[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۲
  • دوره جدید

مقام اول فرونشست را در جهان داریم، روزنامه شیراز نوین

مدیر شرکت آبفای استان فارس اعتقاد دارد که به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، فارس نه تنها در ایران بلکه در جهان بیشترین میزان فرونشست را دارد.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، محمدعلی قلندری یکشنبه 20 مرداد در یک کنفرانس خبری گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های امروز آب است که تغییرات اقلیمی ‌و برداشت‌های بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی تأثیرات منفی بیشتری بر آن گذاشته است.
او با بیان این‌که فرونشست زمین بخشی از آبخوان‌ها را در فارس و کشور از بین برده است؛ گفت: امروز عمق چاه آب شرب در فارس رکورد زده به طوری‌که عمق چاه آب در جهرم به 550 متر هم رسیده است؛ البته در چاه‌‌های‌  تحت مدیریت آبفای استان فارس، عمق چاه حداکثر 510 متر است.
قلندری با اشاره به این‌که بالغ بر 85 درصد آب مورد نیاز مردم در استان فارس از محل آب‌های زیرزمینی تأمین می‌شود، گفت: وزارت نیرو تلاش می‌کند که 30 درصد از شهرهای استان فارس را تحت پوشش آب‌های سطحی که منابع قابل اعتمادتری است، قرار دهد که شهرهای داراب، فسا، زرین‌دشت و در مراحل بعدی کازرون، نی‌ریز و ... در دستور کار خواهد بود.
مدیرعامل آبفای استان فارس یکی از موانع مهم در بهینه‌سازی مصرف آب را قیمت بسیار اندک آب شرب اعلام و اضافه کرد: قیمت پایین آب چالش بزرگی است که هنوز حتی مسئولان هم به آن اعتقادی ندارند.
او اضافه کرد: امروز تأمین هر متر مکعب آب شرب بالغ بر 5 هزار تومان هزینه در بر دارد حال آن‌که عدد فروش آب شرب خانگی، 470 تومان، یعنی هر لیتر 50 ریال است.!!
قلندری با اشاره به این‌که برای ترمیم یک درصد از کل شبکه آب شرب موجود در استان فارس به غیر از شیراز حدود 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، گفت: چون آب آشامیدنی در فارس عمدتاً از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود لذا افزایش بارندگی، تأثیری بر آن ندارد و این‌که بارندگی مشکل آب را حل کرده باشد، تصور غلطی است.
قلندری سرانه مصرف در ایران را حدود 161 لیتر برای هر نفر اعلام و اضافه کرد: هم اینک در ایران 11 درصد بیشتر از شرایط عادی و 60 درصد بیشتر از شرایط خشکسالی آب مصرف می‌کنیم.
مدیرعامل آبفای استان فارس با بیان این‌که شهرها در فارس به سه گروه، مشکل دار، در نقطه سر به سر و عادی تقسیم شده است، گفت: در فارس تا روز گذشته 5 شهر بحرانی داشتیم که با خروج قادرآباد از وضعیت بحرانی، این تعداد به 4 شهر کاهش یافته است.
قلندری خاطرنشان کرد: در سال 96 تعداد شهرهای بحرانی 19 شهر بود، سال گذشته این تعداد به 9شهر رسید و امروز و علی‌رغم گرمای شدید هوا، این تعداد به 4 شهر کاهش یافته است.
او در عین حال از وجود 25 شهر در فهرست شهرهای دارای تنش یا در نقطه سر به سر خبر داد و گفت: 52 شهر در وضعیت عادی قرار دارد.
مدیرعامل آبفای استان فارس همچنین گفت: فارس به لحاظ شبکه و تصفیه خانه فاضلاب از استان‌های عقب مانده کشور محسوب می‌شود به طوری‌که تنها حدود 10.7 مشترکان این استان از چنین خدماتی بهره‌مند هستند، حال آنکه در کشور میانگین برخورداری، 45 درصد است.
قلندری با اشاره به دریافت تسهیلات 143 میلیون یورویی از بانک توسعه اسلامی‌برای احداث 540کیلومتر شبکه فاضلاب و تصفیه‌خانه مورد نیاز، گفت: این طرح‌ها در بخش شبکه فاضلاب بین 55 تا 90 درصد و در بخش تصفیه‌خانه بین 15 تا 35 درصد رشد فیزیکی دارد.
مدیرعامل شرکت آبفای استان فارس گفت: دولت تعهد کرده بود که 87 میلیون یورو در طرح‌‌های‌  فاضلاب استان فارس سرمایه‌گذاری کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی