[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۱
  • دوره جدید

کارگران بدون مسکن، روزنامه شیراز نوین

اگر یک روزنامه‌نگار تازه‌کار باشید برای تهیه اولین گزارش به سراغ فقر و یا اعتیادی که دامن‌گیر جامعه شده است، می روید. اگر یک روزنامه‌نگار کهنه‌کار باشید با سوابق این دوموضوع درقالب گزارش یا سرمقاله‌ها بازی می‌کنید و دست آخر اگر به کارنامه هردو نگاهی کوتاه داشته‌باشیم به جریانی مستمر وپایدار درجامعه پی می‌بریم که حاضر به رفع این چالش‌های کهنه نیست. 
ما وقتی به جریان تبادلات خبری نیم‌نگاهی می‌اندازیم به درشت‌ترین تیتر روز برمی‌خوریم که داستان دوباره مسکن کارگری و اقشار آسیب‌پذیر است. انگار این داستان پایانی ندارد درصورتی که از تشکل‌های کارگری قوی وصاحب‌نامی در جامعه برخوردار هستیم که مدیرانش آن‌قدر باسابقه هستند که دراین راستا مویی سفید کرده‌اند.

از همه مهم‌تر اصل 31 قانون اساسی را داریم که دولت را موظف به تأمین مسکن اقشار نیازمند خصوصاً کارگران کرده است. اصلی که مورد توجه دولت‌ها قرار نمی‌گیرد. ما اگر ارقام اختلاس شده از منابع مالی کشور را مورد دقت قرار دهیم ، متوجه خواهیم شد در بعد درآمدی مشکلی نداشته‌ایم. اعتبار به اندازه کافی وجود داشته اما به‌جای خودش صرف نشده تا دیگرانی آمده‌اند ویک‌جا میلیارد میلیارد پول ملت را برده‌اند. 
امروز اگر به سرتیتر اخبار بسیاری از خبرگزاری‌ها دقت کنیم اخبار محاکمه دزدان در صدر قرار دارد و شاید همین الان که مشغول نوشتن این مقاله هستم یک یا ده اختلاس کشف نشده و یا اعلام نشده وجود داشته‌باشد که با رقم آن می‌توان مشکل بی‌سرپناهی ملت را حل کرد. 
ما برای خاتمه این بحران در روزهای اول انقلاب، بنیاد مسکن وحساب 100حضرت امام «ره» را تأسیس کردیم تا ملت انقلابی و مستضعف ایران که از رنج حکومت طاغوت خلاص شده بودند به آرزوهای دیرینه خود برسند. درسال‌های بعد برای حمایت‌‌های‌ بیشتر، انجمن‌‌های‌ خیرین مسکن‌ساز تشکیل شد تا درکنار این بنیاد، مشکل مسکن بسیاری از گروه‌‌های‌ اجتماعی با حضور دریادلان خیرحل وفصل شود اما زایش فقر وتنگدستی همچنان ادامه دارد و تا کنون قادر نبودیم براین بحران فایق آییم. 
نایب‌رئیس کانون عالی انجمن‌‌های‌ صنفی کارگران همین چند روز پیش ( یازدهم مرداد) به این داستان ورود کرده است. او گفته تصمیماتی که در حوزه مسکن گرفته می‌شود نباید یک‌سویه باشد. این‌که تنها برای یک گروه یا قشر خاص خانه‌سازی کنیم درست نیست و همه گروه‌ها به ویژه طبقات متوسط و گروه‌های کم درآمد باید در برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌های مسکن جای داشته‌باشند.
او گفته وام‌های مسکن به درد کارگران نمی‌خورد، کارگران نه پس‌اند‌ازی دارند که بخواهند در بانک سرمایه‌گذاری کنند و نه تمکن مالی و حقوق و دستمزد بالا که از عهده پرداخت اقساط وام مسکن برآیند، بنابراین تنها راه این است که مسکن ارزان‌قیمت برای آن‌ها ساخته شود و دولت سیاستی در پیش بگیرد که قیمت افسارگسیخته مسکن بیش از این افزایش نیابد.
دراین داستان کاملاً مشخص است که جلسات دولتی برای رفع مشکل مسکن کارگران بدون حضورنمایندگان کارگری برگزار می‌شود. کارگرانی که 60درصد مزد خود را صرف پرداخت اجاره بهای مسکن می‌کنند. کارگرانی که برابر آمارها 80درصدشان حداقل‌بگیر هستند. کارگرانی که در شمار همان مستضعفین روزهای ابتدای انقلاب هستند. باید به وضع مستضعفین رسیدگی کرد چراکه این‌ها همیشه سینه‌‌های‌‌شان برای انقلاب سپر می‌شود. این‌ها دستشان از همه منابع و منافع کوتاه است. به سفرهای خارجی نمی‌روند واخیراً سهامدارکارخانه‌ها نیز نیستند. این‌ها تنها کسانی هستند که با آغاز تحریم‌‌های‌ اقتصادی اسم‌شان درلیست ابرقدرت‌ها قرار می‌گیرد و واقعاً تحریم می‌شوند.  
درهمین روزهای گذشته که بعضی فعالان کارگری اظهارنظرهایی درمورد مسکن داشته‌اند از ترغیب دولت برای ساخت مسکن استیجاری به شرط تملیک سخن گفته‌اند. به اظهار اینان نه مسکن مهر ونه مسکن امید و یا اجتماعی حلال مشکلات آنان نبوده است، چرا که کارگران توان کافی ولازم برای این امر را ندارند والبته طولانی شدن ساخت همین تعداد مسکن وعده داده شده مشکلات عدیده‌ای ‌از جمله آثار تورمی‌ را برای کارگران به ارمغان آورده است. 
حال ما اگر درحکم رسانه بخواهیم تذکری به دولت مردان بدهیم باید بگوییم جلوی دزدی‌ها را بگیرد و اغماض نکنید. دست آقازاده‌ها را کوتاه کنید تا فرصت برای همه اقشار یکسان باشد. آن‌طورکه کارنامه دولت‌ها نشان می‌دهد وضعیت اختلاس‌ها نگران‌کننده و بازدارنده اصلی تمامی ‌مناسباتی است که برای کاهش فقر در کشور درنظر گرفته شده است.
 فساد عامل عدم توسعه یافتگی است 
تنها با برچیده شدن فساد است که اعتماد دوباره به جامعه باز خواهدگشت در غیر این صورت گروه‌های سیاسی با انواع رنگ‌ها وشعارهای نخ‌نما شده دیگر قادر به اعتمادسازی نخواهند بود. ما امروز نیازمند یک جریان پاک از درون هستیم تا به عدالت اجتماعی وتقسیم فرصت‌ها برای تمامی‌اقشار دست پیدا کنیم. اقدام ستوده‌ای‌که از درون قوه قضاییه آغاز شده وبا معرفی اموال دولتی‌ها استمرار خواهد داشت. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی