[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۱
  • دوره جدید

اگر نقدی صورت نگیرد، رشدی حاصل نمی‌شود، روزنامه شیراز نوین

  پیمان کشاورز- گروه خبر
حریت و آزادگی خبرنگار و رسانه یکی از مسایل مهم در حوزه اطلاع‌رسانی است و مسئولیت رسانه‌ها نیز با میزان حریت و مصونیت آن‌ها ارتباط مستقیمی‌دارد. آیت الله دژکام امام جمعه شیراز و نماینده مقام معظم رهبری در استان در نشستی با فعالان رسانه به مناسبت هفته خبرنگار با بیان این مطلب گفت: هرچه رسانه مصونیت بیشتری داشتهب‌اشد مسئولیت بیشتری هم دارد و توقع حریت از این رسانه‌ها بیشتر است. آیت الله دژکام یکی از مهم‌ترین کارهای انجام گرفته توسط رسانه‌ها را امر به معروف و نهی از منکر دانست و گفت: خبرنگاران و رسانه‌ها نه تنها کشف منکر می‌کنند  بلکه زمینه جلوگیری از وقوع آن را فراهم می‌کنند و یکی از نهادهای مؤثر در امر به معروف و نهی از منکر همین رسانه‌ها هستند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی‌استان فارس در ادامه به موضوع اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف از نگاه معرفت‌شناسانه اشاره و تصریح کرد: زمانی که یک خبر را انعکاس می‌دهیم در ذهن افراد تأثیرگذار است و اگر به سمت تأثیرگذاری مثبت و منفی آن نرویم به توسعه یافتگی نمی‌رسیم.
 امام جمعه شیراز به نقد کردن توسط رسانه‌ها اشاره کرد وادامه داد: مدیران نباید احساس کنند منتقد به دنبال پایین کشیدن او است بلکه باید انتقاد به گونه‌ای باشد که مدیر احساس کند، انتقاد شما برای بهتر مدیریت کردن است، چون نان بریدن در شان رسانه‌ها نیست. امام‌جمعه شیراز نقد منصفانه و مستند را موجب رشد دانست و گفت: حتی از کسی که خطبه هم می‌خواند می‌توان نقد کرد چرا که اگر نقدی صورت نگیرد، رشدی حاصل نمی‌شود اما این انتقاد را طوری باید انجام دهیم که صد‌درصد درست یا غلط جلوه نکند.
آیت الله دژکام با تأکید بر بحث معرفت‌شناسی خبر نیز بیان داشت: وقتی رسانه حقایق را بیان کرد باید ببیند آیا خود متناسب با این حقیقت‌ها رفتار می‌کند یا نه؟ که این‌جا بحث اخلاق رسانه مطرح می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که مطلبی را منتشر می‌کنیم، ذهنیات ما حتماً در ایجاد آن مطلب تأثیرگذار است؛ حال باید دید کدام ذهنیات خبر را شفاف و کدام ذهنیات کدر و غیر شفاف می‌کند.
این استاد دانشگاه  با بیان این که اگر روی معرفت‌شناسی خبر و مواردی که ذکر شد، بحث و تجزیه‌وتحلیل صورت نگیرد، قطعاً توسعه‌یافتگی در عرصه رسانه روی نخواهد داد، خواستار توسعه‌یافتگی در عرصه خبر و رسانه شد و اظهار داشت: اصحاب رسانه در عرصه‌های گوناگون می‌توانند به نو زایی تمدن اسلامی‌کمک کنند.
نماینده مقام معظم رهبری در استان در بخش دیگری از سخنان خود خواستار توجه بیشتر به آموزش اهالی رسانه در موضوع ادبیات و نگارش شد و گفت: در برخی مطالب به این مهم توجه نمی‌شود که باید در اولویت رسانه‌ها باشد.
آیت الله دژکام با اشاره به ضعف‌های رسانه  گفت: به‌ هرحال رسانه‌ها نیز از آسیب در امان نیستند و ضعف‌هایی نیز در آنان مشاهده می‌شود که یکی از این ضعف‌ها، ضعف نگارشی و ادبی است. وی اضافه کرد: گاهی در یک سطر مطالب چندین غلط نگارشی به چشم می‌خورد که نشان از عدم توجه به ادبیات فارسی و مهارت نوشتاری است. امام‌جمعه شیراز ادامه داد: اصحاب رسانه باید توجه داشته‌باشند که ادبیات فارسی در این عرصه لطمه نخورد؛ ادبیاتی که رهبر انقلاب بارها بر آن تأکید داشته‌اند‌.
دژکام خاطرنشان کرد: ضرورت به‌کارگیری ادبیات صحیح در مطالبه‌گری‌ها نیز بسیار مهم است؛ گاهی با یک‌زبان نرم و ادبیات صحیح می‌توان به مقصود رسید بدون آن‌که نیاز به خشونت و عصبانیت باشد.
وی افزود: ما باید امروز صمیمانه نشسته و مشکلات جامعه را در کنار یکدیگر حل‌وفصل کنیم نه این‌که 2 رقیب شده و هرکدام فکر می‌کند که حق با اوست و بقیه اشتباه می‌کنند.
امام‌جمعه شیراز در بخش نخست سخنان خود نیز با اشاره به شهادت محمود صارمی‌ نیز گفت: همین‌که روز شهادت فردی را یک مناسبت قرار می‌دهند، یعنی ازلحاظ حرفه‌ای نیز باید وی را الگو قرار داد.
دژکام اضافه کرد: شهدا نخستین چیزی که به ما یاد دادند ایثار و ازخودگذشتگی است، مسئله‌ای که در گام دوم انقلاب اسلامی، رهبری به آن اشاره کرده‌اند‌؛ ارزشی که باید در جامعه احیا شود.
وی همچنین گفت: در 300 سال اخیر اتفاقی که افتاده، عقب ماندن از عرصه تمدن بوده و اگر می‌خواهیم دوباره بزرگ شویم باید این فاصله را با توسعه‌یافتگی جبران کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی