[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۷
  • دوره جدید

قضات در مسیر عدالت‌محوری گام بردارند، روزنامه شیراز نوین

معاون قضایی و برنامه‌ریزی دادگستری فارس در مراسم تکریم و معارفه رئیس دادگستری و دادستان شهرستان فراشبند گفت: مردم انقلابی و شهیدپرور فراشبند شایسته بهترین خدمات هستند و همکاران قضایی ما در خدمت به مردم این شهرستان افتخار می‌کنند و برخود می‌بالند.
سیدعبدالنبی نجیبی در این مراسم با اشاره به این که دوران بلوغ و 40 سالگی انقلاب اسلامی‌ را پشت سر می‌گذاریم، تصریح کرد: در شرایط اوج بلوغ انقلاب قرار داریم و بیانیه مهم و منشوری که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بیان فرمودند نشان  از این است که دیگر دوران تجربه را پشت سر گذاشته و دیگر دوران آزمون و خطا نیست و معظم‌له در این بیانیه اشاره می‌فرمایند باید از گذشته درس آموخت و تجارب گذشته را به کار گرفت.
وی با اشاره به این که دوران بلوغ و نونهالی انقلاب اسلامی مصادف با آغاز ریاست حضرت آیت‌الله‌رئیسی بر قوه قضائیه شده است، خاطر نشان کرد: با شروع دوران جدید فصل تازه‌ای در قوه قضائیه آغاز شده است، فصلی همراه با تحول و نشاط. گرچه رؤسای گذشته قوه قضائیه زحمات و خدمات شایسته‌ای در راستای رشد و تعالی  قوه قضائیه انجام داده‌اند اما اقدامات و عملکرد ریاست جدید قوه قضائیه حضرت آیت الله رئیسی امید دوباره‌ای را برای تحقق عدالت در مردم زنده کرده است.
نجیبی  در این مراسم به قضات و کارکنان دادگستری حوزه قضایی فراشبند توصیه کرد تا با تلاش و پشتکار بیشتر بتوانند توقعات و نیازهای مردم را برآورده کنند و در مسیر رشد و تعالی انقلاب، دستگاه قضایی و عدالت‌محوری گام بردارند.
وی به برخی از برنامه‌‌های‌ طرح تحولی متناسب با گام دوم انقلاب پیشنهادی حضرت آیت الله‌رئیسی به رهبری معظم انقلاب که مورد تأیید ایشان قرار گرفت و بعد از آن حکم انتصاب وی صادر شد نیز اشاره کرد و گفت: در این طرح تحول قوه قضائیه سرفصل‌‌های‌ مهمی‌ارائه شده است که یکی از این سرفصل‌ها که بسیارحائز اهمیت است افزایش سرمایه اجتماعی و افزایش پیوند بین مردم و مسئولان است.
معاون قضایی و برنامه‌ریزی دادگستری استان فارس از توسعه ارتباط مسئولان قوه قضائیه با مردم و صنوف و اقشار مختلف مردم گفت و خاطرنشان کرد: در سطح دادگستری استان فارس و در صدر آن رئیس کل دادگستری استان فارس اهتمام ویژه‌ای را در راستای افزایش اعتماد مردم و ارتباط بیشتر با مردم در دستور کار دارند و به همین منظور دیدارهای مختلفی را در سطح مساجد شیراز، سایر حوزه‌‌های‌ قضایی استان فارس بسیار افزایش یافته و اعتماد به مردم را تعمیق بخشیده است.
نجیبی درادامه با بیان این که امروز افزایش سرمایه اجتماعی به عنوان یکی از مسائل راهبردی و مهم دستگاه قضایی در سطح کشور و در برنامه‌‌های‌  تحول قوه قضائیه به طور شفاف و روشن آمده است؛ از تمامی‌قضات و کارکنان  دادگستری خواست تا در این مسیر هر چه بیشتر گام بردارند.
وی با بیان این که کسی که حب و دوستی مردم درخدمت‌رسانی ندارد شایسته قبول مسئولیت نیست، گفت: باید ارباب‌رجوع را دوست داشت و کارگزاری به نام جمهوری اسلامی‌ باید برای همه مردم از درون حرمت و ارزش قائل شود.
وی به همه قضات و کارکنان دستگاه قضایی توصیه کرد تا ارتباط با مردم به‌ویژه ارتباط با محرومان، مستضعفان و افرادی که در پیچ و خم اداره دادگستری زبانی برای گفتن ندارند و تخصصی برای ارائه مطالب خود ندارند، بیشتر شود.
معاون قضایی و برنامه‌ریزی رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه به موضوع حسن نظر به مردم نیز تأکید کرد و گفت: عیب‌پوشی خوب است اما قضات باید در برابر معاندین نظام و انقلاب، افراد شرور و اراذل و اوباش بایستند و برخورد قاطع و قانونی کنند ولی به آحاد مردم حسن‌نظر داشته باشند. نجیبی در مراسم تکریم و معارفه رئیس دادگستری و دادستان فراشبند رفع و کاهش اطاله دادرسی را از دیگر سرفصل‌‌های‌ قوه قضائیه در دوران تحول قضایی دانست و گفت: مردم باید عدالت را در اعماق تصمیمات ببینند و اگر عدالت چندین سال طول بکشد و رسیدگی به پرونده‌‌های‌ قضایی طولانی شود؛ اجرای عدالت اثر و ارزش خود را از دست می‌دهد. وی در ادامه از برنامه‌ریزی و پیگیری رئیس کل دادگستری استان فارس در راستای رسیدگی به موقع به پرونده‌‌های‌ قضایی و کاهش رفع اطاله دادرسی خبر داد.
مقام قضایی دادگستری فارس مبارزه با فساد را از دیگر برنامه‌‌های‌ مهم و همه جانبه در تشکیلات قضایی و خارج از آن دانست و گفت: دستگاه قضایی بین خادم و خائن تفاوت قائل است و مردم باید به این اطمینان برسند که  امروز دستگاه قضایی نفوذ ناپذیرهست، قاضی نفوذناپذیر است و این راهبرد اساسی در فرمایشات مقام معظم رهبری، ریاست معظم قوه قضائیه و سیاست‌ها و برنامه‌‌های‌ رئیس کل دادگستری فارس به صورت قاطعانه آمده که خطا از هر کسی بد باشد از قاضی بدتر خواهد بود.
نجیبی همچنین از نظارت و عزم اراده جدی  رئیس کل دادگستری استان فارس در برخورد  قاطع و قانونی با تخلفات احتمالی در دستگاه قضایی و خارج از آن خبر داد. 
گفتنی است در پایان این مراسم از اقدامات و تلاش‌‌های‌حمید‌تقی‌زاده رئیس دادگستری سابق این شهرستان با اهداء لوح تقدیر از سوی رئیس کل دادگستری استان فارس قدردانی و با حکم ریاست معظم قوه قضائیه دادستان سابق این شهرستان سید احمد‌موسوی‌نسب به عنوان رئیس دادگستری فراشبند و رضا امیدواری به سمت دادستانی این شهرستان منصوب شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی