[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

فقر آموزشی، روزنامه شیراز نوین

از تعالیم ادیان الهی یا هیچ نیاموختیم یا اگر آموخته بودیم، به فراموشی سپردیم. مشکلات همه‌گیر حکایت از بی‌اخلاقی دارد که در تمامی سطوح، حتی درگیری بین دو فقیه شورای نگهبان درباره اتفاقات اخیر در حوزه اقتصادی تسری یافته است.
شاید از منظر خواص، این درگیری لفظی یک درگیری زودگذر یا طرحی درون حزبی از منظر سیاسی باشد؛ اما در نگاه عام آسیب‌های جبران‌ناپذیری به همراه دارد. هرچند برای اصلاح امور باید هزینه‌های سنگینی پرداخت کرد؛ به نظر می‌رسد هزینه‌کرد از بعد معنوی، اعتقادی و احساسی ملت کار چندان درستی نیست...

حضرت حافظ می‌فرمایند: واعظان کاین جلوه در محراب و منبر می‌کنند /  چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند. 
سکوت اهل قلم به معنای رضایت از رفتار و اعمال آقایان نیست. رسانه‌ها اگر در موضوع رسالت خود راه درست در پیش گرفته بودند، اهل سیاست با ظواهر خدمتی اینگونه با افکار عمومی ‌بازی نمی‌کردند. 
نقطه سرخط - ما امروز در میدان شدیدترین جنگ تاریخ قرار گرفته‌ایم. اینکه امیران و سرداران ما دائم درمورد جنگ می‌گویند و رجز می‌خوانند، انگار ملاکی برای جریانات سیاسی اقتصادی روز نیست. امیران و سرداران ما از خطوط دفاعی صحبت می‌کنند که سال‌هاست اعتبارات کلانی به خود اختصاص داده و می‌دهد؛ ویترینی از ابزارآلات جنگی که به هر صورت در نقاط خاص نصب شده و باید برای دفاع فیزیکی مهیا باشند.
اما این جنگی که ما درمورد آن صحبت می‌کنیم، ربطی به توپ و تانک ندارد؛ هرچند تجارت اسلحه هم جزیی از آن است و هرچه منطقه ناامن‌تر باشد، فروش سلاح و واسطه‌گری هم بیشتر است. ما درمورد جنگ نرمی ‌صحبت می‌کنیم که دیگران آن را به حاشیه کشانده اند. جنگی که در بعد معیشتی، دودمان یک ملت را بر باد می‌دهد. حالا محاصره اقتصادی را حتی کودکان احساس می‌کنند وقتی باید دست خالی به مدرسه بروند. البته به مدرسه رفتن با دستان خالی شامل آن گروهی می‌شود که به هر صورت توانسته‌اند در مدارس ثبت نام کنند؛ اما همین گروه برای آنکه رفیق نیمه راه نظام آموزشی نباشند، باید بتوانند از عهده هزینه‌های سنگین خرید دفتر و کتاب برآیند؛ دفتر و کتابی که به لحاظ ارزشی، راهی اتاق بورس شده است تا مدرسه.
در این رهگذر باید یادی از موضوع انشای قدیمی ‌علم بهتر است یا ثروت نمود. البته ثروت بهتر از علم است؛ مخصوصاً اگر با اختلاس همراه باشد نه اخلاص. حالا نظام آموزشی ما تبدیل به بزرگترین بنگاه اقتصادی شده است. بنگاهی که با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌کشد. بنگاهی که اصلی مهم از قانون اساسی را پایمال کرده است. در اصل سی‌ام قانون اساسی جمهوری اسلامی ‌ایران آمده است: دولت‌ موظف‌ است‌ وسایل‌ آموزش‌ و پرورش‌ رایگان‌ را برای‌ همه‌ ملت‌ تا پایان‌ دوره‌ متوسطه‌ فراهم‌ سازد و وسایل‌ تحصیلات‌ عالی‌ را تا سر حد خودکفایی‌ کشور به‌طور رایگان‌ گسترش‌ دهد.
حالا اما این وزارتخانه به یک بنگاه بزرگ فروش آموزش منهای پرورش تبدیل شده است. همه چیز با مدرک‌گرایی و مدرک‌فروشی شروع شد و ادامه یافت و در ادامه، باید شاهد تشدید  نگرانی‌ها بود.
آن بچه کتاب و دفتر ندارد. پدر آن بچه پول ندارد. آن بچه بازمانده از تحصیل است. پدر آن بچه پول ندارد. آن مدرسه خیرساز است. آن مدرسه به یک مجتمع بزرگ اقتصادی تبدیل شده است. آن بچه زیر سقف لرزان یک مدرسه غیرمقاوم درس می‌خواند. آن معلم معترض مقابل مجلس ایستاده است. آن معلم در اسنپ کار می‌کند. بانک غارت شده سرمایه متعلق به صندوق ذخیره فرهنگیان است. آن افراد برای تطهیر اتفاقات گذشته تلاش می‌کنند. هرچند در جهان سوم کاری نمی‌توان کرد جز داشتن امید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی