[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

صیانت از اضلاع قدرت ، روزنامه شیراز نوین

این روزها همه توجهات در حوزه اقتصاد به سمت بانک‌ها است. در واقع از منظر عده‌ای خاص که می‌خواهند نقش کارآفرین و تولید‌کننده را بازی کنند این بانک‌ها هستند که باید سرمایه اولیه ودرگردش تولید را دراختیار آنان بگذارند. از قدیم گفته‌اند آدم خوش‌حساب شریک مال مردم است. بسیاری افراد که این روزها شعار می‌دهند و یکدیگر را مقصر نابسامانی‌های اقتصادی معرفی می کنند همان کسانی هستند که در دوره‌های گذشته در بستر اقتصادی حضور فعال داشته‌اند وبارها از همین بانک‌ها تسهیلات نجومی گرفته و پس نداده‌اند...

تسهیلاتی که وثیقه آن تنهایک سفارش با نفوذ بوده است وحالا بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به سراب صنایع زیر بار توصیه نمی‌روند و وثیقه‌های سنگینی را مطالبه می‌کنند، همان وثیقه هایی که شاید یک کارخانه ویا کارگاه را به مرز مصادره بکشاند چرا که هسته اولیه فعالیت بربستر تولید واشتغال قرار نگرفته وکارشناسان امر واقفند که این تسهیلات برمدار فرض، برای ایجاد صنایع برباد خواهد رفت. اگر به پیشینه حوزه اقتصادسیاسی نگاهی گذرا داشته‌باشیم این تاریخ مملو از تسهیلات زودبازده وخوداشتغالی و امثال آن بوده است، طرح‌ها وبرنامه‌هایی که هیچ‌کدام درشرایط فعلی ظهور و بروزی نداشته وندارد.  
درفصول مختلف در رسانه‌ها به تعداد انگشت‌شمار این افراد تسهیلات‌بگیر اشاره شده است. افرادی اندک با ارقامی ‌نجومی ‌ونکته جالب آنکه انگار شغل این افراد وتخصص‌شان دریافت تسهیلات از بانک‌ها و از محل منابع ثروتی ملت است وبزرگترین وثیقه‌ای‌که دراختیار دارند سفارشات تلفنی آقایانی است که چند روزی است درفضای سیاسی به جان هم افتاده‌اند و مدرک علیه هم روی می‌کنند.
صنایع بزرگ وکوچک ما مملو از این اشخاص سفارش شده است و حالا در زمان ورشکستگی ساختگی، ملت شاهد وناظراین نمایش بزرگ هستند وانگار تنها یک نفر توفیق داشته تا ثروت صنایع خودروسازی را بالا بکشد و درعالم واقع هیچ پدرخوانده‌ای‌ هم در کار نبوده است.
 بانک‌ها هم تنها کاری که از دست‌شان برمی‌آید وشاید از روی ناچاری نام این افراد را به‌صورت محرمانه در لیست سیاه خود قرارداده‌اند تا مبادا دوباره بخواهند ازنفوذ وجایگاه خود استفاده کننده ومنابع بانکی را غارت کنند. هرچند تنها حربه بانک‌ها دراین راستا تعلل وخرید زمان دربستر سیاسی است تا شاید بعضی صاحب نفوذها از قدرت کناره‌گیری کنند چرا که منابع در اختیار آقایان وآقازاده‌هاست.
ازجمله علل آسیب‌پذیر بودن منابع بانک‌ها که باید در چرخه تولید برای سودآوری قرار داشته‌باشد و ندارد ضمانتی به‌نام توصیه است. توصیه‌هایی که با تغییر در ترکیب سیاسی کشور فاقد قدرت اجرایی برای دریافت مطالبات بانکی است.
 آیا تا کنون دقت کرده‌اید مستضعفان که قشر غالب اجتماعی را شامل می‌شوند عموماً قادر به دریافت تسهیلات نیستند چرا که از منظر تسهیلات‌دهندگان این افراد در جایگاه اعتباری قرار ندارند حتی اگر شمار حساب یارانه خود را ضامن دریافت آن تسهیلات قراردهند.
نقطه سرخط- حال باید دید چرا ما دراین نقطه اقتصادی از منظر سیاسی قرار گرفته‌ایم، چراسرمایه‌گذاری، تولید واشتغال به مرزهای بحرانی رسیده است؟ ما باید این مشکلات را درصفوف خودی مورد بررسی قرار دهیم  و باطرح این سوال که چرا نگذاشتند درمسیر پیشرفت قرار بگیریم نیم‌نگاهی به مهاجرت نخبگان واهل علم داشته‌باشیم. آنانکه می‌دانستند ومی‌توانستند حالا در دیگرکشورهای جهان درحال انجام کارهای بزرگ هستند. کشورهایی که نه یک تنگه را به لحاظ فیزیکی برای اعمال فشار مسدود می‌کنند که از بعد تکنولوژی وعدم دراختیار‌گذاری علم تولید ودر اختیارگذاری مواد اولیه، اقدام به مسدود نمودن شریان‌های حیاتی و اقتصادی می‌کنند.
ازاین نکته نباید غافل شدکه بیگانگان درمورد ما، هم فکر می‌کنند هم برنامه ارایه می‌دهند. همین برنامه‌هایی که حاصل تعقل آنان برای تداخل در سیستم اقتصادی ومعیشتی ماست. برنامه‌هایی که هم به لحاظ فرهنگی اثرگذار بوده است وهم اقتصادی وبه‌شدت معیشت وفرهنگ عمومی ‌را مورد اصابت وتخریب قرار داده است.
حالا ما به موازات برخی اخبار فصلی با شدت انتشار اخبار اقتصادی اجتماعی دربعد اختلاس‌ها و بی‌اخلاقی‌ها مواجه‌ایم. موضوع فساد وبرخورد با آن تا ارتفاع قابل‌ملاحظه‌ای ‌از اضلاع هرم قدرتی پیش رفته است و اخلاق درمعرض بیشترین آسیب‌ها قرار دارد.  
درچنین وضعیتی دشمن دربعد فرهنگی واقتصادی دستاوردهای بزرگی داشته هرچند برخی درانکار آن می‌کوشند اما وضعیت فساد اقتصادی واخلاقی خبر از انبوه تلفات درحوزه افکار عمومی ‌وتخریب استحکامات اعتماد می‌دهد. با تخریب استحکامات اعتماد، دیگر نمی‌توان مانند گذشته شعار داد وباید طرحی دیگر برای پدافند داشته‌باشیم. ریزش اعتماد را نمی‌توان به این سادگی ترمیم کرد. رسانه‌ها به عنوان دیده‌بان باید هشدارهای لازم را ارایه دهند. دوست چه کسی ودشمن چه کسی است، این درحالی است که ضربات از داخل وارد می‌شود نه خارج. انگار دوباره اسب‌ها رابرای تاخت و تاز زین کرده‌اند اما نه برای کمک به من وما بلکه عزم بهارستان دارند. 
مهره‌ها دوباره روی صفحه شطرنج چیده می‌شوند. این مهره‌ها عموماً دارای سوابق ونشانه‌هایی از گذشته هستند، باید بصیرت‌ها را افزایش داد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی