیت حاکمیت در اختیار دارد می تواند پاسخگو باشد، افزود: اقتصاد مقاومتی برای یک سال و چند سال نیست و برنامه تدوین شده و کاملی است که برای نجات اقتصاد کشور طراحی شده است؛ به شرط اینکه همه بندهای آن را پیگیری کنیم.
استاندار فارس با اشاره به این که درون زا بودن یکی از بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، گفت: درون زا بودن به معنای تکیه بر داشته‌های خود و توجه به آن‌هاست؛ باید تلاش کنیم سرمایه‌های اجتماعی خود را افزایش دهیم؛ امروزه مهمترین سرمایه کشورها سرمایه اجتماعی و سپس سرمایه انسانی و در نهایت سرمایه فیزیکی است. مهندس افشانی برون گرا بودن را به معنای استفاده از دانش و فناوری دیگران دانست و گفت: ارتباط با دنیا و به ویژه کشورهای همسایه از دیگر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که به معنای تعامل منطقی با دنیا با حفظ منافع کشور است. وی با تأکید بر اینکه بدون ارتباط سازنده با دنیا که عامل انتقال دانش و تکنولوژی است، امکان تحول وجود ندارد، ادامه داد: دانش و تکنولوژی مورد نیاز صنعت است و باعث افزایش کیفیت و کاهش قیمت خواهد شد.
استاندار فارس افزود: گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی وظیفه تمام کسانی است که تریبون، قلم و کلاس درس دارند و همه باید این موضوع را به گفتمان عمومی جامعه تبدیل کنند.
مهندس افشانی با تأکید بر اینکه یک راه برای حل مشکلات جامعه وجود دارد و آن ایجاد امید در جامعه است، گفت: انسان امیدوار جامعه را می سازد، سرمایه گذاری می کند و برای بهتر شدن وضعیت جامعه تلاش می کند؛ انسان افسرده، بیمار است و هزینه سنگینی برای مردم می تراشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی