[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۸
  • دوره جدید

پتروشیمی‌ها در فارس می‌ماند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت‌الله‌رحیمی‌در سفری یک روزه به شهرستان فیروزآباد و افتتاح پروژه‌های آماده بهره‌برداری این شهرستان به مناسبت هفته دولت از محل احداث پتروشیمی ‌نیز بازدید کرد. وی در حاشیه این بازدید با بیان اینکه بیش از ۲۰ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان در شهرستان فیروزآباد هم زمان با هفته دولت به عنوان هدیه کوچک به مردم شهرستان تقدیم شده است، عنوان کرد: پروژه‌‌های‌ اثرگذاری در فیروز آباد  در دست اجرا است که حداکثر تا پایان امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی احداث قسمتی از بزرگراه شیراز- کوار- فیروزآباد به سمت جم،  تعریض جاده فیروزآباد به سمت قیر و کارزین، طی مراحل پایانی احداث سد‌‌های‌ قر،  مراحل نهایی، تکمیل کارخانه کربنات سدیم که  تولیدات آزمایشی را آغاز کرده و با سفر رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود را از جمله این پروژه‌های اثرگذار برشمرد.
دکتر رحیمی ‌با بیان اینکه اقدامات زیر ساختی در خور توجهی در زمینه آب و فاضلاب، شبکه‌‌های‌ زیردست سدهای سلمان فارسی و تنگاب برای آبیاری اراضی کشاورزی در دست پیگیری است، کد دار کردن این پروژه‌ها، یافتن سرمایه گذار و اینکه دولت بپذیرد این پروژه‌ها به شکل فاینانس انجام شود را از اقدامات مهم دانست و تأکید کرد: با توجه به طرفیت‌ها و توانمندی‌‌های‌  موجود آینده بسیار روشن و امیدوارکننده‌ای ‌در انتظار این منطقه است. 
نماینده عالی دولت با اشاره به اینکه احداث پتروشیمی‌ها در استان فارس به عنوان پروژه‌های حائز اهمیت اقتصادی مطرح است، اظهار کرد: ۶ پتروشیمی‌در استان فارس تعریف شده که ۴ مورد آن در  فیروزآباد، جهرم، فسا و داراب  به عنوان خط مرکز در نظر گرفته شده که مقرر است از خط جنوب تغذیه شود و دو پتروشیمی‌ دیگر در  ممسنی و کازرون قرار دارد  که  تغذیه آن از خط غرب تأمین خواهد شد.
استاندار فارس با بیان اینکه در حدود ۱۱ سال گذشته این پروژه‌ها مکان‌یابی و مقدمات کار آغاز شده و سرمایه‌گذار نیز از توان اجرایی بالایی برخوردار بوده است، افزود: انتظار می‌رفت در این ۱۰ سال نتیجه‌ای‌ حاصل شود؛ اما سرمایه گذار اعتقاد دارد ۴ پتروشیمی ‌پراکنده از نظر اقتصادی به صرفه نیست و پیشنهاد تجمیع این ۴پتروشیمی ‌را ارائه داده‌اند. وی با تأکید بر این که در دنیای اقتصادی امروز سود‌دهی پروژه‌ها برای سرمایه‌گذاران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، عنوان کرد: در این رابطه جلسات متعددی با قرارگاه خاتم به عنوان سرمایه‌گذار، نمایندگان ۴ شهرستان و نماینده ولی‌فقیه در استان داشته‌ایم و در پایان مقرر شده نمایندگان به  نتیجه‌ای ‌واحد برسند و اگر نرسیدند استاندار تصمیم نهایی را اتخاذ می‌کند که هفته آینده نتیجه  اعلام خواهد شد.
دکتر رحیمی‌ بیان کرد: تأکید بر مکانی است که نزدیک به هر ۴شهرستان باشد‌.
وی با بیان اینکه پیشنهاد سرمایه‌گذار ایجاد شهرک‌‌های‌ پتروشیمی ‌و متمرکز کردن پتروشیمی‌ها در یک نقطه است، افزود:  هدف ما نیز ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در این شهرستان‌ها بود و با توجه به اینکه شهرک‌ها محصولات ثانویه را تولید می‌کنند اشتغال بیشتر و سرمایه‌گذاری کمتری در پی دارند، اشتغال آنها پایدار است و صنعت ایجاد شده نیز سبز و فاقدآلایندگی است.
نماینده عالی دولت در استان فارس در پایان تأکید کرد: این پتروشیمی‌ها قطعاً در استان می‌مانند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی