[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۱
  • دوره جدید

خاکریز دیجیتال، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

جنگ نرم همیشه فرسایشی و طاقت‌فرساست. ما از جبهه خاکریزها و هشت سال دفاع مقدس با به شهادت‌رسیدن بهترین فرزندان میهن سربلند بیرون آمدیم و پیروزمندانه از خاک و شرف و ناموس ایرانی دفاع کردیم. اما همیشه نمی‌توان با فرهنگ شهادت‌طلبی و بینش ایثارگرایانه به خنثی‌سازی دسیسه‌ها و نیرنگ‌های ناجوانمردانه همت گماشت. بلکه در خاکریزهای دیجیتال نیازمند افزایش درایت و خردمندی هستیم. اینک آسمان ایران مستور از امواج مخربی است که از سوی دشمنان ملت مخابره می‌شود. 
گروهی از آنها مذبوحانه به ادبیات سخیف و راهکارهای محتوم به شکست متوسل می‌شوند و پاره‌ای دیگر با تأسیس اتاق‌های فکر اهداف زیرکانه‌ای در سر دارند...

غایت نهایی آنان همانا چپاول سرمایه‌ها و تجزیه این سرزمین پاک نهاد است و در این راه از اختلاف پراکنی‌‌های‌ عقیدتی، نژادی، قومی ‌و جنسیتی ابایی ندارند. اما همه این اهداف شوم در ویترین نمایشی آن‌ها مشهود نیست. در ظاهر به انتشار اخباری می‌پردازند که زمره نیازهای خبری جامعه قرار می‌گیرد و در لابه لای برنامه‌‌های‌ پرطمطراق به ترویج سیاه‌نمایی، تزریق بی‌ریشه‌گی و دلخسته کردن مردم مشغول‌اند. البته ما هم در بحبوحه جنگ نرم تسلیم و مغلوب نیستیم. اندیشمندان ایرانی در پناه نصایح گهربار رهبر معظم انقلاب به تأسیس اتاق‌‌های‌ فکر و گسترش مفاهیم پدافند غیرعامل همت گماشته و بسیاری از حیله‌‌های‌ مستکبران را با روشنگری خنثی ساخته‌اند. با این وجود هر روز نیرنگ تازه‌ای‌ مخابره می‌شود و این مسئله نیاز به تولید محتوای فاخر را دوچندان می‌سازد.
حال این پرسش مطرح می‌شود که در خاکریزهای دیجیتال باید از چه رزمندگانی بهره برد و به جای کلاشینکف‌‌های‌ منسوخ، افسران جنگ نرم را به چه سلاح‌‌هایی مجهز کرد. رسانه‌‌های‌  ایران را مرور کنیم. روزنامه‌‌های‌ مکتوب به دلایلی در سبد خرید همه خانوارها قرار نمی‌گیرد و سایت‌‌های‌ اطلاع‌رسانی هم به دلیل گرفتار آمدن در حوزه‌‌های‌  مینیمال از کالبد شکافی رویدادها تا حدود زیادی محروم‌اند. سینما و موسیقی هم برای گروه ویژه‌ای‌ از جامعه جهان شمول‌ترین مدیوم‌هاست و با در نظر گرفتن سرانه اندک مطالعه نمی‌توان به تزریق تفکر از دریچه کتاب امید چندانی داشت. علی‌رغم تمامی‌سیاه‌نمایی‌ها و دروغ‌پراکنی‌ها به نظر می‌رسد رادیو و تلویزیون وطنی هنوز در حوزه مخاطب‌مداری زنده مانده و تماشاگران بیشتری نسبت به سایر مدیوم‌‌های‌  ارتباطی دارد. اما در جهان خوش آب و رنگ رسانه نمی‌توان از مردم انتظار داشت به یک تریبون تا ابد وفادار بمانند، چرا که جامعه نیازمند شنیدن دردها و رنج‌‌های‌ خود از بلندگوی مدیوم‌هاست تا بدین‌وسیله اندکی بر زخم‌‌هایش مرهم گذاشته و شاید به هم‌ذات پنداری برسد. در راستای نیل بدین‌هدف صدا و سیمای جمهوری اسلامی‌ ایران رویکردهای مختلفی پیش گرفته است. فارغ از آن که همه این سیاست‌ها موفقیت‌آمیز بوده یا خیر و فارغ از آن که ازدیاد شبکه‌ها به افزایش شمار مخاطبان انجامیده یا خیر، به نظر می‌رسد که شبکه‌‌های‌ استانی کارنامه پرباری در حفظ اصالت‌ها و ارزش‌‌های‌ بومی‌داشته‌باشند و در طوفان اطلاعات، مردم با میل و رغبت بیشتری به تماشای رسانه ملی استان‌ها می‌نشینند. صدا و سیمای بسیاری از مراکز استان‌ها می‌کوشند به بیان مشکلات روزمره مردم پرداخته و از به فراموشی سپرده شدن آیین‌‌های‌ ملی و مذهبی و رسوم پربار ایرانی جلوگیری کنند. همان آیین‌‌های‌ که جریان‌‌های‌ معاند مجدانه در صدد از یاد بردن آنها هستند و مزدورانه به دنبال ریشه‌زدایی از هویت جامعه ایرانی و اسلامی ‌برمی‌آیند.
در این میان کارنامه صدا و سیمای مرکز فارس پربارتر از همیشه است. رسانه‌ملی در سومین حرم اهل‌بیت و پایتخت فرهنگی ایران تمامی‌تلاش خود را بر مبنای مخاطب‌مداری گذاشته و شجاعانه در آنتن ملی به فسادستیزی می‌پردازد و درددل‌‌های‌ اقشار مختلف جامعه را با صدایی رسا بیان می‌کند. بیان معضلات و کاستی‌‌های‌ کشور از زبان مدیوم‌‌های‌ رسانه‌ای‌سبب می‌شود جامعه مسئولان توجه بیشتری برای مرتفع ساختن آنها نشان داده و گره‌ای ‌از میان صدها گرفتاری که مردم مظلوم ایران در میان آنها اسیر شده‌اند را باز کنند. اهمیت ویژگی مردم‌مداری در صدا و سیمای فارس سبب شده است هیئت داوران در آوردگاه‌‌های‌ رسانه‌ای‌کشور بیشترین امتیاز را بدین مسئله اختصاص دهند و جام جم فارس همچنان با اقتدار برصدر نشیند. کسب مقام فاخر برترین برترین‌ها برای دومی‌سال پیاپی بیانگر سیاست‌‌های‌ صوابی است که در دستور کار مدیران قرار دارد و این موفقیت چندباره بر مسئولیت آنها می‌افزاید. اهالی جام جم فارس باید در نظر داشته‌باشند که انبوهی از رسانه‌‌های‌ برون‌مرزی با امکانات گسترده به دنبال ربایش مخاطبان آنها هستند و چنانچه برنامه‌سازان از هدف والای مخاطب‌مداری اندکی فاصله گیرند، به راحتی در جبهه جنگ‌نرم مغلوبه می‌شوند. متأسفانه در مقاطعی شاهد این رویکرد در رسانه‌‌های‌  پایتخت‌نشین بودیم و شماری از برنامه‌‌های‌ پرطرفدار تلویزیون که میلیون‌ها مخاطب داشت بدون ارایه هیچ دلیل و توضیح منطقی به یکباره از کنداکتور پخش به صورت ضربتی  حذف شدند. به همین دلیل رسانه ملی فارس می‌تواند از چنین اعمال قدرت‌‌های‌ ناصوابی درس عبرت گرفته و به تولید برنامه‌‌هایی بپردازد که ریشه در نیازها و علایق مردم دارد. برای موفقیت در این عرصه باید به ساختار رسانه‌‌های‌  فراجناحی نزدیک شویم و از جانبداری‌‌های‌  سنتی فاصله گیریم. 
در بازخوانی پرونده صدا و سیمای فارس با شفاف‌سازی‌‌های‌ درخشانی نظیر پرونده‌‌های‌  قاچاق خاک، گندم، سنگ، سوخت و بسیاری دیگر از موارد مشابه روبرو هستیم. این در حالی است که سوداگران و فرصت‌جویان از هر فرصتی برای یغمای ملی بهره می‌برند و حفاظت از سرمایه‌‌های‌ بیت‌المال و پاسداری از سلامت عمومی‌جانبه در زمره مسئولیت‌‌های‌  اساسی مدیوم‌‌های‌  ارتباطی قرار دارد. البته با نگاهی بر عملکرد رسانه ملی فارس در می‌یابیم که این مدیوم تا حدود زیادی از تسویه حساب‌‌های‌ جناحی مبرا بوده و از همه طیف‌ها برای حضور در برنامه‌‌های‌ گفتگومحور بهره می‌برد. به علاوه آن که جام جم فارس با شجاعت به حوزه تمدن ایرانی در قالب مستند داستانی نبرد «ادسا» وارد شده تا نشان دهد پرداختن به کرانه‌‌های‌  تاریخی این مرز و بوم خط قرمز رسانه ملی نیست. در عین حالی که در مناسبت‌‌های‌ دینی نیز شاهد تدارکات وسیع صدا و سیمای فارس هستیم. با این وجود هنوز در برنامه‌سازی در حوزه‌‌های‌  طنز و کمیک راه‌‌های‌  نرفته بسیاری وجود دارد و این در حالیست که مردم ایران به گسترش شادی و نشاط نیاز مبرمی دارند. وقتی که شبکه‌‌های‌ ملی ساخت طنزهای نود شبی را از یاد برده‌اند و ستاره‌‌های‌ پرمخاطب این وادی از تلویزیون کوچ می‌کنند، شبکه‌‌های‌ بومی ‌باید جبران مافات کرده و برای تقویت بنیه روحی و روانی مردم گام‌‌های‌ اساسی بردارند.
اینک با قرارگرفتن رسانه ملی فارس در قله افتخار باید شاهد تغییر رویکردها در مقیاس وسیعی باشیم. جام جم سومین حرم اهل‌بیت برای ساخت مجموعه‌‌های‌  حضرت شاهچراغ (ع)، خورشیدهای سه‌گانه، شهرک سینمایی، بنیانگزاری شبکه دوم فارس در قالب شبکه گردشگری، به روزآوری زیرساخت‌‌های‌  تکنولوژیکی و دیگر زمینه‌‌های‌ کلان نیازمند حمایت است. همان‌طور که کسب مقام برتر برترین‌‌ها‌ برای دومین سال پیاپی افتخار بزرگی برای کلیت استان به ارمغان آورد، به سرانجام رسیدن پروژه‌‌های‌ یاد شده نیز دربردارنده مواهب بی‌شماری برای همه دستگاه‌‌های‌ فرهنگی، اجرایی و در نهایت مردم است. جامعه مسئولان خدمتگزار مردم هستند و باید تمامی‌تلاش خود را به منظور بهره‌برداری از ظرفیت‌‌های‌ استان به کار گیرند.
انتخاب رسانه ملی فارس به عنوان برترین برترین‌ها برای دومین سال پیاپی در حالی صورت می‌گیرد که جام جم استان از دغدغه‌‌های‌  مالی و گره‌‌های‌  اقتصادی رها نشده و با حداقل امکانات و تکیه بر ظرفیت‌‌های‌  بومی ‌به مخاطب‌مداری و مردم‌داری مشغول است. دربرهه معاصر رسانه‌ها برای زنده‌ماندن نیازمند متوسل شدن به ادبیات فراجناحی و مصلحت‌جویانه برای حفظ اقتدار نظام و آرمان‌‌های‌ انقلاب هستند و در صورت گرفتار آمدن در منیت‌ها و جناح‌بازی‌ها به طور حتم با پیروزی و سربلندی از خاکریزهای دیجیتالی بیرون نمی‌آیند. جنگ نرم همیشه فرسایشی و طاقت‌فرساست. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی