[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۰
  • دوره جدید

دکتر ظریف: تحریم وزیرخارجه یعنی شکست دیپلماسی ، روزنامه شیراز نوین

برخی اوقات آمریکایی‌ها حرف‌های بزرگتر از دهان‌شان می‌زنند
وزیر خارجه کشورمان در آغاز نشست خبری خود روز خبرنگار را تبریک گفت.  به گزارش ایسنا محمد جواد ظریف در آغاز نشست خبری خود با رسانه‌‌های‌  داخلی و خارجی که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد، گفت: امروز ایالت متحده در دنیا تنها است و نمی‌تواند ائتلاف ایجاد کند. کشورهای دوست‌شان هم خجالت می‌کشند که با آن‌ها در یک ائتلاف  حضور پیدا کنند.
محمدجواد ظریف در ادامه نشست خبری خود بیان کرد: خدا را شاکر هستیم که آن‌ها با رفتار خودشان به دنیا نشان می‌دهند که در چند حوزه محدود که توانایی دارند، در سایر مسائل باز مانده‌اند. ما کشور و تمدنی هستیم که در اوج پیشرفت و در اوج ذلت و عقب‌ماندگی آن‌ها علم و دانش‌مان را به آن‌ها مجانی ارزانی کرده‌ایم و امروز حتی اجازه نمی‌دهند آن را بخریم.
وی ادامه داد: جمهوری اسلامی‌ایران در حوزه‌های مختلفی اعم از پزشکی، نانو تکنولوژی، هسته‌ای و ... پیشرفت دارد و آگاهی و دانش ما برای استفاده همه جهات مهیا است.
وی با اشاره به سفر به بولیوی اظهار کرد: در این کشور امکان برگزاری دوره فوق لیسانس نانوتکنولوژی با بهره‌گیری از اساتید و آزمایشگاه‌ها از سوی ایران فراهم بود واین نشان‌دهنده تفاوت دو گفتمان است. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بیان کرد: امروز گفتمان یک‌جانبه‌گرایی، خصومت و قانون‌گریزی که در کاخ سفید متبلور شده و در دنیا شرارت می‌کند، از یک طرف وجود دارد و از سوی دیگر گفتمان صلح، قانون، فراگیری، همکاری و همراهی است که جمهوری اسلامی‌ مطرح کرده است. برای این‌که امروز آمریکا در دنیا تنهاست. حتی در حوزه‌هایی که برای دیگران آمریکا نقش ابرقدرتی دارد، مثل نظامی‌هم نمی‌تواند ائتلاف ایجاد کند. کشورهای دیگری هم علی‌رغم ارتباطاتی که با آمریکا دارند، خجالت می‌کشند که اسم‌شان را در کنار آن بیاورند.
ظریف ادامه داد: آمریکایی‌ها با قانون‌شکنی، قانون‌گریزی، خلاف رفتار انسانی عمل کردن، جلوگیری از دستیابی مردم به غذا و دارو و ایجاد تنش و بحران هر جایی که قدم گذاشته‌اند، منجر به شکست شده‌اند. از افغانستان که پس از ۱۸ سال با طالبان مذاکره می‌کند و با خفت خارج می‌شوند تا عراق و ایجاد داعش و همچنین سوریه و بدبختی که برای آن‌ها به ارمغان داشت تا خلیج‌فارس که هر گاه قدم گذاشته‌اند، فقط مرتکب جنایت شده‌اند. نمونه آن حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج‌فارس بود.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشور ادامه داد: آمریکایی که به جنگ‌طلبی می‌نازد، از ویتنام به این سمت کدام جنگ را جز گرانادا برنده شده است؟ هیچ جنگ دیگری را آمریکا نبرده است. او جنگ ویتنام را باخته، جنگ منطقه برایش جز شکست نداشته و این گفتمان محکوم به شکست است. گفتمان ابرقدرتی و زورگویی دوره‌اش تمام شده است.
تحریم وزیرخارجه یعنی شکست در گفت‌وگو و دیپلماسی
وی خاطرنشان کرد: تحریم وزیر امورخارجه یعنی چه؟ یعنی شکست در گفت‌وگو و در دیپلماسی، امروز در دنیا تفاوت این دو گفتمان مشخص است. دنیای کنونی ما دنیای سلطه نیست. بازیگران و کنش‌گران متنبه شده‌اند. مراکز قدرت جابه‌جا شده است. انسان‌ها هم قدرتمند شده‌اند. حتی یک خبرنگار با یک موبایل یک برنامه مجازی می‌تواند دنیا را تسخیر کند. این ارزش دنیای ما است. کاری که رسانه می‌تواند انجام دهد، به خاطر جابه‌جا شدن قدرت است.  وی با تأکید بر این‌که دوران ابرقدرت‌ها به سر آمده و دوران افراد و مردم آغاز شده است، گفت: خوشحالیم که در ۴۰ سال گذشته جمهوری اسلامی‌ایران هیچ‌وقت کنار این قدرت‌ها نبوده و در کنار مردم بوده و سیاست خودش را بر اساس استقلال و تکیه بر مردم خودش تبیین کرده است.
عمر دوران امپراتوری ایران چندین برابر عمر ایالت متحده است
وی همچنین بیان کرد: حتی رآکتور تحقیقاتی که در دهه ۵۰ ساختند به بهانه‌های مختلف سوخت ندادند اما ما خودمان توانستیم سوخت را تولید کنیم. شما ایران را با نوکران خودتان اشتباه گرفته‌اید. ایران جنس دیگری است، ایران به ۷۰۰۰ سال تمدن استوار است. عمر دوران امپراتوری ایران چندین برابر عمر ایالت‌متحده است. 
در زمان حضورم در نیویورک، با افراد خارج از قوه مجریه آمریکا دیدارهایی دارم
وزیر خارجه در آغاز پاسخ به سوالات خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا در روایت از دیدارش با رند پاول، سناتور آمریکایی و این که گفته شده در آن نشست پیشنهاد دیدار با ترامپ مطرح شده،گفت: من بارها گفته‌ام که در زمان حضورم در نیویورک، برای شرکت در جلسات مجمع عمومی‌سازمان‌ملل و سایر جلسات می‌روم و این‌گونه نیست که به آمریکا سفر کنم و حضور من به این محدوده محدود است. البته محدود شدن همکاران من عمل غیرانسانی است.
وی ادامه داد: من از صبح تا آخر وقت ملاقات دارم و در جلسات مختلف و دیدارها هستم. ملاقات‌های من شفاف است و با افراد خارج از قوه مجریه آمریکا دیدارهایی دارم هم‌چنین با اصحاب رسانه.
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که آمریکا با وجود تأکید بر آزادی بیان معتقد به آزادی بیان نیست، افزود: آن‌ها برای کسانی که در جلسات با بنده هستند دردسر ایجاد می‌کنند  اما من هیچ‌وقت نگفتم که با چه کسی دیدار می‌کنم. ما برای طرف‌های مقابل البته منعی برای اعلام دیدارهایشان نداریم.
در سفرم به نیویورک گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می‌شوم مگر این‌که آن پیشنهاد را بپذیریم
ظریف ادامه داد: نکته دیگر این‌که به عنوان دیپلمات باید بتوانم مذاکره کنم و طرف مقابل هم باید احساس کند که می‌تواند مذاکره کند، نه مصاحبه. اگر قرار باشد مسایل را بیرون مطرح کنم یعنی طرف باید بیاید و یک‌سری کلیشه بیان کند و این برای دیپلماسی سم مهلک است. یک وظیفه دیپلماسی عمومی‌داریم اما آن را با دیپلماسی نباید قاطی کنید و اگر قرار باشد صورت مذاکره را بیرون بدهیم دیگر با ما مذاکره نمی‌کنند، بنابراین خبرهای ما از ملاقات‌ها مختصر است. البته تأکید می‌کنم ما حرفی نداریم که بخواهیم به دیپلمات‌ها بگوییم اما به مردم نگوییم. درباره آنچه در مذاکرات اتفاق افتاده چیزی مطرح نمی‌کنم اما در سفرم به نیویورک گفته شد که ظرف دو هفته تحریم می‌شوم مگر این‌که آن پیشنهاد را بپذیریم که نپذیرفتم.
ترامپ قبل از این‌که من را تحریم کند مقام معظم رهبری را تحریم کرده‌
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که برخی از مقامات آمریکایی مدعی هستند که شما در سیاست خارجی ایران نقشی ندارید و اگر قرار است مذاکره‌ای صورت بگیرد باید با مقامات عالی‌رتبه ایران صورت بگیرد و به همین خاطر شما را تحریم کرده‌اند، اظهار کرد: ترامپ قبل از این‌که من را تحریم کند مقام‌معظم رهبری را تحریم کرده‌اند و صحبت‌هایی که آن‌ها در این زمینه مطرح می‌کنند حرف‌های بی‌اساسی است.
وی ادامه داد: برخی اوقات آمریکایی‌ها حرف‌های بزرگتر از دهان‌شان می‌زنند که چه کسی در ایران مسئول است و چه کسی نقشی ندارد. در حالی‌که سیاست خارجی ایران براساس یک پروسه جمعی شکل می‌گیرد و هیچ‌کس در این روند به تنهایی تصمیم نمی‌گیرد. روند تصمیم‌گیری در این زمینه امری مشارکتی است و بنده نیز به عنوان یک عضو کوچک در این فرآیند حضور دارم.
تعهد محضری می‌دهم که سال ۱۴۰۰  در خانه هستم و یا در دانشگاه
این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان در پاسخ به این سوال که برخی از منتقدان شما ادعا می‌کنند که شما قصد دارید در انتخابات ۱۴۰۰ کاندیدا شوید و شاید علت برخی از فشارهای داخلی به شما در این چارچوب باشد، تصریح کرد: من پیش از این نیز در این زمینه اعلام موضوع کرده‌ام و گفته‌ام که قصد ندارم در این حوزه ورود پیدا کنم. من اکنون در برابر تمام جهان اعلام می‌کنم که من آن کار را بلد نیستم و دنبال آن کار نمی‌روم و به کسانی که نگران ۱۴۰۰ هستند می‌گویم نگران ۱۴۰۰ نباشند و بگذارند ما کاری را که بلدیم انجام دهیم و به خاطر نگرانی از ۱۴۰۰ مانع کار ما نشوند، من مخلص این افراد نیز هستیم. ظریف ادامه داد: اگر این دوستان بخواهند حاضرم در محضری که آن‌ها می‌گویند حضور پیدا کنم و تعهد محضری بدهم که من در ۱۴۰۰ در خانه هستم و یا در دانشگاه و قصد ورود به عرصه‌ای که آن‌ها نگرانش هستند، ندارم.
این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان همچنین در ارتباط با حضور آمریکایی‌ها در منطقه خلیج‌فارس و تلاش آن‌ها جهت ایجاد یک ائتلاف جهانی در این منطقه به بهانه تأمین امنیت کشتی‌رانی در خلیج‌فارس و تنگه هرمز خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها در طی این سال‌ها هر موقع در این منطقه حضور پیدا کرده‌اند با شکست روبرو شده‌اند و این حضور جز خسران چیزی برای آن‌ها به همراه نداشته است. وی تصریح کرد: از دیگر سو آدم عاقل نیز از یک سوراخ چند بار گزیده نمی‌شود. آن‌ها باید از تجربیات قبلی خود درس بگیرند.
ظریف همچنین در مورد اقدام انگلیسی‌ها در توقیف نفت‌کشی که حامل سوخت ایران بوده و همچنین اقدام ایران در توقیف نفت‌کش انگلیسی در منطقه خلیج فارس اظهار کرد: ما پیش از این نیز گفته‌ایم که اقدام انگلیسی‌ها در توقیف نفت‌کشی که حامل نفت ایران بوده راهزنی دریایی است و منطقی ندارد.
وی ادامه داد: اتحادیه اروپا از ابتدا با تحریم‌های فراسرزمینی مخالف بوده و اگر آن‌ها کشوری را تحریم کرده‌اند این مربوط به خود کشورهای اتحادیه اروپاست و به دیگر کشورها مربوط نیست. از دیگر سو ما این موضوع را نیز گفته‌ایم که این کشتی به سمت جایی که انگلیسی‌ها مدعی هستند در حال حرکت بوده نمی‌رفته است.
شرایط در حال حرکت به سمت آرامش است
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در ادامه پرسش و پاسخ خود با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آقای روحانی چندی پیش در یک سخنرانی مطرح کردند که امکان دارد صحبت‌های ما با غربی‌ها به نتیجه برسد و از دیگر سو شاهد ایجاد یک ثبات در وضعیت ارزی کشور هستیم. نظر شما در مورد این تحولات چیست؟ گفت: الحمدلله دولت موفق شده با همکاری بخش‌های مختلف جامعه شرایط اقتصادی را به سمت آرامش سوق دهد و شرایط در حال حرکت به سمت آرامش است و بازار ارز نیز این را نشان می‌دهد. البته من در این حوزه متخصص نیستم و اظهارنظری نمی‌کنم.
ما هیچ‌گاه از میز مذاکره کنار نرفتیم
ظریف ادامه داد: آمریکا حتی مقام معظم رهبری را تحریم کرده، با چه کسی می‌خواهد مذاکره کند. این اختیار آن‌ها نیست که تصمیم بگیرند. اختیار کشور است، کشور ساز و کار دارد. آن‌ها با دروغگویی تحریم رهبری و وزیر خارجه ثابت کردند که این واقعیات روی صحنه است. ما هیچ‌گاه از میز مذاکره کنار نرفتیم. همین هفته پیش آقای عراقچی سر میز مذاکره با ۱+۴ بود. آن‌ها هم می‌توانستند باشند اما خودشان رفتند تا اسفند ۹۶، قبل از این‌که آمریکا از برجام خارج شود برایان هوک هم در این جلسه بود اما آیا این ما بودیم که از جلسه و میز مذاکره خارج شدیم. آمریکایی‌ها شدیداً به دنبال زورمداری و یک‌جانبه‌گرایی هستند و می‌خواهند به دنبال تغییر رژیم بروند.
سفره رابطه با ایران گسترده است
وزیر امور خارجه کشورمان با بیان این‌که سفره رابطه با ایران گسترده است، گفت: ایران به عنوان کشور بزرگ منطقه و برادر شما است. آیا می‌خواهید که مردم یمن سر و سامان بگیرند. آن‌ها برای خرید امنیت جنگ کویت را به راه انداختند اما فراموش نکنید که امنیت خریدنی نیست. ما یا با هم امن هستیم یا این‌گونه نیست. در واقع امنیت جدایی‌ناپذیر است. وی با بیان این‌که در ایام حج قرار داریم و این ایام، ایام وحدت مسلمین است، گفت: جنگ یمن را پایان دهید. کشتار مردم منطقه را پایان دهید و فشار بر مردم افغانستان و سوریه و لبنان را پایان دهید. بیایید سرسفره امنیت جمعی بنشینیم. خواهید دید سفره امنیت برای همه باز است.
گفت‌وگو به نفع عربستان سعودی و همه کشورهای منطقه است
ظریف درباره این‌که با توجه به تحولات اخیر در منطقه آیا وقت تنش‌زدایی فرا نرسیده است، گفت: بنده در ابتدای مسئولیتم در وزارت خارجه در اولین مقاله‌ای که نوشتم دعوت به گفت‌وگو کردم، هم پیشنهاد گفت‌وگو با مقامات سعودی دادم. لذا در گفت‌وگو باز است، ما آمادگی داریم، گفت‌وگو به نفع منطقه، عربستان سعودی و همه کشورهای منطقه است. وی افزود: باید مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای ایجاد شود. این موضوع را ضروری می‌دانیم. البته این مسئله در نامه آقای ولایتی به دبیرکل سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۵ هم اعلام شده بود. لذا پیشنهاد جدیدی نیست اما آن‌ها بودند که استقبال نکردند. راه گفت‌وگو و امنیت منطقه باز است و در گفت‌وگوی جمهوری اسلامی‌ایران برای همسایگان بسته نیست.
آماده‌ایم وضعیت در منطقه تغییر کند
ظریف در مورد تماس ولیعهد سعودی هم گفت: بنده از تماس خبر ندارم. از درون ولیعهد سعودی خبر ندارم. آماده‌ایم وضعیت در منطقه تغییر کند و بمباران مردم یمن متوقف شود. وی درباره این‌که او اعلام کرده بود که اگر به سه چهار سال قبل هم برگردد باز هم برجام را امضا می‌کند، گفت: این حرف به خاطر این بود که در برجام آمریکا یک عضو ضروری یک شر ضروری بود و ما باید مذاکره می‌کردیم اگر کسی اعتماد کرده بود برجام دو صفحه می‌شد اما برجام ۱۵۰ صفحه شد. به خاطر این‌که ما اعتماد نداشتیم. ماده ۳۶ را قرار دادیم به گونه‌ای که طرف مقابل نتواند قطعنامه‌ها را برگرداند. لذا هیچ راه قانونی برای برگشت وجود ندارد. اقدامات قانونی ایران در راستای اقداماتی است که پیش‌بینی شده بود. این‌که می‌گویند برجام کلاه بزرگی برای مردم ایران بود. اکنون معلوم شده که چه کسی این کلاه را داشت و از برجام خارج شد. جمهوری اسلامی‌ایران در برجام نفع استراتژیک داشت و توانست قطعنامه‌ها را لغو کند.
اگر به ۱۰ سال دیگر هم برگردم برجام را امضا می‌کنم
وزیر خارجه کشورمان تأکید کرد: بنده اگر به ۱۰ سال دیگر هم برگردم برجام را امضا می‌کنم. برجام سند افتخار مردم ایران بود. با پشتوانه رهبری برجام را امضا کردم، با مقاومت برجام را امضا کردم، لذا برجام با پشتوانه مقاومت امضا شد. برخی دوستان ما نخواستند ببینند. امیدوارم یک روزی ببینند.
بازگشت فروش نفت ایران به قبل از خروج آمریکا از برجام کف تعهدات اتحادیه اروپا در برابر ایران است
ظریف در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این ارتباط گفت: برای ادامه کار و این‌که جمهوری اسلامی‌ایران اقدامات خود را به قبل از کاهش تعهدات برجامی ‌بازگرداند بر دو موضوع تأکید ویژه کرده‌ایم از جمله این‌که میزان فروش نفت ما به قبل از می‌2018 یعنی قبل از خروج آمریکا از برجام بازگردد و منابع مالی آن به ایران بازگردد، این کف تعهدات اتحادیه اروپا در برابر ایران است و ما بر آن تأکید داریم. البته آن‌ها تعهدات دیگری نیز دارند که باید آن را انجام دهند. وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که چرا شرکت‌های مهم اروپایی در عین حال که می‌توانند با ایران همکاری کنند از همکاری با ایران بعضاً خودداری می‌کنند و آیا ایران در جریان مذاکرات خود با اروپایی‌ها این موضوع را به آن‌ها گوشزد کرده است، تصریح کرد: ما با اروپایی‌ها که صحبت کردیم این موضوع را به آن‌ها گفته‌ایم. اروپایی‌ها می‌گویند که شرکت‌های دولتی و غیردولتی ما تحت فشار شدید آمریکا هستند و فشارها و تحریم‌های آمریکا شرکت‌های دولتی و غیردولتی نمی‌شناسد. وی با کنایه ادامه داد: با توجه به این موضوع باید به اروپایی‌ها به خاطر داشتن چنین شریکی تبریک گفت. ظریف همچنین با بیان این‌که آمریکایی‌ها تهدید کرده‌اند که اینستکس را نیز تحریم می‌کنند، ادامه داد: ما باید بدانیم تمام بازار مربوط به آمریکا نیست و اگر شرکت‌های بزرگ جهانی زیر بار قلدری آمریکا نروند، آمریکا نمی‌تواند تمام دنیا را تحریم کند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی