[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۳
  • دوره جدید

سپردن داوری بین آسمان و ارگ به آتش ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه تحلیل و بررسی اخبار:
farzad_vossoghi@yahoo.com
 
پیش از آسیب‌رسانی به نمادهای گردشگری درشیرازکه با سوختن یک هتل بزرگ درحال احداث همراه بود، نمادهای دیگری دربعد سرمایه‌گذاری درشیراز فرو ریختند که با فروریختن نماد آن درخیابان قصردشت تحت‌عنوان برج‌‌های‌ دوقلو آسیب‌‌های‌ بسیاری به روند سرمایه‌گذاری در این کلان‌شهر وارد شد. 
درسال 1392 نیز ماجرای احداث برج‌‌های‌ تجاری اداری در باغ متروکه فرزانه به موضوع سرمایه‌گذاری در شیراز لطمه وارد کرد. انگار بسیاری برنامه‌ها دراین شهر ابتر می‌ماند و بدون نتیجه ماندن آن‌ها پیامی‌سخت برای سرمایه‌گذاران مخابره می‌کند. این‌که چرا این هتل پرماجرا ویا آن دوسینمای کهنه وقدیمی ‌باید سرنوشتی غیر ازآبادانی داشته‌باشند پرسشی بدون پاسخ است. پروژه در حال ساخت هتلی که با انباشت حدود 2 هزار تشک آتشی با حدود 700درجه به پا می‌کند وقصد ذوب بتن دارد. 
 مدیریت درساخت هتل آسمان از اوایل دهه 80 وارد فاز بحران شهری شد. این اسکلت شش طبقه ازهمان روزهای نخست با مدیریت شهری با مشکلات عدیده‌ای ‌روبرو بود و درنهایت پرونده‌اش به کمیسون ماده100ارجاع شد. 
به گفته شهردار وقت که درآرشیو رسانه‌ها موجود است هربار مالک یا مالکان پروژه به کمیسیون ماده 100رفته‌اند دوطبقه به طبقات موجود آن اضافه کردند. به مرور این پروژه به 14 طبقه و درانتها به 18 طبقه افزایش یافت و مانعی برای به ثبت رسیدن ارگ کریم‌خانی شد. 
موضوع این هتل درحال ساخت به یکی از پرتنش‌ترین پروژه‌‌های‌ شهری مبدل شد تا این‌که درسال 1395 شهرداری اقدام به صدور حکم تخریب طبقات مازاد و تخلفات صورت گرفته کرد. داستان به این زودی به پایان نرسید چرا که بعدها مشخص شد موارد مورد تخریب دوباره مورد بازسازی قرار گرفته است. مقاومت این بنا در برابر خواست جهانی برای ثبت ارگ کریم‌خانی نیز سوال‌برانگیز بود. حال اما با گذشت حدود دو دهه، آتش داوری درمورد ماندن و رفتن این هتل درحال ساخت را برعهده گرفته است. روز حادثه 12 مرداد ماه استاندار فارس با حضور درنقطه بحران و بررسی ابعاد حادثه اعلام کرده است که حرارت 700 درجه تحمیل شده به بتن ساختمان آسیب‌‌های‌  جدی به آن وارد کرده است و اگر بنا از پایه تخریب نشده باید آن‌را تخریب کرد. با این تحلیل دکتر رحیمی ‌استاندار فارس باید مهر ابطال بر ادامه روند کار در این پروژه را بزند. به گفته دکتر رحیمی‌ دمای طبقات منفی بیش از 700درجه بوده واین میزان حرارت می‌تواند آسیب جدی به سازه وارد کند وباید برای امنیت بیشتر اقدام به تخریب سازه نمود. 
محدوده بولوار کریم‌خان زند دارای بافت پیچیده وسختی است. تراکم دراین محدوده تعجب بسیاری شهروندان و مسافران را نسبت به ابعاد شهرسازی برانگیخته است. خیابانی به‌نام رودکی که درآن تراکم هتل‌ها برکیفیت عرضه خدمات گردشکری اثر می‌گذارد. تراکم دراین خیابان به حدی است که اگر حادثه‌ای ‌دراین ابعاد برای هتلی دارای مسافر  رخ دهد معلوم نیست چه تعداد  تلفات خواهیم داشت. غیر ازحریق باید به مهندسی بحران درابعاد زلزله پرداخت. به گونه‌ای‌ که اگر حادثه‌ای‌ دراین بافت متراکم رخ دهد امکان فرار تاچه حد پیش‌بینی شده است. پاسخ این پرسش از تراکم وترافیک روز و تمرکز جمعیت شبانه مشخص است.  بافت مسکونی _تجاری بعلاوه تمرکز صنعت هتلداری در این خیابان تنگ یک فاجعه بزرگ مدیریتی محسوب می‌شود و معلوم نیست بزرگان شهر با چه توجیهی اقدام به صدور مجوزها درگذشته برای آینده این خیابان کرده‌اند. 
پیش‌فرضی رانتی که مشکلات امروز را به همراه داشته‌است. باید این پرسش را نیز مطرح کرد که آیا تجهیزات سازمان آتش‌نشانی کلان‌شهر شیراز مطابق با نیازهای روز مناسب‌سازی شده است یا خیر؟

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی