[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

فساد نتیجه دخالت دولت دراقتصاد است ، روزنامه شیراز نوین

یک اقتصاددان با بیان اینکه ایران در شاخص‌های جهانی فساد جایگاه خوبی ندارد، ساده‌سازی قوانین و مقررات، کاهش دخالت دولت در اقتصاد و باز گذاشتن دست رسانه‌ها و مطبوعات را از اصلی‌ترین راهکارهای غیرقضایی مقابله با فساد توصیف کرد.
به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر اخبار پرسروصدایی از بازداشت برخی از مدیران و مسئولان اقتصادی به گوش می‌رسد که می‌تواند در راستای طرحی کلان‌تر و منسجم‌تر برای برخورد با مفاسد اقتصادی باشد.
هرچند این اقدامات در جای خود لازم و قابل‌ستایش هستند اما واقعیت این است که مبارزه با فساد ابعادی بسیار گسترده‌تر از برخورد با اشخاص خاطی دارد. از بین بردن فضای بروز فسادهای اقتصادی اصلی‌ترین مسئله‌ در مبارزه با فساد است که یک اقتصاددان معتقد است با عدم‌دخالت دولت و ساده‌سازی قوانین می‌توان آن را محقق کرد. قدرت‌الله امام‌وردی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه فساد به معنای سوءاستفاده از اعتماد مردم برای تأمین منافع شخصی است، اظهار کرد: بر اساس شاخص‌های بین‌المللی، ایران اوضاع خوبی در شاخص فساد ندارد؛ به طوری‌ که در سال ۲۰۱۷ در جایگاه ۱۳۰ شاخص فساد قرار داشت که نشان‌دهنده اوضاع نامناسب و ریشه‌دار بودن فساد در اقتصاد ایران است.
این اقتصاددان حضور نهادهای دولتی یا غیردولتی با توانایی اعطای ویژه در اقتصاد را از عوامل اصلی ایجاد فضای ناسالم و غیررقابتی در اقتصاد ایران ارزیابی کرد و گفت: این شرایط علاوه بر تضعیف بخش خصوصی، به مرور زمان باعث ایجاد فساد اقتصادی هم خواهد شد.
امام‌وردی پیچیده بودن مقررات گمرکی، مالیاتی و بانکی را از دیگر عوامل ایجاد فساد اقتصادی برشمرد و گفت: وقتی فعالان اقتصادی در طی کردن مراحل سخت و پیچیده قانونی به مشکل برمی‌خورند، به سراغ راهکارهای میان‌بر خواهند رفت که همین مسئله در نهایت ایجاد فساد خواهد کرد.
او همچنین خویشاوندسالاری و «ژن‌های خوب» را یکی دیگر از عوامل اصلی شکل‌ گرفتن مناسبات ناسالام ارزیابی کرد و ادامه داد: گذشته از مسائل مرتبط با فساد، دستگاه‌های نظارتی باید عملکرد بد اقتصادی مسئولین در اداره امور را نیز تحت پیگیرد قرار دهند تا مدیران بی‌کفایت از حوزه‌ای به حوزه دیگر منتقل نشوند.
این اقتصاددان به عدم تناسب جرم با مجازات هم اشاره کرد و گفت: در حالی که برخی افراد به جرم فعالیت‌های شبه‌سیاسی به حبس‌های طولانی مدت محکوم می‌شوند اما مشاهده می‌شود که برخی از مجرمان اقتصادی که هزاران میلیارد تومان به اموال عمومی‌آسیب زده‌اند به جرم‌های خفیف‌تر محکوم می‌شوند. این مسئله می‌تواند باعث ترغیب افراد به افزایش سوءاستفاده از اموال عمومی ‌شود. امام‌وردی به راهکارهای غیرقضایی برای کاهش مفاسد اقتصادی هم پرداخت و گفت که ساده‌سازی قوانین و مقررات و کاهش دخالت دولت به طور مستقیم باعث کاهش فسادهای اداری خواهد شد. او همچنین به تأثیر آزادسازی مطبوعات و رسانه‌ها در مبارزه مؤثرتر با مفاسد اقتصادی هم اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها بسیاری‌ از فسادها و سوءاستفاده‌ها را رسوا می‌کنند و این می‌تواند به طور طبیعی از فساد بیشتر در اقتصاد جلوگیری کند.
به گزارش ایسنا، بازداشت مدیرعامل خودروسازی ایران‌خودرو، رئیس سازمان خصوصی‌سازی، شهردار و برخی از اعضای شورای شهر خرم‌آباد از مهم‌ترین اخباری است که در روزهای گذشته منتشر شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی