[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۲
  • دوره جدید

نمی‌توان به راحتی به هر کسی پروانه وکالت داد، روزنامه شیراز نوین

 پیمان کشاورز- گروه خبر
عدم وابستگی و استقلال کانون وکلای دادگستری شاهرگ حیاتی این نهاد مدنی است چرا که وکیلی می‌تواند به رسالت خود دقیق عمل کند که وابسته به هیچ منبع قدرتی نباشد. دکتر هومان پارسا رئیس کانون وکلای دادگستری استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد در جمع خبرنگاران با اعلام این مطلب ضمن انتقاد از تلاش برخی جهت خدشه‌دار کردن استقلال این نهاد گفت: متأسفانه این نهاد با همه توانایی‌ها و ظرفیت‌های موجود هر روز مورد تهدید است و هر روز با یک چالش و بحران سرو کار دارد. پارسا به بحث حذف آزمون و ظرفیت تعداد وکیل به عنوان یکی از چالش‌ها اشاره کرد و افزود: می‌گویند کانون وکلا انحصارگر است و باید بدون تعیین ظرفیت تمام فارغ‌التحصیلان را بپذیرد در حالی که انواع و اقسام دانشگاه‌ها فارغ التحصیل حقوق با کمترین کیفیت علمی‌تربیت می‌کنند اما با توجه به این موضوع که حقوق رشته‌ای است که با جان و مال و امنیت مردم سرو کار دارد، نمی‌توان به راحتی به هر کسی پروانه وکالت داد. رئیس کانون وکلای دادگستری استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی دیگر از بحث‌هایی که بازهم به صورت نادرست مطرح می‌شود و واقعیت تحریف می‌شود این است که برخی تحت عنوان فعالان اقتصادی به رئیس قوه قضائیه نامه نوشتند و می‌گویند می‌خواهیم نماینده حقوقی به‌جای وکیل داشته‌باشیم. پارسا افزود: ظاهر این قضیه عوام پسندانه و جذاب است، اما به عواقب این کار ‌نگاه نمی‌شود که چه نظارتی بر این نماینده حقوقی وجود دارد و اگر طرف مقابل تبانی کرد چه ضمانتی وجود دارد؟رئیس کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد گفت: واقعیت این است که افراد مذکور در آزمون وکالت قبول نشده‌‌اند و قصد دارند از طریق این نماینده‌‌های حقوقی به مقصود خود برسند و شعارهای زیبا و عوام‌ پسند می‌دهند. پارسا افزود: این افراد قطعاً در کار وکالت اختلال ایجاد می‌کنند چرا که غیراصولی وارد این عرصه می‌‌شوند.وی ادامه داد: رئیس جدید قوه قضاییه نیز با حذف آزمون وکالت مخالف است و اعتقاد دارد نباید آزمون وکالت به‌ عنوان ملاک و معیار سطح مهارت حذف شود چرا که درنهایت برای دادگستری نیز مشکل ایجاد خواهدکرد. رئیس‌کانون وکلای فارس و کهگیلویه و بویراحمد گفت: این افراد اخیراً کمپینی تشکیل داده و ادعای جوان‌‌گرایی می‌‌کنند درحالی‌ که سن خودشان کمتر از ۶۰ سال نیست و حقوق ۵۰ میلیونی می‌گیرند. پارسا افزود: مشکل دیگر که سال‌های سال است پیش روی ما قرار دارد تشکیلات موازی با کانون وکلا است، معتقدیم تنها نهادی که می‌تواند متولی حرفه وکالت باشد و مستقل و بدون وابستگی حرفه وکالت را سازماندهی کند کانون وکالت دادگستری است. وی اضافه کرد: هیچ دستگاه دولتی یا قضایی نباید در امر وکالت دخالت کند، اگر غیر از این باشد این وابستگی، استقلال حرفه وکالت را مخدوش می‌کند بنابراین بهتر است دلسوزان و متولیان و مسئولان کار وکالت را به متولی خودش بسپارند.
وی با اشاره به برگزاری همه ساله جشن استقلال نهاد وکالت در هفتم اسفندماه از برگزاری همایش ملی در زمینه حقوق در شیراز خبر داد وگفت: ۲۱ تا ۲۴ آبان ماه امسال همایش سراسری با حضور هیئت مدیره ۲۵ کانون وکلای کشور در شیراز برگزار می‌شود که شخصیت‌های مهم حقوق کشور در این همایش حضور می‌یابند.
راه‌های کانون برای دفاع از افراد نیازمند
 پارسا در ادامه به توضیح نحوه عملکرد کانون وکلای دادگستری فارس پرداخت و گفت: این کانون علاوه بر تربیت حرفه‌ای وکیل، صدور پروانه وکالت، تأمین نیازمندی‌های جامعه از نظر دسترسی به وکلای دادگستری، یکسری وظایف اجتماعی نیز دارد که مردم باید از این ظرفیت‌ها آگاه باشند.
پارسا افزود: این کانون وکالت‌های معاضدتی رایگان برای اشخاص نیازمند تأمین می‌کند و به متهمان در جرایم خاص و تمام جرایمی‌که دادگاه تشخیص دهد و متهم درخواست وکیل کند و توانایی تأمین وکیل را ندارد، وکیل رایگان معرفی می‌کند.
وی ادامه داد: در یک نظام مدنی پیشرفته هر کس باید به وکیل دسترسی داشته‌باشد و مشکلات و موانع مالی نباید باعث محرومیت از این حق شود که کانون وکلا متولی تأمین این رکن اساسی در امنیت دفاع است.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان های فارس و کهگیلویه وبویراحمد گفت: کانون فراتر از تکالیف قانونی، امکاناتی را به صورت خودجوش براساس نیازهای اجتماعی فراهم کرده تا به مردم کمک کند که یکی از این امکانات تشکیل مرکز داوری کانون است.
پارسا افزود: امروز مراجع قضایی از حجم بالای مراجعه مردم به دادگستری شکایت می‌کنند که کانون وکلای دادگستری مرکز داوری را با تأمین نیروهای متخصص و باتجربه راه‌اندازی کرده و یک‌سال از فعالیت آن می‌گذرد.
وی ادامه داد: این مرکز در کوتاه مدت توانسته جایگاه خودش را پیدا کند و آمادگی داوری در تمام دعاوی عمومی ‌و اختصاصی را دارد.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد گفت: این کانون برای اولین بار در تاریخ نظام قضایی کشور مرکز تنظیم اسناد عادی راه‌اندازی کرده که این مرکز با استفاده از وکلای متخصص قراردادها، توافق‌نامه‌ها و اسنادی که مردم در حوزه معاملات ملکی و سایر قراردادهای مالی و غیرمالی نیاز داشته‌باشند، تنظیم می‌کند. پارسا گفت: کانون وکلای دادگستری تفاهم‌نامه متعدد با سازمان‌ها امضا کرده و از جمله آن می‌توان به تفاهم نامه با زندان‌ها، کمیته امداد امام خمینی(ره) برای پوشش دادن افراد نیازمند، دانشگاه علوم پزشکی برای حمایت زنجیره‌ای از کودکان آسیب‌دیده  و معاونت فرهنگی شهرداری شیراز برای اطلاع‌رسانی حقوقی در فرهنگ‌سراها اشاره کرد. وی ادامه داد: کانون وکلا از طریق شماره تلفن ۰۹۰۱۱۱۱۷۰۷۵ به صورت رایگان به تمام آسیب‌دیدگان از خشونت‌های خانگی مشاوره می‌دهد در اين نشست  كه به مناسبت روزخبرنگار برگزارشد اعضای هیئت مديره كانون آقايان  شيرزاد رحمانی و احمد ابوالپو ر به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی