[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

مهر مدرسه با طعم گرانی، روزنامه شیراز نوین

این روزها گرانی اقلام مختلف کام بسیاری از شهروندان را تلخ کرده است، شهروندانی که افزایش هزینه‌ تأمین کالاهای اساسی از ابتدای امسال، باعث کوچک شدن سبدهایشان شد، حالا گرانی نوشت افزار را در فصلی که همه از آن خاطرات خوب و شیرین داشته و دارند، تجربه می‌کنند.
به گزارش ایسنا، مهر و بازگشایی مدارس و مراکز آموزش عالی، خرید نوشت افزار و وسایل تحصیلی برای دانش‌آموزان و دانشجویانی که امسال ترم اولشان را تجربه می‌کنند، جزئی از شیرین‌ترین خاطرات کودکان و نوجوانان ایرانی محسوب می‌شد، تجربه‌ای که والدین در گذشته آن را داشته‌اند و حالا دوست دارند همراه با فرزندانشان خاطره‌بازی کنند؛ اما گرانی سرسام آور کیف و سایر لوازم مورد نیاز اعم از خودکار و دفتر و ...، کامشان را تلخ کرده است.
گرانی اقلام مختلف از سبد کالاهای اساسی خانوار، افزایش شدید قیمت اجاره بهای مسکن و حالا گرانی افسارگسیخته نوشت افزار و کفش و کیف و لباس، تأثیری منفی بر درآمد کسبه هم داشته و بازارشان را کساد کرده است.
موحد متصدی یکی از مغازه‌های نوشت افزاری شیراز، در گفت و گو با ایسنا مهر تأییدی بر افزایش شدید قیمت نوشت افزار نسبت به سال گذشته زد و گفت: بعضی از اقلام در بین نوشت افزارها افزایش چهار برابری هم داشته است.
او بیشترین افزایش قیمت را مربوط به دفتر دانست و گفت: گرانی انواع دفتر ناشی از گرانی و کمیابی کاغذ در بازار بوده، وقتی قیمت هر بند کاغذ متوسط به حدود ٥٠٠ هزار تومان برسد، طبیعی است که بر اقلامی ‌نظیر کتاب و دفتر تأثیرگذار خواهد بود.
خانم برزگر یکی دیگر از فروشندگان نوشت افزار در شیراز، گفت: علاوه بر انواع دفتر در کالاهایی نظیر روکش پلاستیکی کتاب و اقلام خارجی اعم از دفتر، مداد، خودکار و .... شاهد افزایش شدید قیمت هستیم.
او گفت: حتی قیمت چسب نواری هم که سال قبل حدود پانصد تومان بود حدود دو و نیم تا سه برابر افزایش قیمت داشته و به حدود هزار و چهارصد تومان رسیده است.
برزگر ادامه داد: البته نباید غافل بود که قیمت لوازم‌التحریر در پنج ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته اما روند افزایشی آن تقریباً کنترل شده است.  نائب رئیس اول اتحادیه کتاب و نوشت افزار شیراز نیز در گفت‌وگو با ایسنا منطقه فارس، به شهروندان شیرازی اطمینان داد که هیچ کمبودی به لحاظ توزیع لوازم‌التحریر و نوشت افزار در این کلانشهر وجود ندارد.
محمدعلی زعفرانی با بیان اینکه تمام مراکز تحت پوشش این صنف دفاتر و لوازم‌التحریر هم متنوع و هم به اندازه کافی جهت توزیع در اختیار دارند، گفت: شهروندان از هم اکنون می‌توانند با مراجعه به این مراکز، اقلام مورد نیاز را تهیه کنند. وی افزایش قیمت لوازم التحریر و نوشت افزار را همچون دیگر اجناس امری کاملاً طبیعی عنوان و این مهم را ناشی از تبادل ارزی اعلام کرد .
نائب رئیس اول اتحادیه کتاب و نوشت افزار شیراز مجدداً رشد قیمت اقلام لوازالتحریر و نوشت افزار را قابل قبول دانست و تأکید کرد: با توجه به نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید، شهروندان از واحدهای صنفی دارای پروانه خریداری کنند تا در صورت بروز تخلف از این مراکز، اقدامات قانونی لازم انجام شود . 
زعفرانی از شهروندان خواست که خرید لوازم‌التحریر و دفاتر مورد نیاز فرزندان خود را از اوایل شهریورماه انجام دهند و آن را به روزهای پایانی موکول نکنند و با توجه به تنوع اجناس به قیمت‌ها نیز دقت کنند. 
وی همچنین از شهروندان خواست تا هرگونه تخلفات احتمالی از قبیل کم‌فروشی، گران‌فروشی و دیگر موارد را به اتحادیه متبوع گزارش دهند.
نائب رئیس اول اتحادیه کتاب و نوشت‌افزار شیراز اظهار کرد: سال گذشته تعداد شکایات شهروندان درخصوص تخلفات مراکز تحت‌پوشش اتحادیه کتاب و نوشت افزار بسیار محدود بود.
زعفرانی همچنین از آغاز توزیع کتب درسی مقاطع هفتم، هشتم و نهم متوسطه اول از امروز دوم شهریورخبر داد و گفت: تمام مراکز تحت پوشش اتحادیه کتاب و نوشت‌افزار شیراز آماده توزیع کتاب به دانش‌آموزان این مقاطع هستند. این مقام مسئول در صنف کتاب و نوشت‌افزار شیراز خاطرنشان کرد: توزیع کتاب‌های درسی مقاطع اول تا ششم ابتدایی و متوسطه دوم نیز از طریق سایت اعلامی و یا نواحی آموزش و پرورش انجام خواهد شد. 
به گزارش ایسنا، بیشترین فشارها را در این ایام خانواده‌هایی تحمل می‌کنند که با درآمدهای ثابت و اندک کارمندی و کارگری، یک یا چند فرزند دانش‌آموز دارند.
یکی از شهروندان در گفت و گو با ایسنا منطقه فارس گفت: یکی دو ساعت است که مغازه‌‌های‌ مختلف را رفته‌ام اما نتوانستم تمام اقلام مورد نیاز را تهیه کنم.
او که به همراه همسر و دو فرزندش برای خرید لوازم مورد نیاز تحصیلی به بازار آمده است، گفت: با یک حساب سرانگشتی به ازای هر یک از بچه‌ها باید حدود پانصد هزار تومان هزینه کنیم، البته در خوش‌بینانه‌ترین حالت، این غیر از هزینه سرویس، مدرسه و ... است.
جعفری یکی دیگر از شهروندان که روی سکوی پشت مغازه نوشت‌افزاری نشسته است نیز گفت: سه فرزند دارم یکی دانشجو و دوتای دیگر دانش‌آموز، در کار خودم مانده‌ام که چطور با درآمد حدود سه میلیون تومانی، فقط هزینه‌های مهر را تأمین کنم!
او گفت: خوشبختانه فرزندان فهیمی‌ دارم و هیچ‌گاه برای خرید کالاهای گران به من فشاری نیاورده‌اند، اما نمی‌توانم آنها را دست خالی راهی مدرسه و دانشگاه کنم.
جعفری که یک کیسه را در کنار خود دارد، ادامه داد: محتوی این کیسه چند دفتر و تعدادی خودکار و مداد است که مجموع آنها نزدیک به سیصد و پنجاه هزار تومان شده و هنوز هم کافی نیست.
به گزارش ایسنا، در میان شهروندانی که برای خرید لوازم مورد نیاز تحصیلی مهر امسال به بازار شیراز آمده بودند، افرادی که بدون دغدغه خریدهایشان را انجام می‌دادند هم کم نبودند. اگرچه بسیاری هم بودند که دست خالی به خانه بازگشته یا نمی‌توانستند تمام اقلام مورد نیازشان را تهیه کنند. به حتم شماری از شهروندان مهر امسال را باید با صرفه‌جویی!! در اقلام مصرفی نوشت افزار طی کنند، کیف و کفش‌های سال گذشته و حتی لباس‌های پارسال را بپوشند و .... 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی