[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

پدافند غیرعامل در ساخت هتل آسمان شیراز نادیده انگاشته‌ شد، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری فارس با اشاره به وضعیت خیابانی که ساختمان در حال ساخت هتل آسمان در آن قرار دارد و قرار گرفتن این ساختمان که در حریم میراث تاریخی دوره زندیه است، گفت: نقش پدافند غیرعامل در زمینه ساخت این هتل نادیده گرفته شد.
قاسم پاک‌نِژاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در مورد هتل در حال ساخت آسمان شیراز، اداره‌ کل پدافند غیرعامل و اداره‌ کل مدیریت بحران استانداری فارس اظهارنظری نکردند و از نظام مهندسی ساختمان درخواست کردیم تا پایداری این ساختمان را بررسی کنند که براساس نتیجه اعلام شده از سوی آنان امکان مقاوم‌سازی ساختمان وجود دارد. وی ادامه داد: در خصوص تخریب ۲ طبقه فوقانی ساختمان در حال احداث هتل آسمان شیراز به دلیل تأثیرگذاری بر حریم محور زندیه نیز باید کارگروه تخصصی مربوط در اداره‌کل پدافندغیرعامل استانداری بررسی‌های لازم را انجام دهد که قطعاً اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در این زمینه بررسی‌های خود را انجام داده است و می‌تواند اظهار نظر کند. مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری فارس گفت: وقتی به حافظیه نگاه می‌کنیم می‌گویند حریمی‌تحت عنوان حریم کمربند فرهنگی دارد یعنی قداست آن مجموعه باید حفظ شود و ساخت و سازهایی که می‌خواهد در اطراف آن انجام شود باید ارتفاع مشخص شده‌ای داشته‌باشند، این مسئله در مورد سایر میراث فرهنگی نیز باید لحاظ شود.
پاک‌نژاد افزود: ای کاش هتل آسمان شیراز از قبل ساخته نمی‌شد، چون اگر ساخته نشده بود خیلی راحت امکان جلوگیری از ادامه کار وجود داشت اما در حال حاضر کار مشکل شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از کارگروه‌‌های‌  مهم اداره‌کل پدافند غیرعامل استانداری فارس، کارگروه خدمات پشتیبانی شهری است که شهرداری شیراز دبیری این کارگروه را برعهده دارد و با نظارت این کارگروه الزامات پدافند غیرعامل در حوزه ساخت و سازهای شهری مدنظر قرار می‌گیرد.
هتل ۱۸طبقه آسمان ساعت ۱۱ صبح روز ۱۲مردادماه براثر آتش گرفتن ۲هزار تشک که در طبقه منفی ۲ انبار شده بود، دچار آتش‌سوزی شد. خاموش کردن‌ آتش بیش از ۱۴ ساعت زمان برد. به دلیل آسیب بسیار به سازه‌های این هتل و حرارت بیش از ۴۰۰ درجه سانتیگرادی این آتش‌سوزی، مسئولان به‌منظور امن‌سازی محیط و جلوگیری از ریزش احتمالی ساختمان خیابان رودکی را برای مدتی مسدود  و برای حفظ امنیت ساکنان و کسبه این منطقه، این بخش شهر را تعطیل و تخلیه کردند. این خیابان اکنون باز شده ولی بحث بازسازی یا تخریب هتل آسمان هنوز به نتیجه نرسیده و با اما و اگرهایی گفته شده امکان بازسازی این هتل وجود دارد. نام هتل آسمان در سال‌‌های‌ اخیر به دلیل آنچه نقض حریم درجه یک مجموعه زندیه و ارگ کریم‌خانی نام گرفت، بارها بر سر زبان‌ها افتاده بود. گفته شد ساخت چندین طبقه اضافه در این هتل مانع اصلی برای ثبت جهانی مجموعه زندیه شیراز در فهرست میراث جهانی یونسکو است.
هتل آسمان در خیابانی کم پهنا به نام رودکی مستقر است که هتل‌‌های‌  دیگری نیز در این خیابان فعالیت دارند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی