[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

ورود پرونده کاهش می‌یابد، روزنامه شیراز نوین

معاون قضایی و مسئول نظارت و ارزشیابی قضات دادگستری فارس در مراسم تکریم و معارفه دادستان استهبان با اشاره به در پیش بودن دهه ولایت و عیدسعید غدیرخم گفت: شوراهای فرهنگی بیشترین تلاش و برنامه‌ریزی را برای دهه‌غدیر داشته‌باشند، چرا که هرچه از این اقیانوس بی‌کران و کشتی نجات دور شویم ضلالت و گمراهی ما بیشترخواهد شد.
حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالمهدی موسوی با بیان این که امروز ما به عنوان شیعیان حضرت علی(ع) چقدر توانسته‌ایم در مسیر غدیر حرکت کنیم و برای اثبات ولایت تلاش کرده‌ایم یادآور شد و گفت: مرحوم علامه امینی 40 سال از عمربا برکت خود را برای اثبات ولایت، صیانت و جانشینی امیرالمؤمنین صرف‌کرد و دراین راه، کارهای طاقت‌فرسایی انجام داد، به برخی از کشورهای جهان اسلام مسافرت کرد،10 هزار کتاب مطالعه نمود و بیش از یکصد هزار کتاب نسخه‌برداری کرد.
وی از افزایش و ایجاد روحیه خدمت‌گزاری، تعامل و دیدار با مردم در قوه قضائیه در دوران تحول قضایی خبر داد و گفت: ریاست معظم قوه قضائیه حضرت آیت‌الله رئیسی، انسانی که در اقیانوس نور هشتمین امام پرورش یافتند، بزرگ و عزیز شدند خود را خادم این ملت می‌داند؛ رئیس کل دادگستری استان فارس نیز در خدمت‌رسانی به مردم از کوچکترین تلاشی فرو گذار نیست و علاوه بر دیدارهای مردمی‌هفتگی محل کار، در مساجد شیراز و سایرحوزه‌‌های‌  قضایی استان با مردم دیدار دارند و مشکلات آنان را از نزدیک بررسی می‌کنند.
مسئول واحد نظارت و ارزشیابی قضات دادگستری فارس در مراسم تکریم و معارفه دادستان عمومی ‌و انقلاب شهرستان قرآنی استهبان با توصیه به همه مسئولان حاضر در این مراسم تصریح کرد: دوران خدمت در هر جایگاه، پست و مقامی‌ به پایان می‌رسد، بنابراین باید فرصت و موقعیت خدمت‌رسانی به مردم بزرگوار را قدر بدانید.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی در ادامه مطالب خود با بیان این که چهار دهه از عمر بابرکت انقلاب می‌گذرد به بیانیه مهم رهبر معظم انقلاب اشاره کرد که فرمودند: «دوران تحول در قوه قضائیه ایجاد شده است، تحولی که با گام دوم انقلاب‌ آغازشده است» و گفت: با توصیه و تأکیدات ریاست قوه قضائیه در بحث تحول در همین دوران کوتاه برخی اقدامات تحولی موجب رشد رضایت‌مندی مردم نسبت به قوه قضائیه شده است.
وی کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی را یکی از برنامه‌‌های‌ مهم و محوری نظام تحول قضایی دانست و گفت: بعضی از جاهایی که تولید پرونده می‌شود خارج از قوه قضائیه است، بنابراین قضات ما نباید درگیر پرونده‌‌های‌ ساده شوند و شهروندان کمک کنند تا به جای ورود پرونده‌‌های‌ ساده به دادگستری از طریق کدخدامنشی و در شوراهای حل اختلاف بررسی شود.
وی در ادامه یادآور شد: مسئله قضازدایی قوه‌قضائیه براین موضوع اشاره دارد که قضات متبحر باید به آرامشی برسد که برای رسیدگی به جرائم مهم، خشن و حساس و مسائل اقتصادی که امروز جامعه درگیر آن است زمان بگذارند.
معاون قضایی رئیس کل دادگستری فارس تصریح کرد: قطعاً کاهش آمار جمعیت کیفری زندان‌ها، کاهش اطاله دادرسی، اتقان آرای قضایی که قابل عرضه و انتشار باشد همه این موارد با کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی اتفاق می‌افتد.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی بحث نظارت درون و برون سازمانی قوه قضائیه را از دیگر نکات محوری، مد نظر و مورد تأکید ریاست معظم قوه‌قضائیه دانست و گفت: قضات دادگستری استان فارس قضات فرهیخته، پاکدامن و از بهترین قضات کشورهستند در عین حال قوه قضائیه نظارت درون سازمانی را تشدید کرده است و خود مردم به عنوان بهترین ناظر در جلوگیری از کج‌روی‌ها هستند. وی با اشاره براین که قوه قضائیه در برخورد با فساد جدی است و این علم را با جدیت بر دوش گرفته است، تأکید کرد: از توصیه‌‌های‌ رئیس کل دادگستری استان فارس است که خادم مردم باشید اما در برخورد با مفسدین و تعدی‌کنندگان به حقوق‌ عامه؛ چه درون و بیرون از دستگاه قضایی بدون هیچ‌گونه اغماضی قاطعانه و در چارچوب قانون به شدت برخورد شود.
مسئول واحد نظارت وارزشیابی قضات دادگستری فارس به موضوع تکریم و احترام ارباب‌رجوع اشاره و خاطر‌نشان کرد: با شعار دادن موضوع تکریم و احترام ارباب رجوع حل نمی‌شود؛ رئیس قوه‌قضائیه در خصوص حفظ ارزش‌‌های‌ انسانی وکرامت الهی 33 ماده، 8 تبصره را تعریف نموده‌اند البته کسی که جایگاه خلیفه الهی برای انسان قائل نباشد نمی‌تواند انسان‌ها را تکریم کند.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی ضمن تقدیر از اقدامات و تلاش‌‌های‌ دادستان این حوزه قضایی از قضات و کارکنان قضایی، اعضای شورای تأمین و سایر مسئولان این شهرستان خواست تا همان‌گونه که با دادستان سابق همکاری و همراهی داشته‌اند در آینده نیز با دادستان عمومی‌ و انقلاب جدید این شهرستان همکاری نمایند.
گفتنی است در پایان این مراسم از زحمات مصطفی انصاری‌فر دادستان سابق شهرستان استهبان با اهداء لوح تقدیر از سوی رئیس کل دادگستری استان فارس قدردانی و با حکم رئیس قوه قضائیه یاسرمحبی به عنوان دادستان این شهرستان منصوب شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی