[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۱۰
  • دوره جدید

اطفای حریق درهتل آسمان نتیجه یک کار تیمی‌بود، روزنامه شیراز نوین

  پیمان کشاورز- گروه خبر
عملیات اطفاء حریق ساختمان نیمه‌ساز هتل آسمان نتیجه یک کار تیمی ‌بود که در نهایت تبدیل به اقدامی‌ موفق برای شیراز و فارس شد. محمدهادی‌قانع رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در گزارشی که در صحن علنی شورا پیرامون حادثه هتل آسمان و مهار آن گفت: پس از اعلام بروز حادثه به سازمان در همان لحظات اولیه و دو دقیقه پس از اعلام نخستین اکیپ از ایستگاه پل حر آتش‌نشانی در محل حادثه حضور یافتند و در نخستین اقدام و با رسیدن سایر همکاران نیروهای سازمان به ۵گروه تقسیم شدند و با توجه به حضور ۳۰ کارگر در ساختمان و همچنین میزان بالای دود و خطرات احتمالی تمام افراد حاضر در ساختمان را به پشت بام منتقل کردند. رییس سازمان آتش‌نشانی در ادامه گفت: به دلیل عدم اشرافیت بر تجهیزات موجود در ساختمان نیروها به طبقات مختلف مراجعه کرده و مواد قابل اشتعالی همچون گالن‌‌های‌  تینر و گازوییل و کپسول‌‌های‌  هوابرش از ساختمان خارج شد تا از بروز حادثه‌‌های‌  احتمالی بعدی جلوگیری شود. 
قانع در ادامه به حضور شهردار در ساعات اولیه حادثه در محل ساختمان اشاره کرد و گفت: با حضور شهردار محترم و دستورات ایشان مبنی بر بسیج تمام امکانات و ظرفیت‌های شهرداری برای مهار حادثه مهندسان فنی و شهرسازی شهرداری نیز در محل حاضر شده و بخش‌ها و ستون‌‌های‌  اصلی سازه برای مراقبت و تقویت پایداری آن شناسایی گردید. به گفته قانع بیش از ۲۰۰۰ فقره تشک و مبلمان و صندلی قابل اشتعال نیز در ساختمان وجود داشت که با شناسایی توسط نیروهای آتش‌نشان به سرعت از ساختمان خارج شد. اما تخلیه ساکنان ساختمان‌های اطراف و اهالی خیابان رودکی مورد دیگری بود که رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری به آن اشاره کرد. قانع در این زمینه اظهار داشت: با توجه به خطرات موجود برای ساکنان خیابان رودکی درخواست تشکیل فوری شورای مدیریت بحران را دادیم و با تصویب این شورا تخلیه ساختمان‌های اطراف و بستن خیابان عملیاتی شد.
محمدهادی قانع در ادامه به افزایش خطر و احتمال ریزش کامل ساختمان اشاره کرد و گفت: در ادامه عملیات مهندسان سازه اعلام کردند که کار در ساختمان غیرممکن است و امکان فروریختن ساختمان وجود دارد اما با مسئولیت خودمان گروهی تخصصی تشکیل دادیم و با ادامه عملیات از تخریب ساختمان جلوگیری کردیم. 
رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری در بخش دیگری از سخنان خود به شایعات مطرح شده در فضای مجازی همزمان با وقوع حادثه اشاره کرد و گفت: متأسفانه در زمان حادثه شایعاتی نیز مبنی بر ریزش کامل ساختمان در فضای مجازی پخش شد که با مدیریت صحیحی که در بخش اطلاع‌رسانی توسط روابط عمومی‌سازمان انجام شد توانستیم این موضوع را مدیریت و اطلاع‌رسانی شفاف و لحظه به لحظه از نحوه عملیات را در دستور کار قرار دهیم.
قانع با بیان این که با تلاش همکاران و کار تیمی ‌همه دوستان توانستیم در ساعات اولیه بامداد حریق را به طور کامل مهار کنیم و ساعت ۴ تا ۵ بامداد پس از ۱۴ساعت تلاش بی وقفه اطفاء حریق را داشته‌باشیم. وی ادامه داد: در حال حاضر نیز همکاران آتش‌نشان ما در محل حضور دارند و به طور ساعتی تمام نقاط ساختمان از طرف همکاران من چک می‌شود تا حادثه احتمالی دیگری رخ ندهد.
رییس شورای اسلامی‌شهر نیز در پایان سخنان رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با تشکر ویژه از استاندار، شهردار و سایر مسئولان مربوطه مهار کامل این حادثه را نشان‌دهنده توان و تخصص و مدیریت عالی پرسنل و کارمندان سازمان آتش‌نشانی و شهرداری شیراز دانست. 
گفتنی است در این جلسه از رییس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری و تعدادی از کارمندان این سازمان توسط اعضای شورای اسلامی‌شهر شیراز تقدیر شد‌.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی