[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۷۵
  • دوره جدید

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا: زمان بهره‌برداری از پروژه‌های مهم و استراتژیک فرا رسید، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
 امسال برای صدرا زمان بهره‌برداری از پروژه‌‌های‌ مهم و استراتژیکی است که سال گذشته برنامه‌ریزی و آغاز شده بود و در همین حین سرعت اجرا و کیفیت یکی از دستورهای مهم در عملکرد همکاران ما در شهر صدرا بوده است. مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا در نشست خبری خود با خبرنگاران سال 98 را زمان آغاز عملیات برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در شهر صدرا اعلام کرد و گفت: این برنامه که به ابتکار دولت تدبیر و امید اجرایی می‌شود به تولید 400هزار واحد مسکونی در سطح کشور با مشارکت بخش خصوصی اختصاص دارد و بر این اساس 200 هزار واحد مسکونی سهمیه شهرهای جدید کشور است که از این تعداد 25هزار واحد مسکونی سهمیه شهر صدرا خواهد بود. خلیل حاجی‌پور با اشاره به شروع این پروژه در شهر جدید صدرا تا پایان سال‌جاری افزود: طبق برنامه درنظر گرفته شده تا پایان سال‌جاری عملیات ساخت ۵ هزار واحد از سهمیه 25هزار واحدی صدرا آغاز خواهد شد که به مناسبت اعیاد غدیر و قربان کلنگ‌زنی یک هزار و ۵۰۰ واحد آن شروع و سه هزار و ۵۰۰ واحد دیگر نیز به‌صورت مشارکتی با بخش خصوصی تا پایان سال آغاز می‌شود. مدیرعامل شرکت عمران شهرجدید صدرا در توضیح این طرح تصریح کرد: این طرح علاوه بر تقویت توان قشر متوسط جامعه در زمینه تأمین مسکن با شروع عملیات تولید 5هزار واحد در شهر صدرا بیش از 20هزار نفر اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم خواهد داشت. وی افزود: این برنامه برخلاف مسکن‌مهر با مشارکت بخش خصوصی رخ می‌دهد و زمین و پروانه ساختمانی به عنوان آورده شرکت عمران و هزینه‌‌های‌  مهندسی و ساخت از سوی بخش خصوصی تأمین می‌شود و در نهایت بخش خصوصی به میزان هزینه‌‌های‌  انجام شده واحدهای آپارتمانی دریافت می‌کند. این مقام دولتی شهر صدرا انتخاب شرکا را با مکانیزمی ‌روشن و شفاف در این پروژه دانست که طبق چارچوب زمان‌بندی شده تا پایان سال 1399 عملیات اجرایی 25هزار واحد مسکونی در شهر صدرا به طور کامل آغاز خواهد شد.
پروژه‌‌های‌ مهم صدرا در راه است
وی در بخش دیگری از سخنان خود به برخی پروژه‌های آماده بهره‌برداری صدرا در هفته دولت امسال و شهریورماه ۹۸ اشاره کرد و گفت: فرهنگ‌سرای قرآن صدرا با ۳ و نیم میلیارد تومان اعتبار از محل منابع داخلی شرکت عمران شهر جدید صدرا و ۲ هزار مترمربع زیربنا در هفته دولت امسال به بهره‌برداری می‌رسد که معماری آن کاملاً ایرانی است و می‌تواند زمینه مناسبی برای فعالیت‌‌های‌ فرهنگی و اجتماعی و حضور سازمان‌‌های‌ فرهنگی در این شهر ایجاد کند. حاجی‌پور اضافه کرد: کار ساخت مصلا صدرا نیز با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان در فاز اول در شهریور آغاز خواهد شد که معماری ادغامی ‌سنتی و مدرن برای آن طراحی شده که پیش‌بینی می‌شود  ظرف دو سال عملیات اجرایی آن پایان یابد. حاجی‌پور همچنین از عملیات اجرایی ساخت دبیرستان معارف شهر صدرا به عنوان یک پروژه مهم در کشور خبر داد و افزود: عملیات اجرایی ساخت این دبیرستان نیمه دوم سال‌جاری و در آذرماه امسال آغاز خواهد شد.
وی همچنین از تصویب طرح ساخت پروژه قطار برقی صدرا به طول ۱۰ کیلومتر خبرداد و گفت: ریل قطار برقی صدرا از ایستگاه راه‌آهن تا بیمارستان پیوند صدرا کشیده خواهد شد که مذاکرات برای تأمین اعتبار دولتی آن صورت گرفته و سال آینده شروع پروژه اجرایی آن خواهد بود. مدیرعامل شرکت عمران صدرا عنوان کرد: ساخت پروژه قطار برقی این شهرجدید حدود ۹۵۰میلیاردتومان هزینه در بر دارد که ظرف ۵ سال به بهره‌برداری خواهد رسید. وی از آغاز عملیات اجرایی خانه هنرمندان شهر جدید صدرا خبر داد و گفت: عملیات اجرایی این پروژه با اعتباری بالغ بر 70 میلیارد تومان در دهه فجر امسال شروع می‌شود.
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید صدرا در خصوص بزرگ‌راه صدرا - دوکوهک گفت: فاز نخست این بزرگ‌راه که 70 درصد پروژه را شامل می‌شود، شهریور امسال افتتاح خواهد شد و امیدواریم با همکاری شهرداری شیراز، مشکل رفع معارضین 30 درصد باقی‌مانده پروژه نیز حل شده و کار اجرایی شود. حاجی‌پور با اشاره به رفع معارض انجام‌شده در خصوص پروژه بزرگ‌راه صدرا به باجگاه خاطر نشان کرد: تا پایان پائیز امسال شاهد زیر بار ترافیک رفتن مسیر صدرا به شیراز از طریق این بزرگ‌راه خواهیم بود. وی در خصوص پروژه مهم قره‌پیری نیز گفت: این پروژه به دلیل بحث‌های حقوقی و تملک، سال‌ها مسکوت مانده بود اما در حال حاضر طراحی مسیر انجام‌شده است. مدیر عامل شرکت عمران صدرا ادامه داد: این پروژه نیاز به 100 میلیارد تومان اعتبار دارد که 50 درصد آن را شرکت عمران تقبل کرده است. حاجی‌پور تأکید کرد: پروژه قره‌پیری مهم‌ترین دسترسی شهر صدرا به شیراز است که عملیات اجرایی آن دهه فجر امسال آغاز می‌شود. 
80 درصد درآمد شرکت عمران خرج صدرا می‌شود
مدیرعامل شرکت عمران شهرجدید صدرا پیرامون وضعیت درآمدی و هزینه‌کرد منابع مالی این شرکت گفت: برخی درخصوص هزینه و درآمد شرکت عمران صدرا دچار محاسبه اشتباه و خطا هستند، زیرا سازوکار این نهاد شفاف است و مشکلی در اطلاع‌رسانی پیرامون آن نیست. وی ادامه داد: شرکت عمران سال گذشته ۹۵میلیارد‌تومان درآمد داشته که ۸۰ درصد این رقم علی‌رغم این‌که کامل به حساب خزانه دولت واریز شده بود برای توسعه زیرساخت‌های صدرا بازگشت داده و هزینه شده است که این رقم در سال قبل‌تر حدود۶۰ درصد بوده است.
حاجی‌پور  اظهار داشت: در سال‌جاری نیز رقم درآمد این نهاد ۱۳۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده که انتظار می‌رود ۹۰ درصد آن محقق شود و ۸۰ درصد این اعتبارات نیز مانند سال گذشته برای توسعه زیرساخت‌های صدرا هزینه خواهد شد.
شهرداری جلو ساخت باغشهری‌های خارج از ضابطه صدرا ایستادگی کند
وی به معضل باغشهری‌های بدون مجوز در صدرا نیز اشاره کرد و افزود: بعضی باغشهرها در پهنه قانونی این شهر جدید ایجاد شده که در این بخش تخلفات بیشتر پیرامون ساخت و ساز اضافه بر ضابطه است که روال آن زیر نظر شهرداری و کمیسیون ماده ۱۰۰ این نهاد است. حاجی‌پور با بیان این‌که در برخی موارد در صدرا دیده می‌شود که چهار طبقه سازه در باغشهری خارج از ضابطه ساخته شده، گفت: باید شهرداری جلو این‌گونه اقدامات ایستادگی کند اما متأسفانه در اثر بی‌توجهی این نهاد تاکنون آسیب‌های بسیاری گریبان شهر صدرا را گرفته است.وی عنوان کرد: اگر تخلفی در خصوص ساخت باغشهری در اراضی دولتی صورت گیرد شرکت عمران شهر جدید صدرا به هیچ وجه سند برای آن صادر نخواهد کرد.
ترمیم و بازسازی اعتماد عمومی‌نیاز امروز شهر صدرا
حاجی‌پور در ادامه با اشاره به حواشی پیش آمده پیرامون شهر جدید صدراگفت: اعتماد عمومی ‌شهروندان صدرا آسیب‌دیده و این یکی از مشکلات اصلی این شهر جدید است. وی یکی از مشکلات اصلی شهر جدید را خدشه به اعتماد عمومی ‌در پی بروز مشکلات مالی برخی مدیران این شهر جدید طی سال‌‌های‌  اخیر دانست و افزود: همه مسئولان این شهر و استان فارس و همچنین رسانه‌های این استان باید در بازسازی و ترمیم این اعتماد از دست رفته تلاش کنند که این اعتماد در میان اهالی این شهر بازآفرینی شود.
از سرمایه‌گذار عمانی تا نیروگاه گازی در صدرا
حاجی‌پور همچنین از احتمال انعقاد قراردادی برای ساخت دو مجتمع گردشگری در صدرا با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی سخن گفت و افزود: هفته گذشته با طرف عمانی رایزنی برای ساخت ۲ دهکده گردشگری و مجتمع توریستی با مساحت ۳۸ و ۵۸ هکتار انجام و توافقات اولیه نیز صورت گرفته است. وی با اشاره به طی شدن روند قانونی برای احداث نیروگاه برق گازی در جوار بیمارستان پیوند اعضا در این شهر، تأکید کرد که این نیروگاه تأییدیه زیست‌محیطی و سایر مجوزها را دارد و تحت‌عنوان نیروگاه گازی در گذشته تمام فرآیند‌‌های‌  قانونی را طی کرده و قرار شده در زمینی به مساحت ۳ هزار متر مربع در مجاورت بیمارستان پیوند اعضا با تکنولوژی جدید تولید برق از انرژی گاز اجرا شود. وی با اشاره به این‌که شرکت عمران صدرا تعهدی برای ساخت رو بناها ندارد، افزود: با توجه به توافقات گذشته ساخت اکو پارک که تا بیمارستان پیوند اعضا به عنوان یک پارک خطی که به مساحت ۸۰ هکتار ادامه دارد و همچنین برای ممانعت از تصرف اراضی و تغییر کاربری شرکت عمران مابقی ساخت پارک را متقبل شده و عملیات ساخت آن امسال شروع خواهد شد. حاجی‌پور همچنین از صدور مجوز اوقاف برای ایجاد آرامستان در شهر جدید صدرا خبر داد و گفت: اوقاف مجوز را برای ایجاد آرامستان در مسیر صدرا به باجگاه صادر کرده است و نیمه دوم سال جاری شاهد اجرای فاز نخست عملیات اجرایی آن خواهیم بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی