[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

متن کامل حکم پرسروصدای بلبلی، روزنامه شیراز نوین

کمیته تعیین وضعیت نتیجه شکایت باشگاه سپیدرود رشت و فولاد خوزستان از محمد بلبلی، بازیکن تیم استقلال را اعلام کرد.
در این پرونده محمد بلبلی 6 ماه محروم شده است و باشگاه فولاد خوزستان هم 300 میلیون تومان جریمه شده است که البته در هر دو بخش آرای صادره قابل تجدیدنظر هستند. بدین معنی که محمد بلبلی و باشگاه فولاد می‌توانند با اعتراض به رأی صادره باعث ارجاع پرونده به کمیته استیناف شوند.
باشگاه فولاد در حالی جریمه نقدی شده است که در این پرونده در نقش شاکی ظاهر شده است. در آرای صادره مشخص است باشگاه فولاد به این خاطر جریمه شده که با بازیکنی قرارداد امضا کرده که با تیم سپیدرود قرارداد داشته است. اما جریمه‌ای برای باشگاه استقلال در نظر گرفته نشده است به این دلیل که کمیته تعیین وضعیت بر این عقیده است باشگاه استقلال در عقد قرارداد با محمد بلبلی، این بازیکن را اغوا نکرده است.
در حالی که باشگاه استقلال می‌گوید در خصوص جذب محمد بلبلی با باشگاه سپیدرود مذاکره کرده است، باشگاه سپیدرود در این پرونده در نقش شاکی ظاهر شده است و شکایت کرده و عنوان درخواست هم طلب غرامت ذکر شده است. بدین معنی که باشگاه سپیدرود به دنبال بازگرداندن محمد بلبلی به تیم خود نبوده است.
اما صدور این رأی بی شک موجب می‌شود در آینده بازیکنان از عقد قرارداد با دو یا سه باشگاه خودداری کنند. در گذشته این اتفاق به دفعات تکرار می‌شد به این بهانه که قراردادهای داخلی تا زمانی که در سازمان لیگ ثبت نشود، معتبر نیست. در حالی که امروز بازیکن زمانی که چهار برگه را امضا می‌کند نسبت به باشگاه متعهد می‌شود، حتی اگر قرارداد در سازمان لیگ ثبت نشود. حتی اگر باشگاه به تعهد خود پایبند نباشد بازیکن هم می‌تواند علیه باشگاه در کمیته تعیین وضعیت شکایت کند.
این ماجرا را چندی پیش در موضوع انتقال مهدی طارمی به تیم ریزه اسپور شاهد بودیم و مهدی طارمی ‌به این امید که قرارداد با ریزه اسپور از آنجایی که ثبت نشده، خطری را متوجه او نمی‌کند به تیم پرسپولیس برگشت و در ادامه هم خود چهار ماه محروم شد و هم باشگاه با دو پنجره بسته مواجه شد. جای شکرش باقی است گرشاسبی در یک حرکت درست با باشگاه ریزه اسپور تعامل کرد تا خطری متوجه باشگاه از حیث جریمه نقدی 750 هزار دلاری نشود.
عدم اطلاع قوانین از سوی باشگاه‌ها و هم چنین بازیکن دلیل محکمه‌پسندی برای تبرئه بازیکن و همچنین باشگاه نیست؛ چرا که فیفا روی این نکته تأکید دارد که بازیکن و همچنین باشگاه‌ها باید قوانین نقل و انتقالاتی را بررسی کنند. همان طور که در ماجرای دوپینگ بازیکن مسئول مصرف دارو است و به این بهانه که پزشک دارو برای وی تجویز کرده از اتهام دوپینگ تبرئه نمی‌شود. در روزهایی که باشگاه سپیدرود فغان سر داده بود و مدیر عامل باشگاه مدام مصاحبه می‌کرد که محمد بلبلی با ما قرارداد دارد، هم باشگاه فولاد و هم باشگاه استقلال باید برای عقد قرارداد با این بازیکن با باشگاه سپیدرود مذاکره می‌کردند و از همه مهم‌تر استعلام قرارداد این بازیکن را از سازمان لیگ می‌گرفتند؟ آیا این کار سختی بود؟ حتی اگر کار سختی بود اکنون باعث محرومیت 6 ماهه محمد بلبلی و ضرر تیم استقلال نمی‌شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی