[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۰
  • دوره جدید

پاکدستی، روزنامه شیراز نوین

حلال‌خورترین افراد درگذشته کارمندان دولت بودند چراکه آنان درقبال ارایه خدمات دولتی به مردم سرهرماه حقوقی دریافت می‌کردند که شک وشبهه ای نداشت. منظوراین‌که حالا با توجه به رشد فساد و اصرار برآن درجامعه راه‌های حلال‌خوری بسته شده است و راه باز کسب درآمد چه در بازار وچه در سطوح کارمندی کج روی است و باقی قضایا.
 این‌که بعضی رده‌های دولتی اصرار دارند اتاق‌ها شیشه‌ای ویا ارایه خدمات به مردم الکترونیکی شود و فاصله کارمند و مردم را بیشتر کنند به دلیل وجود همین فساد است که هم روند امور را کند وگاهاً غیر ممکن می‌سازد. با ورود به راهرو یکی از ادارات کل در شیراز اولین چیزی که نظر من را به خودش جلب کرد اطلاعیه‌ای بود که روی دیوارنصب کرده بودند. روی کاغذ نوشته بود از واگذاری کارهای خود به دیگران و افراد غیرمسئول جداً خودداری کنید...

این بدان معناست که فساد چنان ریشه دوانده وعلنی شده که مدیر دستگاه ناچار به‌صورت علنی هشدارمی‌دهد. قاچاق‌کن‌ها در تمامی‌ رده‌ها نفوذ کرده‌اند شاید درحوزه‌‌هایی که من وشما فکرش را هم نمی‌کنیم. در بحث امنیت هم با مشکلاتی روبرو هستیم. این روزها در بسیاری محلات یکی از دغدغه‌‌های‌ مهم، ایجاد امنیت است آن‌چه ما فکر می‌کردیم درحفظش کوشش می‌شود هنوز ایجاد هم نشده است. داستان از این قرار است که برای تأمین امنیت در بسیاری محلات نیاز به ایجاد پست‌‌های‌  نگهبانی بخش خصوصی وصرف هزینه از سوی مردم همان محله است. در واقع مردم درحال تأسیس وثبت کلانتری‌‌های‌ جدید هستند. موضوعی حساس که البته به آخر داستانش درست وحسابی اندیشه نشده است.
با بروز مشکلات امنیتی درسطح محلات که می‌تواند ریشه‌‌های‌  مختلفی درحوزه اقتصادی داشته‌باشد، اینک شرکت‌‌هایی تأسیس شده که با گرفتن اجرت مدعی تأمین امنیت آن محله هستند. نقد وبررسی این داستان هم بی‌فایده است چرا که برای توجیه آن مهر اشتغال به پایش زده‌اند ومدعی شده‌اند هم اشتغال درست کرده‌اند و هم امنیت. حالا این بخش‌‌های‌ اشتغال توسط جوانان و یا بازنشستگان تکمیل ظرفیت شده است یا خیر بماند.
کسب درآمد درحوزه حلال به‌شدت آسیب دیده است. از چهارسوی دروازه‌‌های‌ شهر بار قاچاق وارد می‌شود، باری که الزاماً هرویین یا تریاک نیست بلکه ممکن است پوشاک، مواد خوراکی ویا تجهیزات پزشکی و دارو باشد. ما حتی مرغ و یا احشام قاچاق شده داریم. انسان هم قاچاق می‌شود وعلت این همه فعالیت درحوزه قاچاق درآمدزا بودن آن است.
الان اقتصاد کشور پس از سقوط نفت به دلیل تحریم‌ها وتنش‌‌های‌سیاسی برپایه قاچاق می‌گردد. پس دومین فعالیت پرسود پس از صنعت نفت، صنعت قاچاق است. قاچاقی که می‌توان آن را در ابعاد وسیع درآمدزایی بدون مالیات مورد کنکاش قرار داد.
فعالان دراین حوزه بسیار علاقه‌مند هستند جلسات اقتصاد مقاومتی همچنان با حضور مردان اول دولت در اتاق‌‌های‌ در بسته جریان داشته‌باشد و مدام اطلاعات وآمارهای بیکاری، اشتغال‌زایی، صنایع بدون سرمایه درگردش، داستان تسهیلات بدهکاری کارآفرینان به نظام بانکی ولیست سیاه همچنان مطرح شود.
دراین بین با خبر می‌شویم که حضرات سرمایه‌دار به ترکیه مهاجرت کرده‌اند و گاهی سرمایه‌‌های‌ خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس برده‌اند. ما هم دراین سو دنبال خلاقیت درایجاد اشتغال هستیم و گاهی سراغ کسب وکار مجازی می‌رویم و گاهی دنبال گردشگران که البته هر دو به ما آدرس کوچه‌‌های‌ بن بست می‌دهند.
فقر و بیکاری موجود در جامعه حکایت ازآن دارد که ابتکار خاصی درحوزه اقتصاد ومعیشت مردم اتفاق نیفتاده است. آمارهای غیرواقعی از رشد گردشگران که هراز گاهی منتشر می‌شود به پیوست خود گزارشات دارای ارزش ریالی وارزی ندارد. 
با این اوصاف نمی‌توان گفت دولت تدبیر وامید دربخش‌‌های‌ اقتصادی، اجتماعی امنیتی توفیق داشته‌است، چراکه وضعیت اقتصادی درشرایط ناتوانی کنترل قیمت مرغ به‌طور مثال و شیوع بی‌اخلاقی وفساد درسطوح اجتماعی و نیز امنیت فروشی با ذکر مثال فوق گواهی براین ماجراست که دولت وبه پیوست آن مجلس عملکرد مناسبی نداشته‌اند.
درپایان باید به این نکته اشاره کرد که رشد مهاجرت حکایت عجیبی است که دولت‌مردان ما به آن اعتنایی ندارند. مهاجرت چه دربخش خروج مغزها ومتفکران وچه خروج سرمایه‌ها هم اقتصاد را فلج خواهد کرد وهم اخلاق را، بیاییم جلوی این روند معیوب را بگیریم راهی که تنها یک روش دارد وآن پاکدستی است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی