[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

نفوذ مافیای کنکور اصلاح آن‌ را متوقف کرد، روزنامه شیراز نوین

پنجاهمین کنفرانس ملی ریاضی ایران به میزبانی دانشگاه شیراز و با حضور اساتید دانشگاه‌های کشور آغاز به کار کرد. به گزارش شیراز نوین به نقل از ایسنا ، رئیس انجمن ریاضی ایران دوشنبه 4 شهریور در آیین افتتاح این کنفرانس بیان کرد: 50 سال برگزاری به طورممتد و بدون وقفه این گردهمایی ملی نشان از اهتمام به دانش ریاضی در کشور دارد. 
واعظ‌پور در عین حال چالش امروزی دانش ریاضی را عدم استقبال از رشته ریاضی به ویژه نزد دانش‌آموزان دانست و تصریح کرد: حال علم ریاضی در کشور خوب نیست. وی با بیان اینکه آینده بسیار تاریکی را می‌شود به خاطر ضعف ریاضی برای مملکت تصور کرد، افزود: اصلاح کنکور در سال ۸۶ در مجلس شورای اسلامی‌مطرح شد، اما متأسفانه به دلیل نفوذ مافیای کنکور این طرح پس از ۵سال از دستور کار خارج شد. رئیس انجمن ریاضی ایران تأکید کرد: متأسفانه آموزش ریاضی در دوره ابتدایی نیز کافی نیست و خرید خدمت هم خسارت به آموزش ابتدایی زده است و دانش‌آموزان را از ابتدایی از ریاضی فراری می‌دهد. به گفته واعظ‌پور، کاهش جایگاه اجتماعی استادان و آموزگاران ریاضی آسیب‌زاست و ایجاد دانشگاه‌‌های‌ متعدد دیگر مشکل جدی این رشته به شمار می‌رود، در حالی‌که نبود پژوهش معضل دیگری است که این رشته را تهدید می‌کند. رئیس دانشگاه شیراز نیز در ادامه این مراسم گفت: بی‌توجهی، بی‌اقبالی و عدم اهتمام ویژه به علوم پایه عمدتاً و علم ریاضی خصوصاً به تدریج باعث ویرانی زیرساخت‌هایعلمی‌کشور می‌شود.  حمید نادگران ادامه داد: دانشگاه شیراز در حال حاضر مفتخر به بهره‌گیری از تجربیات ارزنده قریب به۷۵۰ عضو هیئت علمی‌در قالب ۱۵ دانشکده، ۷۵رشته تحصیلی و بالغ بر ۴۰۰ رشته گرایش به عنوان یکی از دانشگاه‌های بزرگ و برتر کشور در تراز ملی و بین‌المللی محسوب می‌شود. 
وی افزود: برخورداری از ۱۵ پژوهشکده و غریب ۱۷هزار دانشجو در مقاطع مختلف علی‌رغم کمبودها و مزایای فراوان سال‌های اخیر هنوز هم با بهره‌مندی از زیرساخت‌های کم نظیر آزمایشگاهی فرهنگی و ورزشی به عنوان یک سرمایه ملی و بی‌بدیل در جنوب کشور مطرح است. 
نادگران با اشاره به اینکه دانشگاه شیراز به عنوان یک دانشگاه جامع اغلب رشته‌های تحصیلی شامل مهندسی، علوم کشاورزی، دامپزشکی، اقتصاد و مدیریت علوم انسانی و علوم ورزشی، الهیئت و معارف اسلامی ‌را در خود جای داده، افزود: دانشگاه شیراز در اغلب شاخص‌های علمی‌همواره پیشتاز است. رئیس دانشگاه شیراز در ادامه افزود: دانشگاه شیراز با افتخار برگزاری اولین کنفرانس ریاضی کشور که با همت و عزم جدی اساتید فرهیخته خود در ۵۰ سال پیش برگزار شد را در کارنامه خود دارد و اینک پنجاهمین آن را با یادی از گذشته پی می‌گیرد.  نادگران علوم پایه را سرچشمه جوشان و زلال زیرساخت‌‌های‌ علمی‌کشور دانست و گفت: علوم پایه سرمایه بزرگ در گردش است که سودآور است؛ علوم پایه مفاهیم علمی‌با جوامع بین‌المللی را استمرار و توسعه می‌بخشد و کشور را با صلابت و قدرت در مرزهای دانش حفظ می‌کند. 
وی انحراف از مسیر ناب و روشن علوم پایه را  موجب این دانست که بقیه علوم و فنون نیز دستخوش بی‌ثباتی و تردید گردیده وعمق داشته‌های علمی‌ را کاهش و از دستاوردهای آن محروم می‌کند. 
رئیس دانشگاه شیراز ادامه داد: حتی علوم پزشکی و سلامت جامعه نیز زمانی کامل است که از دستاوردهای ذی قیمت علوم پایه بهره ببرند؛ بروز و ظهور و ماندگاری ایده‌های نو در حوزه تکنولوژی نیز بی‌شک برخاسته از اهتمام به علوم پایه است. 
نادگران آمار نگران کننده داوطلبان کنکور در گروه تجربی و مقایسه آن با آمار داوطلبان گروه ریاضی را زنگ خطری برای کشور عنوان کرد و گفت: به طوری که این معضل نشان از حذف تدریجی و غیرقابل برگشت از اندیشه‌های ناب و فاخر علمی‌دارد؛ در این رابطه باید یادآوری کرد اهمیت موضوع باید برای عموم مردم در قالب کار فرهنگی و تغییر زیرساخت‌های ذهنی تبدیل شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی