[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

ابهام در تخصص‌گرایی، روزنامه شیراز نوین

مکتب تکنوکراسی یک مکتب فکری است که در آن، شایستگی افراد برای قرار گرفتن در موقعیت‌های مختلف بر اساس دانش تخصصی و فنی آنها سنجیده می‌شود. بنابراین مفهوم تکنوکراسی می‌تواند مفهومی‌مدیریتی و یا مفهومی‌سیاسی باشد و برای تشخیص معنی کلمه تکنوکرات باید ببینید که در چه متن و گفتاری از آن استفاده شده است. در تعریف تکنوکراسی و به کار بردن این واژه باید دقت داشته باشیم که تکنوکراسی، صرفاً به تکنولوژی به معنای رایج امروزی آن اشاره نمی‌کند و تأکید آن صرفاً بر اهمیت دانش تخصصی در تعیین صلاحیت افراد است.
در نظام‌‌های‌  سیاسی، تکنوکرات‌ها بر این اصل تأکید دارند که به جای انتخاب سیاستمداران یا مدیران کسب و کارها که معمولاً یکی از این دو گروه در فهرست کاندیداها قرار می‌گیرند باید کسانی در مسند امور قرار بگیرند که بالاترین دانش تخصصی را در حوزه خود دارند.
یکی از نقاط ضعف احزاب سیاسی درکشورما عدم استفاده از نیروهای متخصص وکارآمد یا همان تکنوکرات‌هاست. در واقع احزاب ونفرات به قدرت رسیده سعی می‌کنند پس از به‌ دست‌گیری قدرت، بدهی خود را به حامیان خود پرداخت کنند از این جهت ممکن است با کج روی‌‌های‌ ناخواسته هرچند بی‌گناه اما دردام قانون بیفتد و بازداشت و روانه زندان شوند... 

نقطه‌ضعف بزرگ مشارکت در کادر حزبی، همین داستان پرداخت بدهی به افرادی است که این مسئول را سرکار آورده‌اند. در واقع این مسئولان فقط به دستورات دیکته شده، چه خوب و چه بد پدرخوانده‌ها عمل می‌کند وکاری به ماهیت داستان ندارد. او تشخیص داده است که  بر سرکار قرار گرفتن و ماندن را باید از دستورات حزبی اطاعت کند، هرچند اگر حزب برای پیشبرد اهداف خود قربانی بخواهد.
از جمله دلایل بازداشت‌‌های‌ اخیر را می‌توان دراین ظرف موردقیاس قرار داد. پس از انتخابات افرادی برمسند کار قرار می‌گیرند که اولاً کادر حزبی باشند و دوماً از دستورات حزب اطاعت محض کنند. هر معادله‌ای‌ غیر از این می‌تواند مخاطب را به اشتباه بیندازد چرا که برگزاری انتخابات به‌صورت حزبی انجام می‌شود و افراد برای شرکت و قبول سهمی‌ از قدرت باید میثاق‌نامه حزب را امضا کنند. 
حال باید دید چرا احزاب درطول 4 یا 8 سال فعالیت خود این همه تلفات درابعاد حیثیتی می‌دهند. نکته اینجاست که احزاب فاقد کادرحزبی نخبه هستند، نخبگان جامعه معمولاً خودرا وارد کارزار سیاسی با این ریسک بالا نمی‌کنند، خصوصاً آنکه پیشینه دوحزب فعال درکشور برهمین موضوع گواهی می‌دهد. پیشینه احزاب درایران می‌گوید یک حزب حاکم می‌شود تا حزب بازنده را تخریب کند. درطول دوران تصدی از منابع موجود حداکثر بهره‌برداری را بکند تا درزمان مناسب قدرت هزینه کرد داشته باشد، چرا که احزاب بدون توان مالی وداشتن قدرت اقتصادی قادر به حضوردرعرصه سیاست و ابراز وجود نیستند. 
دردوران فعالیت احزاب در حوزه دولت ومجلس و یا شوراهای شهر وروستا، ملت سهمی ‌از قدرت سیاسی ندارند به همین دلیل خدمات ویا عمرانی شامل حالشان نمی‌شود مگر با پا درمیانی خیرین و التفاتی که آنان داشته‌باشند. مردم پیوسته تورم وکاستی‌ها را تحمل می‌کنند چرا که معتقدند باید به مسئولان نظام فرصت داد. حال باید دید مسئولان نظام تاچه میزان به این اعتماد و اعتبار لطمه وارد می‌کنند و یا کرده‌اند وآیا دوباره می‌توانند با این اعتبار، اعتماد مردم را جلب کنند. از این جهت است که این روزها از جریان سوم سخن به میان می‌آید. جریانی که باید وشاید بتواند اعتماد مردم را جلب کند وآنان را برای مشروعیت ادامه داستان به سوی معرکه انتخاب بکشاند.
تعریف سطور بالا از تکنوکراسی یک بهانه بود برای معرفی وضعیت امروز جامعه چرا که دولت و مجلس والبته شوراها دراین دوره از وجود افراد دارای تخصص استفاده نکردند. این عدم استفاده از افراد شایسته ومتخصص باعث بروز بسیاری مسایل وبحران‌‌های‌  اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وسیاسی شد. بحران‌‌هایی که هم اکنون نیز با آنها دست به گریبان هستیم. 
تعریف ما از تکنوکرات‌ها سیاسی است چرا که غیر آن اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد. به‌طور معمول تکنوکرات‌ها افرادی هستند که می‌توانند با مداخله در ابعاد سیاست، افکارعمومی ‌را درحوزه‌‌های‌  اقتصادی و اجتماعی به‌سوی خود جلب کنند. این افراد را معمولاً می‌توان در سایه قدرت سیاسی موجود جستجو ویافت نمود. افرادی که به‌وجودآورنده جریان سوم هستند اما خطوط آنان برگرفته از خطوط همان دو حزب حاکم است. آیا تکنوکرات‌‌های‌  واقعی، آنان‌که تخصص وتعهد لازم برای پیشبرد اهداف ملی را دارند را می‌توانند در شما برخورداران از قدرت سیاسی تصور نمود؟ تکنوکرات‌ها معمولاً چگونه وارد گود خدمت به مردم می‌شوند؟ پرسش‌‌هایی که باید برای دریافت پاسخ آنان درانتظار گذر زمان باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی