[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

اختلاف‌ها اختلاف طلبگی نیست، روزنامه شیراز نوین

یک استاد حوزه علمیه با بیان اینکه علمای دین افراد عادی نبوده و رفتار و اظهارات آنها در جامعه انعکاس دارد، گفت: طلاب معتقدند که این اختلاف‌ها، اختلاف طلبگی نیست؛ زیرا بحث طلبگی، بحث علم، فکر و اخلاق است و توهین در آن جایی ندارد.
آیت‌الله محسن غرویان در گفت و گو با ایسنا، درباره نامه آیت‌الله یزدی و واکنش آیت‌الله آملی لاریجانی اظهار کرد: گفته‌اند که الناس علی دین ملوکهم. رفتار و گفتار عالمان دینی به حساب دین گذاشته می‌شود. اگر این رفتارها مثبت باشد، در جامعه تأثیر مثبت دارد و اگر رفتارها نامناسب باشد، تأثیر منفی در جامعه می‌گذارد. آیت‌الله جوادی آملی درباره اختلاف علما فرمودند که این اختلاف‌ها بلای آسمانی است و باید ببینیم این بلا کفاره کدام گناه است. واقعاً هم همین‌طور است. علمای دین، به خصوص علمای برجسته، افراد عادی نیستند و رفتار و اظهارات آنها در جامعه انعکاس دارد. این اتفاقات موجب دل‌آزردگی رهبری و مراجع می‌شود. آیت‌الله مکارم شیرازی فرمودند: این اتفاقات آبروی روحانیت را به خطر می‌اندازد. این اختلاف‌ها اعتماد مردم را نسبت به علما کم می‌کند. این استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه این اختلاف‌ها نباید علنی می‌شد، تصریح کرد: رسانه‌ای شدن این اختلاف‌ها ذهن جامعه را آشفته می‌کند. به هر حال حالا که متأسفانه این اختلاف‌ها رسانه‌ای شده است، امید داریم علما و بزرگان پادرمیانی کرده تا اختلاف بیشتر از این ذهن جامعه را درگیر نکند. جامعه در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی‌ و مجلس خبرگان به آرامش نیاز دارد. این اختلاف‌ها همچون آتشی خطرناک است که می‌تواند بنیان جامعه و نظام را متزلزل کند. طرفین باید سعه صدر داشته و صبور باشند و مصالح کشور و نظام را در رأس رفتارهای خود قرار دهند.
آیت‌الله غرویان در پایان درباره عبارات نامناسب به کار گرفته شده در ادبیات آیت‌الله یزدی و آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: ما هم با شما همدرد هستیم. علمای بزرگ باید معلم اخلاق باشند و از ادبیات اسلامی ‌و اخلاقی استفاده کنند. کدخدایی گفته است که این اختلاف، اختلاف طلبگی است. این اظهارنظر اعتراض طلبه‌ها را به دنبال داشته است. طلاب معتقدند این اختلاف، اختلاف طلبگی نیست، زیرا  بحث طلبگی، بحث علم، فکر و اخلاق است و توهین در آن جایی ندارد. طلبه‌ها می‌گویند که این‌همه سال درس بخوانیم تا اینگونه مجادله کنیم؟ توقع این است که علما، معلم اخلاق باشند. این نوع رفتارها تناقضی بین علم و عمل است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی