[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

AFC با کسی شوخی ندارد، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیته وضعیت گفت: باشگاه‌ها حتماً از کمیته وضعیت تسویه حساب بگیرند، در غیر این صورت کنفدراسیون فوتبال آسیا شوخی ندارد و باید این مدرک به آنها ارائه شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، جمشید نورشرق در نشست خبری کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال گفت: کمیته وضعیت بازیکنان در چند زمینه فعالیت می‌کند، یکی در مورد دعاوی مالی فوتبال مطالبات بازیکنان، کادرفنی و... نسبت به باشگاه‌ها، یکی مسائل مربوط به نقل و انتقالات و سوم، که حوزه بسیار مهمی ‌است که کمیته درگیر آن است. حوزه کارگزاری فوتبال است که فعالیت این حوزه کمک بسیار شایانی به حل شدن و شفافیت مسائل مربوط به فوتبال می‌کند. 
باشگاه‌ها منابع درآمدزایی خودشان را ندارند
نورشرق در ادامه گفت:‌ ما به همراه همکارانمان از دی 97 فعالیتمان را شروع کردیم. قبل از ما دکتر وثوق احمدی و همکارانشان برای این حوزه زحمت کشیدند. ما بعد از یک وقفه سه ماهه شاهد تراکم پرونده‌ها بودیم و پس از آنکه تحویل گرفتیم، فعالیت بسیار زیادی انجام دادیم. ما وقتی شروع کردیم حجم پرونده‌ها، معوقات و آنهایی که تحویل گرفتیم و مراجعاتی که روز به روز بیشتر می‌شد زیاد بود، به شکلی که می‌گفتند قراردادی نیست که ثبت شود و طرح دعوا نشود. چرا قراردادها منجر به پرداخت کامل از سوی باشگاه‌ها نمی‌شود. ما آسیب‌شناسی کردیم و دیدیم که باید تکلیف دیون انباشته را روشن کنیم. تدبیری که قبلاً داشتند این بود که باشگاهی که قصد ثبت قرارداد جدید داشت باید 25 درصد پرداخت می‌کرد و مجوز می‌گرفت. این روش باعث می‌شد بدهی‌ها انباشته بشود. اولین تصمیمی‌ که گرفتیم این بود که باشگاه نباید بدهی داشته باشد و باید تسویه‌حساب کند. این را با درصدی از موفقیت در فصل قبل انجام دادیم. امسال هم با شدت بیشتری دنبال و پیگیری کردیم. البته در این مسیر با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم. موضوع دیگری که هست این است که باشگاه‌ها منابع درآمدزایی خودشان را ندارند و اگرچه این به نظر ما توجیه نیست، اما می‌تواند یک نکته مدنظر باشد. 
چرا باشگاهی که بدهی دارد سراغ مربی خارج می‌رود؟
رئیس کمیته وضعیت فدراسیون فوتبال در مورد اینکه چرا با وجود تأکید و اصرار این کمیته هنوز این مسائل رعایت نمی‌شود، گفت: نکته اول اینکه اعتقاد شخصی من این است در مورد به کارگیری مربی و بازیکنان خارجی همان‌طور که رهبر معظم انقلاب اعلام کردند، باید به سمت تولید داخلی بروید. این موضوع نه در صنعت، بلکه در سایر حوزه‌ها هم باید رعایت شود. چه دلیلی دارد باشگاه بدهکار که بدهی قابل توجهی دارد برود بازیکن و مربی خارجی بگیرد، آن هم با این ارز متراکم. کارگروهی راه‌اندازی شده، آیین‌نامه و سازوکارش هم در مرحله تصویب نهایی است تا به‌کارگیری بازیکن و مربی خارجی یک بار برای همیشه نظام‌مند شود. باشگاه‌ها اول باید گواهی تسویه‌حساب از کمیته وضعیت بگیرند، در غیر این صورت نمی‌توانند بازیکن یا مربی خارجی جذب کنند. نکته بعدی اینکه اگر هم گواهی تسویه‌حساب بگیرند، باید مدارک مناعت ارائه کنند؛ یعنی مستنداتی ارائه کنند که می‌تواند از عهده تعهدات مالی بربیایند. من فکر می‌کنم همین دو شرط به طور قاطع و با کمک همه دوستان به خصوص رسانه‌ها انجام شود، خیلی از مشکلات فوتبال حل می‌شود. باشگاه‌ها باید تا قبل از هفته سوم مجوز حرفه‌ای‌گری را بگیرند. ما اعتقاد داریم آن دستورالعمل اجرایی شود، شاهد این نخواهیم بود که باشگاه بدهکار بتواند مربی و بازیکن خارجی بگیرد.
ما از سوی مراجع بالاتر تحت فشار نیستیم
وی در ادامه در خصوص اینکه آیا ممکن است فشاری از مراجع بالاتر روی کمیته وضعیت وجود داشته باشد، گفت: برخی باشگاه‌ها وضعیت آشفته‌ای از لحاظ حقوقی دارند. برای خصوصی‌شدن آنها خیز برداشته شد؛ اما واگذار نشدند. باشگاه می‌گوید اگر واگذار شوم، خودم منابع مالی را فراهم می‌کنم و اگر واگذار نشد، به من بودجه بدهید. باید امیدوار باشیم خصوصی‌سازی محقق شود تا هیئت مدیره باشگاه پاسخگو باشد و منابع مالی را فراهم کند. ما تحت فشار نیستیم. اگر قرار بود کوتاه بیاییم، من صحبت نمی‌کردم.البته مشکلات را درک می‌کنم؛ اما نتیجه‌ای که گرفتیم نشان می‌دهد تا حد قابل توجهی موفقیت داشتیم و این مسیر را ادامه می‌دهیم. 
ای اف سی شوخی ندارد؛ باشگاه‌ها باید تسویه بگیرند
وی در مورد مجوز حرفه‌گری باشگاه‌های لیگ برتری گفت: آنها موعد نزدیکی دارند تا قبل از هفته سوم باید مجوز حرفه‌گری صادر شود و یکی از شروط آن، الزامات مالی است و نامه‌ای به سازمان لیگ ارسال کردیم باشگاه حتماً از کمیته وضعیت تسویه حساب بگیرند. در غیر این صورت کنفدراسیون فوتبال آسیا  شوخی ندارد و باید این مدرک به آنها ارائه شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی