[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

سرمایه‌گذار خطرپذیر نداریم ، روزنامه شیراز نوین

دانشگاه علمی ‌و کاربردی فارس در اقدامی، با فراهم‌کردن تسهیلات برای تحقق‌بخشی به اندیشه دانشگاه کارآفرین، برای نخستین بار در ایران در میان مراکز علمی‌و کاربردی، مرکز شتاب‌دهنده‌ای را با عنوان «کارِنو» راه‌اند‌ازی کرده است.
مراکز شتاب‌دهنده به مکان‌‌هایی گفته می‌شود که با به کارگیری دیدگاه‌‌های‌ خلاقانه و به صورت جمعی اقدام به اجرای ایده‌‌های‌ خلاقانه می‌کنند. 
رئیس اداره فعالیت‌های پژوهشی و فناوری دانشگاه علمی‌و کاربردی استان فارس در آیین استقرار تیم‌های استارت‌آپی(کسب و کارهای جدید) در شتاب‌‌دهنده کارِنو که در این مرکز برگزار شد، نقطه آغازین شروع این پروژه را ۴ ماه پیش عنوان کرد.
احمد رجبی عنوان کرد: ۱۰ میز کار در چهار اتاق در فضایی به مساحت ۳۰۰ مترمربع به شتاب‌دهنده کارنو اختصاص داده شده است و در آینده ۵۰۰ مترمربع به این فضا افزوده می‌شود؛ در مجموع باید گفت به‌طور مستقیم ۸۰۰ متر مربع برای استقرار و ۳۰۰ متر مربع برای فضای جانبی در نظر گرفته شده است.
او با بیان این‌که کلینیک مشاوره و کارآفرینی این مرکز نیز از اردیبهشت‌ماه سال‌جاری در این دانشگاه آغاز به کار کرده است، گفت: هم‌زمان موضوع استقرار دبیرخانه نوآوری نیز مطرح شده است که سایر خدمات مورد نیاز را ارائه می‌کند.
رئیس اداره فعالیت‌های پژوهشی و فناوری دانشگاه علمی‌و کاربردی فارس بیان کرد: برای گزینش تیم‌های استارتاپی در مجموعه کارنو، فراخوان تولید ایده در ده محور، به مدت  دو ماه اعلام شد در این میان ۱۸ طرح به دبیرخانه ارسال شد که درنهایت ۸طرح واجد شرایط شناخته شدند و این تعداد تا پایان سال ۱۳۹۸ به ۱۰ استارتاپ خواهد رسید.
به گفته رجبی هریک از این تیم‌ها سه ماه در شتاب‌دهنده کارنو، ۷دوره آموزشی تخصصی را می‌گذرانند؛ همچنین صندوق خطرپذیری تا پایان تابستان ۹۸ در استان فارس راه‌اند‌ازی خواهد شد که از این تیم‌ها حمایت مالی کند.
وی هدف از راه‌اند‌ازی شتاب‌دهنده کارنو را حمایت از صاحبان فکر به منظور راه‌اند‌ازی شرکت‌های دانش‌بیان عنوان کرد.
همچنین تشویق نیروها و دانشجویان به کارآفرینی را از دیگر دلایل راه‌اند‌ازی این شتاب‌دهنده دانست.
رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی استان فارس نیز بر ضرورت ایجاد فضای مبتنی بر نشاط و پویایی علمی‌ در دانشگاه‌ها تأکید کرد و گفت: اختصاص مکان و برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی به‌منظور آشنایی افراد با محیط کسب و کار از دیگر اهداف دانشگاه علمی‌ و کاربردی است.
حبیب دانش‌ منش، ایجاد مرکز شتاب‌دهنده کارنو را فاز صفر در فضای زیست‌بوم کارآفرینی دانست و بیان کرد: یکی از معضلات ما در موضوع استارتاپ‌ها نبود سرمایه‌گذار خطرپذیر است که این موضوع پاشنه آشیل حوزه استارتاپ و کارآفرینی در فارس است.
وی افزود: سال‌هاست که این نوع سرمایه‌گذاری‌ها در دنیا متداول شده است؛ اما در کشور ما نوپاست  بنابراین باید سعی کنیم این حلقه مفقوده را بیابیم؛ چراکه بسیاری از تیم‌های ایده‌پردازی استان به دلیل نبود سرمایه‌گذار راهی تهران می‌شوند و آن‌جا موفق می‌شوند، این موضوع باعث می‌شود افراد توانمند از استان خارج شوند.
دانش‌منش در ادامه از برنامه‌های آینده دانشگاه علمی‌و کاربردی برای ایجاد مرکز رشد، مرکز برگزاری رویدادهای استارتاپ ویک‌اند‌ ، سینمای کارآفرینی و استودیو سخن گفت و نوید داد این خدمات به زودی در اختیار صاحبان ایده قرار می‌گیرد.
همچنین از اعطای وام ۵۰۰ میلیون ریالی با بهره ۲درصد برای‌  راه‌اند‌ازی شرکت‌های دانش‌بنیان برخاسته از مرکز شتاب‌دهنده کارنو سخن گفت.
مدیرکل ارتباطات و اطلاعات استان فارس نیز که در این مراسم با عنوان میهمان ویژه حضور یافته بود، از نوآوری به‌منزله کلید واژه توسعه‌یافتگی یاد کرد و گفت: دانشگاه‌های ایران به تازگی این حوزه را شناخته‌اند‌ و ما در ابتدای این مسیر هستیم.
مهرداد سهرابی با بیان این‌که استارتاپ‌ها فرایند پر نشیب و فرازی دارند، افزود: موضوع راه‌اند‌ازی کارخانه نوآوری آی تی ام سی فارس در دستور کار قرار دارد، این کارخانه محلی برای هم‌افزایی و رونق تولید فراهم خواهد کرد و باعث می‌شود نگرانی‌هایی که در زیست‌بوم کارآفرینی داریم از جمله درباره مسایلی همچون صندوق ریسک‌پذیر، اتصال به بازارهای جهانی، بانک‌ها و شتاب‌دهنده‌های ملی را از بین ببریم و زمینه برای حضور گروه‌ها ایده‌پرداز فراهم ‌شود.
وی ادامه داد: این کارخانه در فضایی ۱۴۰۰مترمربعی در حال آماده‌سازی است و فاز یک آن به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
سهرابی با بیان این‌که خلأ بزرگی در حمایت از کسب و کارهای نوپا وجود دارد، گفت: همین مشکلات ممکن است باعث شود که استارتاپ‌ها در آغاز کار شکست بخورند و تلاشی برای ماهیت‌بخشی به خود نکنند که این مسئله برای آنان مشکل ایجاد می‌کند.
مدیرکل ارتباطات و اطلاعات استان فارس ادامه داد: از سال گذشته وزارت ارتباطات آیین‌نامه حمایت از کسب و کارهای نوپا را به تصویب رساند و سه ماه پیش آن را ابلاغ کرد که براین اساس بسته حمایتی در اختیار نوآوران قرار خواهد گرفت.
وی استان فارس را از ظرفیت‌های مطلوبی در حیطه نوآوری و گسترش ایده‌پردازی دانست که در سایه برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری درست این ایده‌ها به ثمر خواهد نشست.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی