[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

بُردیـم اما این رسم هوادار داری نیست!، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: پیرمردی که می‌گویند طرفدار سینه چاک تیم‌های شیرازی و به ویژه برق شیراز است، اوایل نیمه دوم خود را با تجهیزات کامل (از جمله آب خنک، چای و قند) به ورزشگاه رساند. می‌گفت همه جا گفته بودند ساعت 18! و گلایه‌های خود از اطلاع رسانی ضعیف رادیو و تلویزیون ایران را چندین بار با صدای بلند به گوش همگان رساند. واقعاً هم جای تعجب دارد که در شهری جنوبی مثل شیراز، آن هم در چله تابستان، بازی‌ها در ساعتی زودتر (و هوایی گرم‌تر) از شهرهای شمالی و شمال غربی آغاز شود! که البته وقتی به وضعیت نابسامان نورافکن‌های استادیوم واقف باشیم، دیگر جای تعجب ندارد.
بازی از ساعت 17:15 دقیقه در ورزشگاه شهید دستغیب شیراز آغاز شد. رنگ‌بندی لباس فجر به سال‌های اول حضور این تیم در سطح اول فوتبال ایران در اواسط دهه 70 برگشته. یعنی پس از سال‌ها که از رنگ مشکی به عنوان مکمل رنگ زرد در حاشیه‌های پیراهن این تیم استفاده می‌شد، حالا رنگ آبی به عنوان رنگ مکمل استفاده شده و باید گفت به جز حس نوستالژیکی که به هوادار قدیمی ‌این تیم می‌دهد، از زیبایی‌های لباس‌های زرد و مشکی این تیم برخوردار نیست.
حریف یک لباس یکدست آبی آسمانی به تن دارد و در لیست اسامی‌اش فقط یک نام آشنا به چشم می‌خورد: یونس باهنر، سرمربی! با این حال، بازی با دو حمله پیاپی و بی‌ثمر برای این تیم آغاز می‌شود. اما این فجر است که اولین خطر را در دقیقه پنجم مسابقه خلق می‌کند و ضربه کم‌جان محمدحسین کریم‌‌زاده در دستان گلر جای می‌گیرد. شش دقیقه بعد ابوالفضل علایی، مدافع پیش تاخته فجر هم یک ضربه سر آرام را به درون دستان آرمان ایازلو می‌فرستد. در دقیقه 13 شوت پای چپ غریبی می‌توانست راهی چارچوب علم و ادب شود؛ اما پیش از رسیدن به دروازه، با سر مدافع برخورد کرد و از سمتی دیگر به اوت رفت.
یک دقیقه بعد اولین گل به ثمر رسید. میلاد غریبی‌، هافبک خوش‌نقش فجری‌ها پس از یک حرکت زیبا، یک پاس بی‌نقص را به محوطه جریمه فرستاد، محمد امیری مدافع چپ و تهاجمی‌ فجر هم ابتدا توپ را کنترل کرد و سپس به سادگی و با ضربه‌ای روی پا دروازه را فروریخت.
یک دقیقه بعد یک شوت قوسی از بازیکن تبریزی در دستان سعید جلالی‌راد جای گرفت و در دقیقه 20 جلالی راد یک ضربه سر نه چندان خطرناک را هم مهار کرد.
دو دقیقه بعد، محمد امینی می‌توانست دو گله شود! کرنر ارسالی بهرام احمدی بعد از تیر دو به امینی رسید؛ اما ضربه بغل پای زمینی امینی از کنار دروازه راهی خارج شد.
در دقیقه 26 دروازه فجر باز شد. یک پرتاب اوت، با دفع ناقص و اشتباه سعید جلالی راد توام شد و محمد قنبری، مدافع شاخص این تیم با یک ضربه برگردون توپ را به تور دروازه فجر چسبانید تا اولین گل خورده فجر در خانه به ثبت برسد.
در دقیقه 31 فجر می‌رفت تا به یک گل کاملاً شانسی دست پیدا کند. امیرحسین صدقی، مدافع راست فجر یک ارسال بسیار بد روی دروازه انجام داد؛ اما همین توپ به اشتباه می‌رفت وارد دروازه شود که با برخورد به تیر افقی به زمین بازگشت.
سه دقیقه بعد باز هم محمد امینی بود که در یکی دیگر از نفوذهایش می‌توانست گل بزند؛ اما این بار هم ارسال کرنر بهرام احمدی را با یک ضربه بغل پا از بالای دروازه به بیرون فرستاد. چهار دقیقه بعد، یک ضربه پنالتی به سود فجر اعلام شد.
در دقیقه 38 یک ارسال از جناح چپ روی دروازه علم و ادب شکل گرفت و مدافع این تیم به شکلی عجیب و واضح توپ را با دست زد، به طوری که تمام ورزشگاه در تصمیم داور تردید نکردند. البته خود احمد حسین‌زاده اعتقاد داشت، بابامحمدی روی این صحنه او را از پشت هل داده؛ اما به نظر می‌رسید حرف او بهانه‌ای برای توجیح اشتباهش باشد و بس. داور یک کارت زرد هم ضمیمه این هند پنالتی کرد تا غائله به پایان برسد. میلاد غریبی پشت توپ قرار گرفت و با یک ضربه بغل پای زمینی، گلر را فریب داد. حالا میلاد غریبی با دو گل و یک پاس گل کاندیدای کسب عنوان بهترین بازیکن زمین است.
در ادامه، کمی ‌فشار میهمان بیشتر شد و این تیم دو بار در دقایق 40 و 41 خطرساز شد. خطراتی که البته با واکنش‌های عجیب سعید جلالی‌راد، بیشتر به چشم آمد. توپ‌هایی که به نظر می‌رسید به سادگی توسط دروازه‌بان مهار شوند را جلالی‌راد با مشت برگشت داد و صدای هواداران را درآورد. در نهایت پس از دو دقیقه وقت تلف شده، بازی در نیمه اول با پیروزی دو بر یک فجر به پایان رسید.
نکته تأسف‌بار، تعداد تماشاگران حاضر در استادیوم بود. فجر به چه روزی افتاده که برای اولین بازی خانگی‌اش در فصل جدید، کمتر از 500 نفر به استادیوم آمده‌اند و تعداد کسانی که جزو تشویق کنندگان دائمی (آن هم نسبتاً دائمی) هستند به 50 نفر هم نمی‌رسد! به راحتی می‌توان آنها را شمرد. عجیب است که در چندماه اخیر، کسی انگار منتظر شروع بازی‌های فجر و حضور در استادیوم نبوده!
در نیمه دوم، اولین خطر را‌ هافبک وسط فجر ایجاد می‌کند و شوت بهرام احمدی در دستان ایازلو آرام می‌گیرد. اما سه دقیقه بعد، یعنی درست در دقیقه 50 بهترین موقعیت میهمان در تمام طول 90 دقیقه مسابقه شکل می‌گیرد و در حالی که همه از ترس فرو ریختن دروازه فجر، چهره‌هایشان را در هم کشیده‌اند، توپ پس از برخورد با پای مدافع راهی کرنر می‌شود.
در دقیقه 57 یکی از جذاب‌ترین اتفاقات بازی رخ می‌دهد. ایوب کلانتری، کسی که با شوت‌های استثنایی خود خاطرات شیرینی برای هواداران فجر ساخته، پس از چندین سال دوری دوباره به فجر برگشته و از این دقیقه به جای میلاد احمدی وارد بازی می‌شود. او از همان بدو ورود به زمین با صحبت‌ها و راهنمایی‌هایش، نقش بزرگتر تیم را به عهده گرفته و اجرا می‌کند. او در مجموع عملکرد خوبی هم دارد و طبق آمار اختصاصی ما، هشت پاس سالم، دو پاس کلیدی و موقعیت‌ساز، دو توپ‌گیری از حریف و یک دریبل موفق جزو عملکردهای مثبتش محسوب می‌شود و یک پاس کلیدی ناموفق، دو بار لو دادن توپ و یک دریبل ناموفق هم نمره‌های منفی کارنامه فنی او در این مسابقه است.
یک دقیقه پس از ورود ایوب، فجر در یک ضدحمله می‌توانست به گل سوم دست پیدا کند؛ اما کریم‌زاده و بهرام احمدی چندان جالب کار نکردند و موقعیت به راحتی از دست رفت. در دقیقه 63 هم موقعیت خوبی نصیب کریم‌زاده شد؛ اما او توپ را در موقعیتی ایدئاآل به بالای دروازه فرستاد. خود کریم‌زاده در دقیقه 69 هم می‌توانست دروازه را باز کند؛ اما ضربه کم‌جان او در دستان دروازه‌بان آرام گرفت.
در دقیقه 77 مسابقه می‌رفت دروازه فجر باز شود؛ اما ضربه بازیکن تبریزی پس از برخورد با بدن مدافع راهی کرنر شد. دو دقیقه بعد، بهروز هوشمند به جای بهرام احمدی وارد بازی شد و چند ثانیه بعد می‌توانست دروازه میهمان را باز کند؛ اما ضربه او پس از سایش به مدافع حریف راهی کرنر شد. کرنر را ایوب کلانتری ارسال کرد و ضربه سر ابوالفضل علایی در دستان دروازه‌بان جای گرفت.
در دقیقه 85 تبریزی‌ها یک بار دیگر روی دروازه فجر خطرساز شدند؛ اما شوت بازیکن این تیم با اختلاف از کنار دروازه به بیرون رفت.
در دقیقه 89 آخرین تعویض داوود مهابادی انجام شد و امیر شبان به جای میلاد غریبی به بازی آمد. میلاد در نیمه دوم نمایش چندان قابل توجهی ارائه نداد؛ اما با توجه به عملکردش در نیمه اول، می‌تواند بهترین بازیکن کل مسابقه هم لقب بگیرد.
4 دقیقه وقت تلف شده از سوی داور مسابقه در نظر گرفته و اعلام شد و فجر در سومین دقیقه توانست روی یک ضد حمله و پاس نهایی کریم‌زاده، با کنترل و بغل پای بابامحمدی به گل دست پیدا کند. بنابراین، فجر شکست سه بر یک هفته قبل را با یک پیروزی با همان نتیجه پاسخ داد تا گل‌های زده و خورده اش در عدد 4 مساوی شود.
آخرین موقعیت مسابقه هم در دقیقه 95 رخ داد و شوت بازیکن تبریزی باز هم با دفع جلالی‌راد همراه شد و بلافاصله سوت پایان مسابقه توسط داور بازی به صدا درآمد.
وقتی بازی فجر به پایان رسید و همه مشغول تبریک گفتن به یکدیگر بودند، بازی قشقایی در قم برابر خوشه طلایی ساوه با تساوی بدون گل دنبال می‌شد. در دقیقه 56 آن دیدار، سهیل نیک‌نام قشقایی شیراز را پیش انداخت و این نتیجه تا دقیقه 73 پابرجا ماند تا این که حسن مرادی‌فر بازی را به تساوی کشاند. بازی با همین نتیجه به پایان رسید و قشقایی 4 امتیازی شد؛ عملکردی قابل قبول تا پایان هفته دوم.
در سایر دیدارهای این هفته، مس کرمان با یک ضربه پنالتی که در دقیقه 90 به گل تبدیل شد، از سد رایکا بابل گذشت. نود ارومیه با یک گل زودهنگام سپیدرود رشت را شکست داد تا یکی از دو تیمی ‌باشد که در هر دو مسابقه شروع فصل به پیروزی رسیده. دیگر تیمی ‌که موفق به ثبت دو پیروزی شده، بادران تهران است. شاگردان فرهاد کاظمی‌ موفق شدند دومین شکست را به شاگردان امیدرضا روانخواه در نیروی زمینی تحمیل کنند.
اما آلومینیوم اراک که با پیروزی پرگل مقابل فجرسپاسی در هفته اول خود را به عنوان یک مدعی جدی مطرح کرده بود، در کرج نتوانست گل ریحان را شکست دهد و به تساوی بدون گل رضایت داد.
همچنین تیم داماش گیلان سه بر صفر سرخ‌پوشان پاکدشت را شکست داد و بالاخره ملوان در یک بازی خانگی، در حالی که تا آخرین دقایق با یک گل از آرمان گهر سیرجان عقب افتاده بود، توانست بازی را به تساوی کشانده و از یک شکست حتمی ‌خانگی رهایی پیدا کند.
هفته سوم رقابت‌ها سه شنبه همین هفته برگزار می‌شود. قشقایی در یک بازی انتقامی ‌در شیراز میزبان مس رفسنجان است و فجر در اهواز به مصاف استقلال خوزستان می‌رود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی