[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

تعطیلی کارخانه روغن‌نباتی امری مسلم است، روزنامه شیراز نوین

انتقال شرکت‌های آلاینده به بیرون از شهر شیراز در راستای کاهش آلودگی هوای شهر در کمیسیون برنامه و بودجه شورا بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر شیراز، «سید عبدالرزاق موسوی» گفت: با توجه به شکایت‌های متعدد شهروندان ساکن در محدوده‌ کارخانه سیمان مبنی بر تأخیر در انتقال این کارخانه و ایجاد مزاحمت برای اهالی منطقه و نگرانی از بروز مشکلات در زمینه بهداشتی و سلامت، انتقال سه واحد صنعتی پشم شیشه، سیمان و روغن نباتی در دستور کار این کمیسیون قرار گرفت.
وی از ارائه‌ دلایل تأخیر در انتقال این واحدها از سوی نماینده‌های اداره محیط‌زیست، شرکت پشم‌شیشه و کارخانه سیمان خبر داد و خاطر نشان کرد: پس از بررسی، وجود مشکلات اقتصادی مهم‌ترین مانع تأخیر انتقال کارخانه‌ها عنوان شد.
رییس کمیسیون برنامه، بودجه، امورحقوقی و املاک شورای اسلامی شهر شیراز بر تسریع انتقال کارخانه‌ها تأکید کرد و افزود: باوجود تعهد این سه واحد به استانداری مبنی بر انتقال سریع‌تر کارخانه، محقق نشدن این امر تاکنون نگران‌کننده است.
وی با یادآوری رأی صادر شده مبنی بر تعطیلی کارخانه روغن نباتی خاطرنشان کرد: شهرداری باید به سمت تعطیلی این کارخانه برود چون در این واحد فعالیتی صورت نمی‌گیرد.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز معتقد است: تعطیلی کارخانه روغن‌نباتی امری مسلم است و شهرداری باید سریعتر آن را اجرا کند.
موسوی انتقال کارخانه‌های پشم شیشه و سیمان را ضروری دانست و افزود: مسئولان ذی‌ربط باید هرچه سریع‌تر زمینه‌های انتقال این کارخانه‌ها را فراهم کنند تا این مشکل سابقه‌دار شهر رفع شود.
«سعید نظری» عضو شورای اسلامی شهر شیراز در این جلسه گفت: شرکت روغن‌نباتی نرگس شیراز برای بررسی این موضوع نه نماینده‌ای به شورای شهر اعزام کرده و نه اقدامی برای انتقال انجام داده است.
وی افزود: هرچند به گفته نماینده اداره کل محیط‌زیست استان فارس، واحد روغن‌کشی در روغن‌نباتی نرگس شیراز تعطیل و‌ پلمپ شده و از نظر این اداره کل آلایندگی آن به حداقل رسیده است اما حکم تعطیلی این واحد بر اساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری دو سال قبل صادر و در سال ۹۷ برای اجرا به شهرداری ابلاغ شده و در عین حال به منظور حفظ اشتغال، اجرای این حکم معطل مانده است.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان این‌که واحد روغن‌نباتی نرگس شیراز در منطقه گردشگری مستقر است، افزود: علاوه بر آلودگی برای اهالی منطقه، تردد کامیون‌های سنگین با مخازن روغن در این مسیر با حجم زیاد ترافیک نیز خطر آفرین است.
وی با اشاره به قدمت ۶۰ ساله این واحد صنعتی خاطر نشان کرد: این واحد صنعتی دارای تکنولوژی فرسوده‌ای است و برای رفع نواقص تجهیزات، هزینه بالایی باید صرف شود که مقرون به صرفه نیست.
نظری ادامه داد: این کارخانه هم‌اکنون از شاخص‌های یک واحد صنعتی دور شده و تنها به مکانی برای بسته‌بندی روغن با برندهایی غیر از نرگس شیراز تبدیل شده که با تعریف کارخانه روغن‌نباتی سنخیتی ندارد.
وی با یادآوری ادعای مدیران کارخانه مبنی بر زیان‌ده بودن و نداشتن منفعت اقتصادی روغن‌نباتی نرگس شیراز در سال گذشته، بر ضرورت تعیین تکلیف این وضعیت تأکید کرد.
نظری معتقد است: ادعای مدیران مبنی بر حفظ اشتغال نیز درست به نظر نمی‌رسد، زیرا برخی کارگران مدعی هستند به صورت روزمزد فعالیت می‌کنند و به بیش از ۸۰ نفر نمی‌رسند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی