[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۲
  • دوره جدید

تقابل علوم قرآنی با آسیب‌های اجتماعی، روزنامه شیراز نوین

دبیر سرویس فرهنگ وهنر: سعید رضا  امیر آبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

اشاره: مفاهیم رفیع قرآنی در انحصار آموزه‌های دینی و مؤلفه‌های اعتقادی نیستند، بلکه آخرین و کامل‌ترین دین الهی تمامی‌ جوانب زندگی انسان‌ها را در برگرفته و نسخه‌های معجزه‌آسایی برای ایستادگی در برابر چالش‌های همه دوران‌ها ارائه می‌کند. در حقیقت، مفاهیم کتاب الهی مسلمانان در پی رسیدن به اهداف والایی نظیر تعالی و تکامل انسان است و با اطاعت و اجرایی کردن مبانی ارزشمند آن، می‌توان در مسیر جامعه‌ای مطلوب قدم برداشت. برای اجرایی شدن این مهم، نیازمند مراکزی هستیم که مبانی دینی را برای تمامی ‌اقشار جامعه و همه طیف‌های سنی رمزگشایی کرده و ‌ در برابر آسیب‌هایی که انسان معاصر را در معرض تهدید قرار می‌دهند،از آنها سد محکمی بسازد. 
مجتمع علوم قرآنی غدیر در استان فارس یکی از پایگاه‌های مهم قرآنی کشور است که در راستای فراگیری آموزه‌های دینی در متن زندگی اقشار مختلف جامعه گام برداشته و می‌کوشد مقدمات لازم را برای جهان‌شمول‌شدن مفاهیم قرآنی فراهم کند. برای دستیابی به این هدف والا، کارشناسان حوزه‌های دینی و علوم اجتماعی به خدمت‌رسانی به طیف‌های مختلف سنی مشغول هستند و امید می‌رود در آینده نزدیک شاهد ثمرات و برکات مفاهیم دینی در بستر کلانشهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت باشیم. به طور حتم سرمایه‌گذاری بر چنین ساختارهای باارزشی نقش ارزنده‌ای در برون‌رفت از نابسامانی‌ها ایفا کرده و مسیر را برای نیل به اهداف والای قرآنی مهیا می‌سازد. در همین زمینه، مدیر و معاون فرهنگی مجتمع علوم قرآنی غدیر در گفتگو با گروه فرهنگ و هنر روزنامه شیرازنوین، اشاره کوتاهی به فعالیت‌های همه‌جانبه و اهداف این مجموعه بزرگ قرآنی کرده است.
حمایت‌های مادی و معنوی از اقشار کم‌بضاعت
 مدیر مجتمع علوم قرآنی غدیر گفت: یکی از اهداف تأسیس مجتمع قرآنی غدیر، ایجاد تغییرات مثبت محیطی و جریان‌سازی قرآنی در سطح کلان است. حجت‌الاسلام کوهی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی عدیده‌ای که گریبانگیر مردم شرق شیراز شده است، در پاسخ به خبرنگار شیرازنوین گفت: فعالیت‌های این مجتمع به تدریس و آموزش علوم قرآنی و مفاهیم دینی منحصر نمی‌شود و حمایت‌های مادی و معنوی از خانواده‌های کم‌بضاعت و آسیب دیده در دستور کار همیشگی مجتمع غدیر قرار دارد. وی با تبریک اعیاد ماه ذی‌الحجه و روز خبرنگار افزود: این مجتمع در سال 1383 به همت آیت‌الله العظمی‌ مکارم شیرازی، با رویکرد بحث و گسترش آموزه‌های قرآنی در فضایی به مساحت دوازده هزار و پانصد متر در خیابان احمدى نو به عنوان یکی از محله‌های حساس و محروم شهر احداث شده و از آن زمان تاکنون بیش از 18 هزار نفر در سطوح مختلف، علوم قرآنی را فراگرفته‌اند. 
حجت‌السلام کوهی در ادامه به برپایی دوره‌های تفسیر قرآن اشاره کرد و گفت: این دوره‌های آموزشی در مقاطع شش ماهه، یک ساله و دو ساله در این مجتمع به صورت پیوسته برگزار می‌شود و دوره‌های حفظ قرآن دو ساله و آموزش‌های صوت، صوت و لحن و همچنین تجوید در دستور کار قرار دارند. وی با اشاره به موفقیت‌های این مرکز در سطح کشوری گفت: در سال گذشته مجتمع قرآنی غدیر در بخش آموزش‌های قرآنی و نحوه ارائه خدمات دینی توانست مقام اول کشوری را به خود اختصاص داده و با تکیه بر دانش پژوهشگران، به موفقیت‌های همه‌جانبه‌ای دست یابد. وی در ادامه اظهار داشت: برای ارتقای فعالان قرآنی و مربیان در سطح استان فارس در این حوزه  120 نفر در شهر شیراز، 50 نفر در مرودشت و 150 نفر در کازرون در دوره‌های آموزش‌های نوین تربیت مدرس قرآنی این مؤسسه شرکت کردند و گواهینامه معتبر اعطا گردید.
مرکز علمی‌کاربردی علوم قرآنی و معارف اسلامی
حجت‌الاسلام کوهی در ادامه ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با تمام مؤسسه‌های فرهنگی در زمینه قرآنی، افزود: مرکز علمی‌کاربردی علوم قرآنی و معارف اسلامی‌ غدیر نیز از سال 94 شروع به کار کرده است که هفت رشته کاردانی و پنج کارشناسی دارد و تاکنون بیش از یکصد فارغ‌التحصیل داشته و پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک 500 نفر دانشجو ثبت‌نام کنند. همچنین افراد علاقه‌مند می‌توانند از 27 مردادماه برای کاردانی و از 2 شهریور برای کارشناسی با مراجعه به سایت سازمان سنجش ثبت‌نام کنند یا برای اطلاعات بیشتر با شماره‌های 37361029 تماس بگیرند. وی با اشاره به اینکه دوره‌های ضمن خدمت برای اقشار مختلف و سازمان‌ها همچون خادم‌یاران رضوی برگزار شده است، افزود: دوره تابستانی با حضور 200 نفر از کودکان و نوجوانان همراه با والدین برپا شد. این مقام مسئول همچنین گفت: جشن عید غدیر طی سه شب در این مؤسسه برگزار خواهد شد.
تأسیس دانشگاه معتبر اسلامی
در ادامه، معاون فرهنگی مجتمع غدیر و مدیر روابط عمومی ‌این مرکز گفت: تلاش می‌شود یک دانشگاه معتبر اسلامی ‌با افق تمدنی در این مجتمع فرهنگی تأسیس شود. مرتضی جعفرزاده با اشاره به شناسایی نیازهای مخاطبان امروزی و ارائه خدمات گسترده‌ در این زمینه گفت: در این مرکز تربیت مبلغ به زبان انگلیسی در دستور کار است و از جوان‌های انقلابی و مستعد برای تدریس علوم قرآنی و اجتماعی استفاده می‌شود. همچنین با ارائه امکاناتی نظیر خوابگاه‌های مجهز، تقسیط شهریه‌ها، کتابخانه 70هزار جلدی و ایجاد فرصت شغلی برای دانش‌آموختگان، به دنبال باروری و استفاده بهینه از پتانسیل‌های جامعه در این مرکز هستیم. 
جعفرزاده در ادامه با توجه به اینکه نمایندگی دانشگاه مجازی «علوم حدیث» استان فارس در این مؤسسه برپاست و افراد می‌توانند با دیپلم وارد این دانشگاه شوند، تأکید کرد: افراد علاقه‌مند به یادگیری دروس قرآنی و الهیات می‌توانند به صورت مجازی تا مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند و با مراجعه به این سایت ثبت‌نام کرده و تا 6 شهریور ماه فرصت دارند. وی یادآور شد: دوره زبان عربی ویژه سفر اربعین و سایر کلاس‌های آموزشی در این مجتمع برگزار می‌شود و افراد می‌توانند برای ثبت‌نام و اطلاع بیشتر، همه روزه از ساعت هشت تا هفده با شماره 37361030 و 37390849 واحد ثبت‌نام تماس بگیرند.
از آموزش رباتیک تا تدریس سبک زندگی
معاون فرهنگی مجتمع غدیر از برگزاری دوره‌های ضمن خدمت برای اقشار و گروه‌های مختلف سازمان‌ها همچون آستان قدس رضوی خبر داد و گفت: این دوره با حضور 1500نفر از خادم‌یاران و مربیان مهدکودک برگزار گردید. جعفرزاده در ادامه افزود: دوره‌های متعددی با رویکرد تربیتی در تابستان با حضور 200 نفر از کودکان و نوجوانان همراه با والدین برپا شد. وی افزود: همه دستگاه‌ها، نهادها و عموم مردم می‌توانند از دوره‌های متنوع این مرکز در حوزه‌های رباتیک، زبان انگلیسی، ورزشی، رایانه، آموزش و بازی با کودکان، تندخوانی و سبک زندگی با شهریه‌های بسیار مناسب و تقسیط شده استفاده کنند. مدیر روابط عمومی ‌مجتمع علوم قرآنی غدیر خاطرنشان ساخت: هدف از شکل‌گیری این مجتمع، خدمت‌رسانی و گسترش آموزه‌های رفیع قرآنی به تمامی‌آحاد جامعه است و مواردی نظیر سودآوری مادی در دستور کار نخواهد بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی