[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

بیشترین سهم کشوری در تولید و عرضه مسکن در شهرهای جدید و استان فارس را داریم، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- شیرازنوین
عملیات اجرایی برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن استان فارس در شهر جدید صدرا با حضور استاندار فارس، مدیرعامل شرکت عمران شهر صدرا و جمعی دیگر از مسئولان ارشد استان اغاز شد.
مدیرعامل شرکت عمران شهرصدرا در این آیین گفت: استان فارس مقام دوم تولید و عرضه مسکن در کشور را در اختیار دارد. دکتر خلیل حاجی‌پور صبح سه شنبه در مراسم کلنگ‌زنی ٢۵ هزار مسکن در شهر صدرا با گرامی‌داشت هفته دولت تصریح کرد: بخش مسکن و ساختمان با 120 رشته ارتباط پسین و پیشین دارد و قابلیت به تکاپو درآوردن اقتصاد کشور را دارا می‌باشد.وی مسکن را آینه تمام نمای اقتصاد کشور دانست و خاطر نشان کرد: در بخش مسکن حداقل ارزبری را داریم و تحریم‌ها نمی‌توانند بهانه‌ای برای رکود در این زمینه باشند. 
مدیرعامل شرکت عمران شهرصدرا افزود: در حوزه شهرهای جدید یکی از مهم‌ترین رسالت‌های اصلی ما تأمین مسکن برای همه اقشار جامعه است و در شهر جدید صدرا با همه طیف‌های اقتصادی جامعه روبرو هستیم و باید برنامه‌ریزی بلندمدت و مدونی را در دستور کار قرار دهیم. وی با اشاره به پتانسیل و قابلیت‌های مسکن مهر که در صورت اجرای صحیح آن محقق خواهد شد، گفت: یکی از مزایای این پروژه ارائه مسکن ارزان برای دهک‌های فرودست جامعه است و با هماهنگی‌‌های‌ صورت گرفته دارای کمترین بروکراسی‌‌های‌ اداری در این بخش بوده‌ایم. 
دکتر حاجی‌پور در حاشیه مراسم کلنگ‌زنی ساخت ٢۵ هزار مسکن در شهر صدرا خاطر نشان ساخت: در آخرین قدم بیش از ٢٠٠ واحد مسکن مهر به متقاضیان ارائه شد و بر اساس برنامه‌ریزی‌‌های‌ صورت گرفته ۶٠٠ واحد مسکن مهر در صدرا باقی می‌ماند. البته مأموریت ما با اتمام پروژه‌‌های‌ مسکن مهر به پایان نخواهد رسید و وظیفه خود می‌دانیم وضعیت آنها را به شرایط اسکان پایدار نزدیک کنیم.  
وی با اشاره به فعالیت‌‌های‌ ارزنده‌ای که در این حوزه صورت گرفته تصریح کرد: برای مدتی نزدیک به 10سال کل منابع کشور درگیر مسکن مهر بوده است و دولت تدبیر و امید بسیاری از پروژه‌‌های‌ احداث نشده و نیمه‌تمام را به سرانجام رساند. همچنین برای اولین بار دولت در بودجه 98 تعهد کرده است که از منابع داخلی ظرفیت‌‌های‌ ساخت آن را تقبل کند. مدیرعامل شرکت عمران شهرصدرا با اشاره به مشکلاتی که ساکنان مسکن مهر با آنها رودررو هستند گفت: در برخی از پروژه‌‌های‌ مسکن مهر در گذشته با مشکلات عدیده‌ای نظیر تغییر کاربری‌‌های‌ خدماتی و فضای سبز به مسکونی روبرو هستیم و این مسئله باعث مشکلات بی‌شماری برای صدرانشینان شده است. اما در پروژه‌‌های‌  جدید فرآیندهای تغییر کاربری اراضی خدماتی مانند فضاهای‌سبز، آموزشی، درمانی و مواردی از این دست به طور کامل برطرف شده و امید می‌رود مشکلات مردم در این زمینه مرتفع گردد. دکتر حاجی‌پور خاطرنشان ساخت: با وجود همه کاستی‌ها و مشکلاتی که مسکن‌مهر با آنها روبروست، این پروژه می‌تواند عدالت را در زمینه دسترسی جامعه به مسکن فراهم ساخته و امید خانه‌دار شدن را برای اقشار فرودست و ضعیف جامعه زنده نگهدارد. در نظر داشته‌باشیم هنوز اقشاری از دهک‌‌های‌  اول و دوم شناسایی شده‌اند که خواستار مسکن مهر می‌باشند و نباید از کنار خواسته‌‌های‌  آنان بی‌تفاوت عبور کرد. وی پروژه‌‌های‌ مسکن جدید را دارای ثمرات مثبتی در حوزه اقتصاد ایران دانست و خاطرنشان کرد: پروژه‌‌های‌  جدید در کاهش التهابات بازار و مهار نقدینگی نقش به سزایی دارند و حسن پروژه اقدام ملی این است که با قرار گرفتن در مرحله‌ای از عملیات ساخت‌وساز، پیش‌فروش‌ها را آغاز می‌کنیم تا نارضایتی مردم و تأخیر در آنها به حداقل برسد. مدیرعامل شرکت عمران شهرصدرا در پایان افزود: برای اجرای برنامه‌‌های‌ اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در شهر جدید صدرا نیازمندهمکاری، تعامل و مشارکت همه دستگاه‌ها هسیتم و امیدواریم این پروژه ملی در برنامه زمان‌بندی شده وارد فاز اجرایی و بهره‌برداری شود. در ادامه این آیین، استاندار فارس گفت: باید از تجارب به دست آمده در حوزه مسکن به شکل مدونی بهره‌برداری کنیم. دکتر عنایت‌الله‌رحیمی ‌با اشاره به فعالیت‌‌های‌  صورت گرفته در این حوزه افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب، سیاست‌‌های‌ مختلفی نظیر واگذاری زمین به مستضعفان، اجاره به شرط تملیک، مسکن مهر و در نهایت پروژه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن اجرا شده است که هر یک دارای ویژگی‌ها و نقاط ضعف و قوتی بوده‌اند. به همین دلیل باید نکات مثبت و منفی را با نگاهی کارشناسانه مورد ارزیابی قرار داده و در راستای حل بحران مسکن به عنوان یکی از اصلی‌ترین خواسته‌‌های‌ مردم گام برداریم. وی در مراسم کلنگ‌زنی ٢۵ هزار واحد مسکن در شهرجدید صدرا خاطر نشان کرد: تسهیلات مختلفی از سوی بانک‌ها در نظر گرفته شده است که رقم آن در کلانشهرها 50میلیون و در غیرکلانشهرها 40میلیون‌تومان است. همچنین این تسهیلات با نرخ 18درصد و طی مدت 10 ساله بازپرداخت می‌شوند.
استاندار فارس با اشاره به مشکلاتی که در زمینه قراردادها پیش از این وجود داشته، خاطرنشان کرد: متأسفانه بسیاری از قراردادها پیش از این به صورت دقیق و مدون نبود و این مسئله باعث بروز نارضایتی‌ها و مشکلات بی‌شماری برای مردم، دولت و پیمانکاران می‌گردید. دکتر رحیمی ‌خواستار انتخاب دقیق پیمانکاران شد و افزود: باید پیمانکارانی را برای آغاز عملیات اجرایی دعوت کنیم که از بنیه مالی و فنی کافی به صورت حقیقی برخوردار باشند و توانمندی‌‌های‌ آنان فقط جنبه صوری نداشته‌باشد. باید از پتانسیل‌‌های‌  افراد متخصص در بخش خصوصی به بهترین نحو بهره‌برداری کرد تا پروژه‌ها در موعد مقرر آماده شوند. وی با اشاره به اهتمام دولت برای حل بحران مسکن در ایران افزود: در وزارت راه و شهرسازی عملیات احداث 400هزار واحد مسکن آغاز شده است و در استان فارس 25 هزار واحد در شهرهای جدید ساخته می‌شود. استاندار فارس در پایان خاطر نشان کرد: دولت تدبیر و امید اجرای بسیاری از وعده‌‌های‌  دولت پیشین را بر عهده گرفته است و اگر قولی به مردم می‌دهیم باید تمام تلاش خود را برای عملی ساختن آن به کار گیریم. شایان ذکر است بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر به متقاضیان تحویل شده و سهم استان فارس ۲۵ هزار واحد است. عملیات اجرایی برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن استان فارس در شهر جدید صدرا با حضور استاندار فارس، مدیرعامل شرکت عمران شهرصدرا و جمعی از مسئولان ارشد استان آغاز شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی