[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۴
  • دوره جدید

قدرت ملی به ما فرصت می‌دهد با دنیا حرف بزنیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس‌جمهور گفت: اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم؛ اصل منافع ملی ما است.
به گزارش ایسنا،‌ حجت الاسلام و المسلمین حسن‌روحانی در همایش دستاوردهای دولت در توسعه زیرساخت‌های روستایی، اظهار کرد: روستایی بودن قبل انقلاب کمی‌‌با خودکم‌بینی توأم بود. طرف با شرمساری می‌گفت روستایی و دهاتی هستم. شهرنشینی و مرکزنشینی به عنوان افتخار بود، اصلاً در تهران متولد شدن افتخار بود.
وی ادامه داد: پیروزی انقلاب اسلامی‌یکی از اصلاحاتی که در ذهن ما ایجاد کرد یکسان بودن مردم شهرنشین و روستانشین بود، حتی اینکه کسی بگوید من روستایی هستم نوعی تقدس هم یافته است. روحانی خاطرنشان کرد: یکی از عوامل مهاجرت از اینجا شروع می‌شود که طرف فکر می‌کند در شهر جایگاه اجتماعی‌اش بالاتر است، اما امروز ابداً این تفکر در جامعه ما وجود ندارد. امروز تمام مردم احساس می‌کنند شهر و روستا، شرق و غرب، شمال و جنوب از نظر جایگاه و منزلت اجتماعی برابر هستند. همه ما نسبت به آبادانی و توسعه روستاها یک وظیفه سنگین احساس می‌کنیم. 
وی ادامه داد: فردی که در شهر بود از فضای بهداشت و کسب و کار و رفاه بیشتری برخوردار و او که در روستا بود از این امکانات محروم بود. شاید یادمان رفته الان برق و آب به وفور به همه جا رسیده است، اما آن‌ها که در روستا بزرگ شدند خاطرشان هست که وقتی می‌گفتند در این روستا دو سال دیگه برق می‌آید چه قدر نشاط ایجاد می‌شد.  رئیس‌جمهور افزود: جاده آسفالتی نه، بلکه جاده معمولی یک آرزوی بزرگ بود. روستاهایی بود که حدود چهل تا پنجاه سال پیش در یک فصل‌‌هایی امکان نداشت تردد در آن‌ها صورت بگیرد و در یک فصل‌هایی فقط ماشین‌های شاسی بلند رفت و آمد می‌کرد. گاز که اصلاً در روستا نبود. نفت سفید که به روستا می‌رسید شبیه معجزه بود. مرکز بهداشتی، درمانی و حضور پزشک هم همین طور بود. سالی یک بار پزشک به روستا می‌رفت و روستا و شرایط زندگی اش از شهر جدا بود،  این در حالیست که در شهرها یک رفاه نسبی حاکم بود. وی گفت: انقلاب اسلامی‌‌این مسیر را برای ما هموار کرد. مقداری هم تکنولوژی این مسیر را هموار کرده است، الان کل دنیا را می‌گویند دهکده جهانی. شما در این انتخابات‌ها می‌بینید که اولین علامت پیروزی را روستاها اعلام می‌کنند. اولین رأی‌ها برای روستاهای بسیار کوچک است همان رأی می‌شود معیار تا رأی تهران شمرده شود، این نکته مهمی‌است. روحانی گفت: ارتباطات مردم چنان به هم نزدیک شده است که آگاهی مردم روستای ما امروز به اندازه شهر و گاهی بالاتر است. امروز در دانشگاه‌ها هم همین‌طور است بسیاری از نخبگان، اساتید و طلاب و مراجع بزرگ ما روستایی بودند.
وی با اشاره به وضعیت روستاها در ابتدای پیروزی انقلاب گفت: کمبودها در روستاها زیاد و مشکلات مردم بسیار بود و باید خدمات بسیاری به روستاها می‌دادیم. جهاد سازندگی بسیاری از خدمات را انجام می‌داد. نیروهای انقلاب هم همه جا بودند و خدمت‌رسانی می‌کردند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: من بسیار افتخار می‌کنم که در دولت یازدهم و دوازدهم یکی از دستاوردهای ما توسعه روستاها بوده است. قبلاً این کار می‌شده اما توسعه در دولت یازدهم سرعت بیشتری گرفت. 14 هزار روستا تا قبل دولت یازدهم و در این شش سال بیش از ۱۴ هزار روستا گازکشی شده است. در آمار استان‌ها استحکام خانه‌‌های‌  روستایی و رشدها کاملاً مشخص بوده است.
وی با طرح این پرسش که « چرا باید روستا را احیا کنیم؟» گفت: پاسخ اولیه‌اش مشخص است، آن‌ها هم دارای حقوق برابر هستند، اما پاسخ بعدی این است که اگر روستا آباد نشود شهرها را نابود کردیم. روستا آباد نشود مهاجرت و حاشیه‌نشینی ایجاد می‌شود.
بر اساس این گزارش،‌ روحانی با بیان این که در شرایط فشار دشمن راهی جز توسعه کشور، رونق تولید  و همکاری بیشتر نداریم، اظهار کرد: دولت برای حل مشکلات از هیچ مسیری کوتاهی نمی‌کند. معتقدم برای منافع کشور از هر ابزاری باید استفاده کرد. اگر بدانم که به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم که در نتیجه کشور آباد شده و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نمی‌کنم؛ اصل منافع ملی ما است. وی ادامه داد: یک سال است که شدیدترین تحریم‌ها را بر ما وارد کردند ما هم در برابر تحریم‌ها ایستادیم. تعهدات خود را هم کاهش دادیم، اما بین مراحل کاهش تعهد دو ماه وقت گذاشته‌ایم تا فرصت دیپلماسی داشته‌باشیم. خواست ملت ما عزت، استقلال و هم‌زمان کاهش زحمت و فشار و افزایش رفاه است. اگر بنا باشد با فشار به مردم کشور را اداره کنیم که هر کسی بلد است کشور را اداره کند. ما می‌ایستیم تا به اهداف و منافع و امنیت کشور به عظمت برسیم، جایی باید ایستاد که منافع وجود دارد. ما برای دفاع از منافع ملی و استقلال کشور می‌ایستیم، خسته نمی‌شویم و از هر ابزاری برای حل مسائل استفاده می‌کنیم.
روحانی خاطرنشان کرد: وقتی کشتی ما را می‌گیرند، ما هم مذاکره می‌کنیم و هم با دلایل قانونی کشتی آنها را می‌گیریم؛ هر دو کار را باید انجام داد. قدرت و دیپلماسی باید با هم باشند برخی اشتباه می‌کنند که فکر می‌کنند یکی از این دو را باید داشت. ما هم باید قدرت اقتصادی و نظامی‌داشته باشیم و هم از مذاکره استفاده کنیم.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: گویی در گوش بعضی‌ها پنبه است و هر چه ما می‌گوییم آنها می‌گویند مذاکره چه خاصیتی دارد، بعد از مذاکره به جای یک میلیون بشکه نفت، دو میلیون و 800 هزار بشکه نفت صادر کردیم. میلیاردها دلار به کشور آوردیم هر ماه یک میلیارد دلار از پول‌های خود را آزاد کردیم قطعنامه‌هایی که آمریکا برای آنها 20 سال زحمت کشید را مثل بت تخریب کردیم، سرمایه خارجی جذب شد؛ البته وقتی شرکت‌های خارجی به کشور آمدند عده‌ای نگفتند این شرکت‌ها آمدند اما وقتی شرکت‌ها رفتند آنها می‌گویند چر این شرکت‌ها رفتند؟
رئیس‌جمهور ادامه داد: وزیرخارجه ما به پاریس می‌رود سپس با ما مشورت کرده و دوباره به پاریس برمی‌گردد. ما با مسئولان مربوطه مشورت و بحث داریم و باید کارمان را انجام دهیم، جایی که احتمال موفقیت حتی 10 تا 20 درصد وجود دارد هم باید جلو رفت و نباید فرصت را از دست بدهیم، البته قدرت داخلی و تولید ملی در رأس همه کارهای ماست؛ زیرا تولید و قدرت ملی به ما فرصت می‌دهد که با دنیا حرف بزنیم. احیای صنعت، کشاورزی، خدمات و روستاها به معنای توانمند شدن قدرت ملی است.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود با بیان این که توسعه زیرساخت‌های ارتباطاتی در روستاها کار بسیار بزرگی است که انجام شده است، گفت: اکنون یک روستایی با اینترنت می‌تواند یک گردشگر اروپایی را به خانه خود دعوت کند و صنایع دستی خود را به سایرین معرفی کند. راه حذف دلالی، استارتاپ‌ها و فضای مجازی است. اکنون یک روستایی می‌تواند از خانه خود محصولش را در هر بازاری بفروشد.
وی ادامه داد: قبل از سال 92  هر یک متر مکعب آب 920 گرم محصول خشک می‌داد، اما امروز یک متر مکعب آب 1450 گرم محصول خشک می‌دهد. این یعنی تحول در بذر  و نوع کشت. ما اکنون می‌توانیم با آب کمتر محصول بیشتر برداشت کنیم البته نمی‌توانیم زمین را خیلی توسعه دهیم ولی باید کیفیت محصول را افزایش دهیم خودکفایی در گندم یا تولید بیشتر دانه‌های روغنی نشانه تحول در بخش کشاورزی است.  
رئیس‌جمهور با بیان این که در زمینه گازرسانی، آب آشامیدنی و برق‌رسانی، راه روستایی، بهداشت و درمان، ارتباطات و گردشگری آمارهای ما قابل مقایسه با آمارهای جهانی است، تصریح کرد: 84درصد مردم روستاها و نزدیک به 100درصد مردم شهری به استثنای استان سیستان و بلوچستان اکنون به گاز دسترسی دارند. ما در بعضی روستاها مهاجرت معکوس داریم زیرا در شهرها آلودگی هوا، آلودگی صوتی، ترافیک و گاهی ناامنی و مسائل اخلاقی داریم در حالی که هوا و فضای روستا سالم‌تر است. روحانی اظهار کرد: از سال 92 در هر هفته به 30روستا آب‌رسانی کردیم در هر هفته به 47روستا گاز می‌رسانیم و هر هفته 35 کیلومتر راه روستایی بهسازی و آسفالت می‌شود. هر هفته 109 روستا به پوشش تلفن همراه متصل شده و 98 روستا به شکبه اطلاعات اضافه شد. در هر هفته 15 خانه بهداشت افتتاح می‌شود. اکنون همه روستاهای ده خانوار بالاتر به برق دسترسی دارند که این آمارها برای دولت و جمهوری اسلامی‌ایران افتخارآمیز است، اما معنایش این نیست که کار ما متوقف شود و همه نیازهای روستاها رفع شده و مشکلی ندارند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی