[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۶۹
  • دوره جدید

جا ماندن فارس از تجارت الکترونیک، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور 

به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در اقتصاد و بازرگانی امری اجتناب ناپذیر است. پیشرفت تکنولوژی و توسعه ابزارهای ارتباطی در هر زمینه‌ای به انسان شیوه‌های نوینی ارائه کرده که در حیطه کسب و کار نیز دستاورد آن تجارت الکترونیک بوده است. معنای تجارت الکترونیک به شکل ساده خرید و فروش کالا از طریق ابزارهای ارتباطی جدیدی است که اینترنت بستر اصلی آن را شکل می‌دهد. 
دنیای امروز هر چه سریع‌تر به سمت مجازی شدن پیش می‌رود و سبک جدید زندگی انسانی مستلزم آن است که برای دریافت و تأمین نیازهای خود کمترین وقت را صرف کند و تجارت الکترونیک نیز یکی از مواردی است که با این مسیر همراه شده است. 
به طور کل تجارت الکترونیک در ایران مسئله نوپایی است. شاید زمان زیادی از هنگامی که مسئولان به ضرورت توجه به این حوزه و نیاز به توسعه آن در ساختار اقتصادی کشور پی برده اند، نمی‌گذرد. اگرچه در سال‌های اخیر نام‌های خوبی در عرصه تجارت الکترونیک کشور شکل گرفته اند، ولی هنوز به شکل چشمگیر موفقیت‌های بزرگی در این زمینه وجود نداشته است. با این حال تجارت الکترونیک ظرفیت بسیار مهمی است که نباید از آن غافل ماند.
در فارس نیز که همواره مسئولان بارها و در مناسبت‌های مختلف دغدغه خود را یافتن شیوه‌های جدیدی برای توسعه اقتصادی استان عنوان کرده اند؛ مسئله‌ای مانند تجارت الکترونیک نباید مورد غفلت قرار بگیرد. فعالیت‌هایی نیز در این خصوص در سطح استان انجام گرفته ولی تا به امروز به شکل قابل توجهی موفقیت آمیز نبوده است. 
هیچ شرکتی در ایران تا به حال در عرصه تجارت الکترونیک فعالیت قابل توجهی در سطح جهانی نداشته که با توجه به محدودیت‌های کشور قابل درک است. با وجود این فارس هنوز جایگاهی ملی نیز در این خصوص به خود اختصاص نداده و نتوانسته برای خود نامی به وجود آورد. 
توسعه تجارت الکترونیک به عوامل مختلفی از جمله توسعه زیرساخت‌های ارتباطی، فرهنگ سازی در بین مردم و همچنین به وجود آمدن قوانین تسهیل کننده این نوع تجارت وابسته است. زیرساخت‌های ارتباطی فارس در حد متوسطی قرار گرفته و اگرچه پوشش صددرصدی در این حوزه وجود ندارد، ولی می‌تواند جوابگوی تجارت الکترونیک استان باشد. مهم‌ترین مسئله‌ای که باید در فارس مورد توجه قرار بگیرد، تشویق صاحبان کسب و کار به تجارت الکترونیک و تسهیل کردن موانع موجود بر سر راه آن‌هاست. 
تجارت الکترونیک نتوانسته برای فارس سرمایه به همراه داشته باشد
مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری فارس به «شیرازنوین» گفت: علی رغم اینکه شرکت‌های خوبی در استان در حوزه تجارت الکترونیک فعالیت می‌کنند، ولی کمتر توانسته‌اند جایگاه ملی برای خود ایجاد کنند. فارس در زمینه کاربری و استفاده از آن موفق عمل کرده. با وجود این در بحث آنکه تجارت الکترونیک بتواند ارزش افزوده داشته باشد و سرمایه به درون استان بیاورد، ضعیف بوده است. مهرداد سهرابی ادامه داد: در حقیقت میزان ورودی‌های تجارت الکترونیک در فارس بیشتر از خروجی‌های آن است؛ به این معنا که بیشتر از آن که کالاهایی را از این طریق به دیگر استان‌ها بفرستیم، خودمان خریدار کالاهای آن‌ها بوده ایم. چنین وضعیتی به دیگر استان‌ها ارزش افزوده می‌دهد ولی به ضرر فارس تمام می‌شود. به گفته وی دلایل مختلفی در عدم موفقیت فارس در تجارت الکترونیک مؤثر بوده است که برخی از ضوابط و مقررات دست و پاگیر برای فعالان این عرصه و همچنین حساسیت بحث قاچاق در استان از مهم‌ترین آن‌ها هستند که قرار است با تشکیل کمیته‌ای مشکلات موجود در برابر پیشرفت این نوع از تجارت در استان شناسایی و راهکارهایی برای آن ارائه شود. مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری فارس عنوان کرد: موانع موجود باعث شده که اغلب شرکت‌های فعال در عرصه تجارت الکترونیک استان ابراز نارضایتی کرده و حتی برخی مایل هستند که دفترهای خود را به نقاطی دیگر از کشور انتقال دهند تا کار آن‌ها سرعت بگیرد. بخش خصوصی در مواجهه با موانعی مثل دستورالعمل‌ها قادر به انجام کاری نیست و به همین دلیل در بخش دولتی در پی آن هستیم که فعالیت‌هایی برای برطرف شدن مشکلات دنبال کنیم. 
سهرابی بیان کرد: وقتی کالایی به شکل الکترونیکی خریداری می‌شود، توقع بر این است که در سریع‌ترین زمان ممکن به دست مشتری برسد ولی با توجه به اینکه فارس یکی از استان‌هایی است که موضوع قاچاق در آن مهم است، یکسری محدودیت‌هایی در ارسال کالاهای خریدهای اینترنتی وجود دارد. 
وی با تأکید بر ضرورت استفاده از روش‌های مختلف در حمل و نقل کالاهای تجارت الکترونیک، اظهار داشت: پست استان فارس نیز در پی آن است که نقش پررنگ‌تری در حوزه تجارت الکترونیک ایفا کند و از آنجا که یک سازمان دولتی است، شاید بتواند موانعی که در بحث تأیید و تشخیص کالاها وجود دارد را تا حدی حل کرده و باعث تسریع امور شود.
شاخص‌های آی سی تی فارس متوسط است
یکی از شاخص‌های مهم تجارت الکترونیک بحث زیرساخت‌ها و دسترسی عموم به امکانات ارتباطی گوناگون از جمله اینترنت است. مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت در این خصوص نیز بیان کرد: استان‌های کشور از نظر دسترسی به شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات به سه دسته خوب، متوسط و ضعیف دسته بندی می‌شوند که مطابق آخرین آمار فارس با رتبه نهم در جایگاه متوسط قرار گرفته است که علت این عقب افتادگی را باید در وسعت استان جست‌وجو کرد. استان‌هایی که بالاتر از فارس قرار دارند، گستردگی چندانی ندارد و به همین دلیل توسعه این شاخص‌ها برای آن‌ها آسان‌تر بوده است و فارس با توجه به وسعت خود تا به حال در این عرصه با موفقیت عمل کرده است.
از منفی‌کردن دید مردم نسبت به خرید اینترنتی خودداری شود
یکی از فعالان عرصه تجارت الکترونیک در فارس نیز در گفت‌وگو با «شیرازنوین» با بیان اینکه یکی از اصل‌های مهم تجارت الکترونیک آن است که بتوان در کمترین زمان کالا را به دست مشتری رساند، اظهار داشت: ارسال کالا از تهران به سایر نقاط کشور سریع‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود ولی از طریق شیراز چنین امکانی چندان فراهم نیست و زمان بیشتری می‌گیرد. همین موضوع قدرت رقابت شرکت‌های درون استان با دیگر شرکت‌های سراسر کشور را کاهش می‌دهد. غلامرضا تمیس با اشاره به اینکه در سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت لیستی از فروشگاه‌های اینترنتی مجاز وجود دارد که مردم می‌توانند با مراجعه به آن فروشگاه‌های قابل اعتماد برای خرید را پیدا کنند، گفت: نمی‌توان گفت که کلاهبرداری‌های اینترنتی انجام نمی‌شود، ولی شرکت‌هایی که نماد و نشان اعتماد را دریافت کرده اند و به بهترین وجه کار خود را انجام می‌دهند نیز وجود دارند و به همین دلیل ضروری است که هنگام هشدار دادن به مردم در خصوص کلاهبرداری‌ها در نظر داشته باشند که باعث دید منفی عموم نسبت به نفس خرید اینترنتی نشوند. 
واردات تجارت الکترونیک فارس 17 برابر صادرات آن است
همچنین مدیرکل پست استان فارس در گفت‌وگو با «شیرازنوین» عنوان کرد: در دنیا تجارت الکترونیک سه ضلع دارد که در کشورهای پیشرفته یک ضلع توسط پست و دو ضلع دیگر توسط بخش خصوصی و بانک‌ها انجام می‌شود. یعنی یک کالا باید خریداری شود، به دست مشتری برسد و پول آن برگشت بخورد. با توجه اینکه در کشور ما بخش کمی از برگشت پول در تجارت الکترونیک از طریق شبکه شتاب انجام می‌شود، دو ضلع این تجارت به پست واگذار شده است. احمدرضا واعظ پور با بیان اینکه فارس در تجارت الکترونیک فعالیت چشمگیری ندارد، گفت: بیشتر کسبه استان سنتی فروش هستند و خیلی به سمت تجارت الکترونیک روی نیاورده اند. متأسفانه فارس عمدتاً واردکننده کالاهای شرکت‌های الکترونیک دیگر استان‌ها هستند. میزان واردات فارس حدود 17برابر صادرات آن به دیگر نقاط کشور است؛ یعنی به ازای هر 17کالایی که از دیگر استان‌ها خریداری کرده ایم فقط یک کالا به فروش رسانده ایم که این نمایانگر وضعیت نامناسب فارس در تجارت الکترونیک است. البته این نوع از تجارت در کل کشور نیز هنوز چندان وضعیت خوبی ندارد ولی فارس نسبت به برخی از نقاط نیز کمی عقب‌تر است. وی درباره نقش پست در توسعه تجارت الکترونیک اظهار داشت: پست گسترده‌ترین شبکه انتقال را در کشور داراست. در کلان‌شهر شبکه‌های موازی مانند پیک موتوری‌ها نیز شکل گرفته اند که علاوه بر اینکه چندان قابل اعتماد نیستند، نمی‌توانند کالا را به خریداران شهرهای کوچک یا روستاها برسانند. اما پست شبکه‌ای است که در کلیه نقاط کشور فعالیت دارد. ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد اما این مشکلات طبعاً مانع از اجرای کار نیست. کما اینکه در استان‌های دیگر هم وضعیت قابل قبولی وجود دارد. مدیرکل پست استان فارس بیان کرد: پست ظرفیت‌های تقریباً بلااستفاده‌ای دارد که می‌تواند در اختیار فعالان این عرصه قرار دهد. انبارها و فضاهایی وجود دارد که می‌توانیم در اختیار تولیدکنندگان خرد و دیگر افرادی که مشکلی در خصوص نگهداری کالاهای خود داشته باشند، قرار دهیم. واعظ پور گفت: پست استان می‌تواند وظیفه خودش را در این حوزه انجام دهد، ولی بقیه اجزای کار مثل ایجاد فروشگاه‌های اینترنتی و ترغیب کاسبان به تجارت الکترونیک موضوعی نیست که فقط از عهده پست بر بیاید و دیگر دستگاه‌ها هم باید کمک کنند.
کمک تجارت الکترونیک به بنگاه‌های اقتصادی کوچک
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نیز درباره نقش تجارت الکترونیک در توسعه بنگاه‌های کوچک اقتصادی به «شیرازنوین» گفت: چون بنگاه‌های کوچک توان مالی راه اندازی دپارتمان بازرگانی ندارند، تجارت الکترونیک فرصتی است که بتوانند با حداقل هزینه با مشتری در ارتباط باشند و کار بازاریابی و فروش محصولات خود را به انجام برسانند. سید رضا ساداتی عنوان کرد: تجارت الکترونیک نه تنها در فارس بلکه در سراسر کشور حالتی داخلی دارد و تا به حال نتوانسته در عرصه صادرات به خارج از کشور فعالیتی داشته باشد. به همین دلیل در برنامه‌های آتی خود توجه به این موضوع را مدنظر قرار داده ایم. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی