[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

من شخصیت سیاسی نیستم، ورزش را بیشتر دوست دارم، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: روز شنبه همین هفته بود که مجمع انتخاباتی هیئت ژیمناستیک استان فارس در اداره کل ورزش و جوانان استان برگزار شد و سیدکمال پاک‌فطرت در رقابت با مهدی ابراهیمی ‌با کسب سه رأی بیشتر (10 در مقابل 7) پیروز شد و برای 4 سال، ریاست این هیئت را به عهده گرفت.
پاک‌فطرت پنجاه‌ساله که از چهره‌های آشنا و خوش‌نام نزد اهالی ورزش فارس محسوب می‌شود، در مدت اخیر سرپرستی هیئت ژیمناستیک را به عهده داشت. به همین دلیل، سوال نخست این مصاحبه را این‌چنین از او پرسیدیم:
از قبل مطمئن بودید انتخاب می‌شوید؟
نه. انتخابات هیچ‌وقت قابل پیش‌بینی نیست و نمی‌شود چیزی را با قاطعیت گفت. من چون شناخت خوبی از همه مدل انتخابات دارم، این را می‌گویم. هیچ‌وقت با اطمینان نمی‌توان درباره انتخابات نظر داد.
در جوانی در چه رشته‌های ورزشی فعالیت داشتید؟
در خیلی از ورزش‌ها فعال بودم؛ اما بیشتر فوتبال و بسکتبال.
به نظر شما کسی که رئیس هیئت می‌شود، لزوماً نباید از اهالی همان رشته ورزشی باشد؟
من اعتقاد دارم در ورزش و به خصوص ورزش‌هایی که حاشیه‌های زیادی دارند، نباید از اهالی همان رشته به عنوان رئیس هیئت استفاده کرد. یعنی باید غیرمرتبط با آن رشته، اما مرتبط با ورزش باشد. خب این رشته هم در استان فارس مسائل و حاشیه‌های خاص خودش را داشته. بهتر بود در این مقطع از ظرفیتی استفاده شود که بتواند حاشیه‌هایش را جمع کند و من هم با همین هدف آمده‌ام. امیدوارم تأثیر مثبتی روی عملکرد این هیئت داشته باشم.
ژیمناستیک فارس در کشور چه جایگاهی دارد؟
متأسفانه جایگاه خوبی نداریم. رتبه هفدهمی ‌در شأن ژیمناستیک فارس نیست. باید تلاش کنیم و خیلی کار کنیم تا این رتبه را ارتقا دهیم. کار یک شب و یک سال هم نیست. باید خیلی زحمت بکشیم و امیدواریم در ارزیابی سال آینده چندین پله صعود کرده باشیم. اما ژیمناستیک مثل سایر رشته‌ها نیست که بتوانیم زود به نتیجه برسیم. باید چند سال زحمت بکشیم تا شاهد ثمردهی باشیم. واقعاً رشته سخت و دیربازدهی است.
با وجود ستاره‌ای مثل سعیدرضا کیخا، رتبه هفدهمی ‌کمی‌ عجیب به نظر می‌رسد.
بله؛ ولی ما همین تک‌ستاره را داریم و بس. این تنها شاخص ارزیابی نیست. شاخص‌های زیادی وجود دارد و ما باید تلاش کنیم که جوان‌های ارزنده دیگری را در این رشته رشد بدهیم. نگاهمان هم بیشتر روی شهرستان‌هاست. در شهرستان‌ها استعدادهای زیادی داریم که متأسفانه به آنها توجه چندانی نشده.
مسئولیت آماده‌سازی کیخا برای المپیک بیشتر با شماست یا فدراسیون؟
فدراسیون نگاه ویژه‌ای به آقای کیخا دارد؛ چون امسال برای اولین بار هم شانس اعزام ورزشکار و هم اعزام داور به المپیک دارد و برای این موضوع برنامه خاصی دارد. کیخا هم یک برند ملی است و فدراسیون دارد برایش هزینه می‌کند. کیخا تنها ژیمناستی است که می‌تواند به المپیک نزدیک شود.
چند ماه سرپرست هیئت بودید؟
حدود دوماه.
این زمان برای شناخت کامل از مسائل هیئت کافی بود؟
بله و دیدم مشکلات زیادی دارد. البته پیش از این هم با اهالی ژیمناستیک ناآشنا نبودم؛ اما حالا می‌بینم در بحث سخت‌افزاری خیلی مشکل داریم. تنها یک سالن ویژه ژیمناستیک در کل استان وجود دارد که آن هم باید در طول هفته بین خانم‌ها و آقایان تقیسم شود. در حالی که برای قهرمان‌پروری باید هر 6 روز هفته به طور کامل سالن در اختیار ورزشکار باشد. تجهیزاتمان هم به اندازه‌ای نیست که بتوانیم تمام نفرات را پوشش دهیم.
شما بین اهالی ورزش آدم خوش‌نامی ‌هستید. چرا؟
همه لطف دارند. بنده کار خاصی انجام نداده‌ام و فقط همیشه وظیفه خودم می‌دانم هر کمکی از دستم برمی‌آید برای کمک به جامعه ورزش انجام بدهم. ورزش تنها مقوله‌ای است که در وضعیت موجود و شرایط حال حاضر جامعه می‌تواند بر روح و فرهنگ افراد تأثیر مثبت داشته باشد. من هم با مجموعه ورزش همیشه ارتباط داشته‌ام و در شورا هم که بودم حامی ‌ورزشکاران بودم. حالا هم توفیقی دست داده که بتوانم به جامعه ورزش نزدیک‌تر شوم و بیشتر به آن خدمت کنم.
به عنوان آخرین سوال: دنیای سیاست را بیشتر دوست دارید یا دنیای ورزش را؟
بدون شک ورزش. من به هیچ عنوان آدم سیاسی نبوده و نیستم. با اینکه خیلی‌ها می‌خواهند ما را به سیاست وصل کنند و خودم هم تحصیل کرده رشته علوم سیاسی هستم؛ اما به هیچ عنوان آدم سیاسی نیستم. در انتخابات قبلی هم این را نشان دادم و خودم را به هیچ ائتلافی پیوند نزدم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی