[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

افتخارات و عناوین ورزشکاران فارسی در خرداد، تیر و مرداد ، روزنامه شیراز نوین

در همین تاریخ، سرمربی تیم ملی تکواندوی بانوان ناشنوا دو فارسی را به اردوی آماده سازی این تیم دعوت کرد. فاطمه زارع و مریم خدابنده ورزشکاران فارسی دعوت شده به این اردو بودند.
در بیست و یکم خرداد، مریم احمدی کشتی گیر فارسی وزن ۷۵ کیلوگرم هم به اردوی تیم ملی کشتی آلیش بانوان دعوت شد.
در تاریخ 22 خرداد، مسابقات پرس سینه کشور با شرکت ۱۴۹ ورزشکار در قالب ۱۷ تیم از ۱۶ استان کشور در ۴ رده سنی نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و پیشکسوتان به مدت ۲ روز در مشهد برگزار شد و در رده سنی بزرگسالان خراسان رضوی الف با ۱۴۴ امتیاز عنوان قهرمانی را از آن خود کرد و پس از آن خراسان رضوی ب با ۹۹ امتیاز و فارس با ۵۳ امتیاز به ترتیب در رده دوم و سوم قرار گرفتند. همچنین در رده سنی جوانان خراسان رضوی الف اول شد و پس از آن فارس بر سکوی دوم ایستاد و سنندج سوم شد. در رده سنی نوجوانان  نیز خراسان رضوی الف اول، سیستان و بلوچستان دوم و فارس سوم شدند.
در تاریخ 23 خرداد، مجتبی کمالی از فارس به اردوی تیم ملی بسکتبال با ویلچر دعوت شد. نخستین مرحله از اردوی آمادگی تیم ملی بسکتبال با ویلچر برای حضور در بازی‌های آسیا-اقیانوسیه ۲۰۱۹ تایلند از روز شنبه ۲۵ خردادماه در محل فدراسیون آغاز شد و تا ۳ تیرماه ادامه داشت.
در بیست و پنجم خرداد، طلای سنگین وزن مسابقات انتخابی تیم ملی موی تای به ورزشکار فارسی رسید. تیم استان فارس با چهار بازیکن در این مسابقات حضور یافت و برای اولین بار توانست یک مدال طلا از این مسابقات کسب کند. مهدی رحیمی، ‌قهرمان سنگین وزن استان فارس بعد از جدال سنگین با قهرمانان همدان، مازندران، کردستان و اصفهان توانست به مدال طلای سنگین وزن این دوره از مسابقات دست یابد.
در 27 خرداد، ۴ کاراته کای فارسی به اردوی تیم منتخب کاراته کشور دعوت شدند. ملیکا اسدی، علی محمد مهرافروزفرد، محمدحسین شیرصفت و محمدجواد نصاران زاده، فارسی‌های دعوت شده به این اردو بودند.
در تاریخ 27 خرداد، هفت ورزشکار فارسی به تیم‌های ملی کارگری برای حضور در مسابقات جهانی اسپانیا دعوت شدند. جعفر توسلی و حسین شکری در رشته کشتی فرنگی، امین حسین زاده در رشته کشتی ساحلی، احمد فرود در رشته دو ومیدانی و بهزاد زارع، رحیم زارع ومحمدرضا زارع در رشته پتانک تیم‌های ملی را در مسابقات جهانی اسپانیا همراهی کردند.
در همین روز، سعیدرضا کیخا به همراه تیم ملی ژیمناستیک، عازم رقابت‌های ژیمناستیک هنری 2019 قهرمانی آسیا در مغولستان شد. 
همچنین در همین تاریخ، ۴ فرنگی‌کار فارسی به اردوی تیم ملی کشتی دعوت شدند. میثم دلخانی، محمدعلی و محمدرضا گرایی و پارسا نظری، فارسی‌هایی بودند که به این اردو حاضر دعوت شدند.
در 29 خردادماه، دو ورزشکار و یک مربی فارسی به تیم ملی بسکتبال بانوان دعوت شدند. زهرا حق‌جو و مژده نظری دو بسکتبالیست فارسی حاضر در این اردو بودند. همچنین سرور روانی‌پور از فارس نیز به عنوان مربی در در کنار سایر اعضای کادرفنی در این اردو حضور داشت.
در 31 خردادماه، سعیدرضا کیخا ژیمناست‌کار شیرازی در ماده خرک حلقه، نایب‌قهرمان آسیا شد. در دیدار نهایی رقابت‌های ژیمناستیک هنری قهرمانی آسیا در مغولستان، سعیدرضا کیخا در وسیله خرک حلقه با امتیاز ۱۴/۵۶۷ پس از نماینده اردن در رده دوم ایستاد و نایب‌قهرمان آسیا شد. ورزشکار چینی هم در رده سوم قرار گرفت. 
در تاریخ دوم تیرماه اعلام شد که تیم تحت هدایت سرمربی شیرازی بر سکوی سوم جهان ایستاد. در این تاریخ، رده‌بندی تیم‌های ملی فوتسال جهان اعلام شد و بر اساس اعلام سایت فوتسال ورد رنکینگ (futsalworldranking) تیم ملی فوتسال ایران با هدایت محمد ناظم‌الشریعه سرمربی شیرازی با ۱۶۶۳ امتیاز در جایگاه سوم جهان و نخست آسیا ایستاد. در این رده‌بندی برزیل با ۱۸۷۶ و اسپانیا با ۱۷۶۳ امتیاز رتبه‌های اول و دوم را در اختیار دارند و تیم ملی فوتسال روسیه با دو امتیاز کمتر، رده چهارم را به خود اختصاص داده است.
در سوم تیرماه، چهارفارسی به اردوی تیم ملی وزنه‌برداری نوجوانان ایران دعوت شدند. اردوی تیم ملی وزنه‌برداری نوجوانان کشورمان طی ۱۰ روز در کمپ تیم‌های ملی، برگزار شد و عمادی، عباس پور وکشتار و کوروش زارع نفراتی بودند که از فارس در این اردو شرکت کردند.
در همین روز، نوجوانان اسکواش باز فارسی در مسابقات بین‌المللی یزد ۴ مقام قهرمانی، یک نایب‌قهرمانی و ۳ مقام سومی ‌کسب کردند. تیم نوجوانان اسکواش فارس متشکل از ۱۳ پسر و ۱۱ دختر اسکواش‌باز در نخستین مسابقات بین‌المللی اسکواش یزد جونیور که به مدت ۴ روز با شرکت ۲۲۰ اسکواش‌باز کشور در مجموعه ورزشی کوثر یزد برگزار شد، موفق به کسب عناوین مختلفی شدند. سهیل سلطانی قهرمان رده سنی کمتر از ١٥ سال، عرفان تاجور قهرمان جدول پلیت کمتر از ١٣ سال، نگین پورصالحی قهرمان کمتر از ١٩ سال، هستی چمنی نایب قهرمان کمتر از ١٧ سال، بهار قائدی مقام سوم کمتر از ١٥ سال، ثمین حسن‌پور مقام سوم کمتر از ١٣ سال و درسا مزارعی مقام اول پلیت کمتر از ١٣ سال شدند. همچنین مهدی مختاری و خانم فاطمه رحیمی، ‌داوران شیرازی به همراه کادر داوری قضاوت این مسابقات را بر عهده داشتند.
در تاریخ چهارم خرداد، پاراتکواندوکار فارس در لیست نفرات اعزامی ‌به مسابقات قهرمانی آسیا قرار گرفت. سیده مهتاب نبوی به عنوان تنها نماینده بانوان ایران، عازم رقابت‌های پاراتکواندو قهرمانی آسیا شد.
در دهم تیرماه، نوزدهمین دوره مسابقات قهرمانی دو و میدانی ناشنوایان کشور و انتخابی تیم ملی با معرفی نفرات برتر به پایان رسید. این مسابقات با حضور 112 ورزشکار از 18 استان در 13 ماده و در پیست دوومیدانی مجموعه ورزشی تختی اردبیل آغاز شد که نمایندگان فارس در دو ماده مقام‌های اول و دوم را کسب نمودند. در پرش ارتفاع محمد‌هادی صالحی-فارس مقام نخست را کسب کرد و علیرضا صالحی  نایب‌قهرمان شد. در پرش سه‌گام، محمدهادی صالحی از فارس به رتبه دوم دست یافت. محمد‌هادی صالحی، علیرضا صالحی، علی‌اکبر شهریاری، علی جباره و به سرپرستی ابوصالح یک کلام، نفرات اعزامی ‌فارس به این مسابقات بودند.
در همین تاریخ، مریم سلطانی بدمینتون‌باز شیرازی به مسابقه انتخابی تیم ملی نوجوانان کشور دعوت شد.
همچنین در تاریخ دهم خرداد، سمیرا ارم و ساره جوانمردی بانوان تیرانداز استان فارس در اردوی تیم ملی تیراندازی حضور یافتند. این دو قهرمان نام‌دار شیرازی در نخستین مرحله اردوی آمادگی تیم ملی پاراتیرانداز کشور که به منظور کسب آمادگی برای حضور در رقابت‌های جهانی استرالیا حضور پیدا کردند.
در همین روز و در رقابت‌های کشتی فرنگی کارگران جهان، دو مدال  طلا توسط فرنگی کاران فارس کسب شد. در وزن ۷۷ کیلوگرم، محمدجعفر توسلی کشتی‌گیر فارسی به مصاف حریف اسپانیایی رفت و با کمرگیری به پیروزی ۹ بر صفر رسید، در ادامه رقبای اتریشی و فنلاندی را از پیش رو برداشت و در فینال با پیروزی مقابل رقیبی از استونی صاحب مدال طلا شد. در وزن ۹۷ کیلوگرم نیز حسین شکری، دیگر کشتی‌گیر فارسی در فینال برابر پایور از استونی در حالی که مبارزه پایاپای پیش می‌رفت با کمرگیری حریف را به پل زد و با ضربه فنی، برنده شد تا مدال طلای دیگری نصیب ایران شود.
در چهاردهم تیرماه، کشتی‌گیر شیرازی با اقتدار قهرمان آسیا شد و مدال خوش‌رنگ طلا را به گردن آویخت. ده‌بزرگی در دیدار نخست وزن ۴۸ کیلوگرم با نتیجه ۱۱ بر صفر اوکه گاوا از ژاپن را مغلوب کرد و در دور بعد با نتیجه ۸ بر صفر از سد خودیبردی از تاجیکستان گذشت. کشتی‌گیر شیرازی در مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۹ بر صفر سینسیزبایف از قرقیزستان را از پیش رو برداشت و راهی دیدار فینال شد. در فینال نیز ده بزرگی دولتبکوف از قزاقستان را ۹ بر صفر شکست داد و مقتدرانه قهرمان آسیا شد. 
در شانزدهم تیرماه، ورزشکار شیرازی به عنوان نماینده فارس به عضویت تیم ملی بدمینتون دختران درآمد. مریم سلطانی، بدمینتون‌باز شیرازی در رقابت‌های انتخابی تیم ملی بدمینتون دختران زیر ۱۵ سال به عضویت تیم ملی درآمد. این ورزشکار شیرازی در رقابت‌های انتخابی تیم ملی در میان ۱۰ شرکت کننده که در تهران برگزار شد، توانست حریفان خود را شکست دهد و همراه مبینا ندایی از تهران موفق به عضویت در تیم ملی شود.
در همین روز،‌ هادی محمدی، مربی شیرازی، به عنوان کمک مربی تیم استعدادهای برتر کاراته ایران انتخاب شد. 
در تاریخ 16 تیر همچنین، شیما آل سعدی ، کاراته‌کای شیرازی به اردوی تیم ملی برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا راه یافت.
در هفدهم تیرماه، دونده فارسی در میان نفرات اعزامی ‌به مسابقات ناشنوایان آسیا جای گرفت. در این روز با نظر کمیته فنی فدراسیون ناشنوایان، محمد‌هادی صالحی، مسافر مسابقات دو و میدانی بازی‌های آسیایی شد.
در همین روز، الناز کمپانی دونده شیرازی تیم ملی مدال برنز مسابقات آسیایی قزاقستان را به دست آورد. تیم منتخب دو و میدانی ایران که با حضور جمعی از ورزشکاران هیئت دو و میدانی استان گلستان و منتخبان تیم ملی ایران به این رقابت‌ها اعزام شده بود به 2 مدال طلا، 4نقره و 3 برنز دست یافت. در این رقابت‌ها تیم امدادی 4 در 100 متر بانوان ایران با ترکیب حمیده اسماعیل‌نژاد، آیلین بابکی، جواهر زمانی و الناز کمپانی دونده شیرازی با ثبت رکورد 50.63 ثانیه به مدال برنز دست یافت. الناز کمپانی در ماده 100 متر بامانع از دور مقدماتی با زمان 14.01 ثانیه ضمن بهبود رکورد ملی فینالیست شد و در مرحله نهایی نیز به ثبت رکورد 14.13 به عنوان چهارمی ‌دست یافت.
در هجدهم تیرماه و در پایان رقابت‌های ووشوی اتتخابی تیم ملی بزرگسالان 3 فارسی به عضویت این تیم درآمدند. 
پیکارهای انتخابی تیم ملی ووشوی بزرگسالان ایران در بخش مردان در دو بخش ساندا و تالو در آکادمی ‌ووشو برگزار شد و در نهایت، نفرات راه یافته به اردوی آماده‌سازی معرفی شدند. در پایان این رقابت‌ها در بخش تالو: مصطفی حسن‌زاده و سامان احمدی و در بخش ساندا: محمد فرهادی در وزن منهای 60 کیلوگرم از فارس به تیم ملی بزرگسالان ووشوی ایران راه یافتند.
در همین روز، برادران عسکرپور (به عنوان مربی و کشتی‌گیر) راهی مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی شدند. داود عسکرپور، قهرمان پیشین کشتی آسیا به عنوان مربی تیم فارس و محمدرضا عسکرپور ورزشکار شایسته لارستانی به عنوان کشتی‌گیر استان عازم پیکارهای کشتی آزاد انتخابی تیم ملی امید شدند.
در نوزدهم تیرماه، در پیکار‌های کشتی فرنگی جوانان آسیا کشتی‌گیر فارسی صاحب مدال نقره شد. در پایان دیدار‌های روز نخست مسابقات کشتی فرنگی جوانان آسیا سعید ارجمندی کشتی گیرفارسی در وزن ۶۳ کیلوگرم به مدال نقره رسید.
در همین روز ، 3 فارسی به اردوی تیم ملی هندبال دعوت شدند. محمد علی قاسمی، فرزاد رستمی‌و علی رحیمی، نفرات فارسی دعوت شده به اردوی آمادگی تیم ملی هندبال مردان دعوت بودند.
در بیست و دوم تیرماه، یک شیرازی بر سکوی سوم بزرگترین رویداد تنیس کشور ایستاد. در پایان رقابت‌های تنیس قهرمانی کشور انوشا شاهقلی تنیسور تهرانی فاتح این مسابقات شد. امیرحسین بادی از تهران دوم شد و مهرشاد قفقازی از اصفهان و اشکان دبیری از فارس به مقام سوم مشترک این مسابقات دست یافتند.
در همین روز نماینده فارس مدال نقره مسابقات دو و میدانی جوانان کشور را بر گردن آویخت. امیر قوی‌پنجه، ورزشکار فارسی، در ماده پرش طول رقابت‌های دو و میدانی قهرمانی جوانان کشور به مدال نقره دست یافت. قوی‌پنجه در دومین روز این رقابت که با شرکت دوندگانی از سراسر کشور به مدت ۲ روز در ۲۱ ماده به میزبانی خرم‌آباد برگزار شد، با ثبت رکورد ۶.۹۲ به این مدال رسید. در روز نخست این رقابت‌ها نیز در ماده ۱۰۰متر بنیامین یوسفی دونده فارسی با ثبت رکورد ۱۰.۸۲ به مدال طلا دست یافته بود و در ماده ۱۵۰۰ متر علیرضا نوری، دیگر ورزشکار فارسی با ثبت رکورد ۴:۰۲.۸۶ مدال نقره را کسب کرده بود.
در همین روز ۷۷ بازیکن به اردوی تیم ملی فوتبال جوانان دعوت شدند که در این میان، نام 6 بازیکن فارسی به چشم می‌خورد. شاهین فروهرنیا، علیرضا لطفی‌پور و اشکان محمدی حسین افشار بخش، علیرضا زارع و آریا برزگر نفرات فارسی دعوت شده به این اردو بودند.
در تاریخ 22 تیرماه همچنین رقابت‌های والیبال لیگ دسته سوم باشگاه‌های کشور با قهرمانی نماینده فارس به پایان رسید. در این رقابت‌ها که با شرکت ۱۰ تیم به مدت یک هفته در دامغان برگزار شد، تیم فارس با ۵ پیروزی به فینال رسید و در دیدار فینال ۳ بر ۲ نماینده قم را شکست داد تا با بر سکوی نخست بایستد. نماینده فارس پیش از این با صعود به فینال صعود خود به مسابقات لیگ دسته دوم نوجوان کشو را قطعی کرده بود.
در همین روز سکینه اکبری از گراش جواز حضور در مسابقات تور ایرانی تنیس روی میز جوانان کشور را کسب کرد. مسابقات تنیس روی میز انتخابی تور ایرانی جوانان دختر استان فارس با حضور ۳۰ بازیکن از سراسر استان روز چهارشنبه مورخ ۵ تیرماه در خانه پینگ‌پنگ شیراز برگزار شد که سکینه اکبری، تنها نماینده شهرستان توانست مقام ششم را به دست آورد و جواز حضور در مسابقات تور ایرانی جوانان را کسب کند. در این دوره از مسابقات، زینب فروغی از آباده و پانته‌آ فرجی از شیراز به ترتیب مقام‌های اول و دوم را به دست آوردند. همچنین آوا یزدان‌پناه از داراب و نیایش ایزدی از شیراز مقام سوم مشترک را کسب کردند. نفرات فوق به اضافه بیتا ریحانی از شیراز و سکینه اکبری از گراش در معیت تیم منتخب جوانان تنیس روی میز دختر فارس برای اعزام به مسابقات تور ایرانی جوانان دختر کشور انتخاب شدند.
در همین روز اعلام شد که الهام فلاح و پوران زارع از استان فارس به همرا تیم ملی والیبال بانوان ایران در اردوی کشور اسلوونی حضور خواهند داشت.
در بیست و سوم تیرماه، ورزشکاران فارس در نخستین روز کاراته وان ایران موفق به کسب ۲ مدال انفرادی و یک مدال تیمی‌ شدند. در پایان روز نخست پیکار‌های کاراته وان ایران ورزشکاران فارس به ۲ مدال افرادی و یک مدال تیمی ‌دست یافتند.
در بیست و پنجمین روز از تیرماه، ثمین حسن‌پور اسکواش‌باز شیرازی بر سکوی سوم مسابقات قهرمان کشوری ایستاد. مسابقات قهرمانی اسکواش دختران کشور در رده‌های سنی کمتر از ۱۳ و ۱۵ سال از ۱۹ تا ۲۲ تیر به میزبانی گرگان برگزار شد. تیم فارس با ۴ بازیکن و به سرپرستی غزاله قدومی‌زاده در این مسابقات حضور یافت که درسا مزارعی و صبا خسروی دیگر بازیکنان اعزامی‌ تیم فارس به این مسابقات بودند.
در همین روز نیز سهیل سلطانی، مدال طلای مسابقات قهرمان کشوری اسکواش را به دست آورد. دومین هفته مسابقات قهرمان کشوری اسکواش پسران کمتر از ۱۳ و ۱۵ سال به میزبانی هیئت اسکواش قم برگزار شد. تیم اسکواش پسران فارس با مربیگری مهدی مختاری در این رقابت‌ها شرکت کرد که در پایان این رقابت‌ها، سهیل سلطانی در رده سنی کمتر از ۱۵ سال با نمایش بازی‌های بسیار زیبا بر سکوی قهرمانی ایستاد. اهورا زاهدی، دیگر اسکواش‌باز شیرازی که در مرحله یک چهارم نهایی با سلطانی روبرو شد، به مقام پنجم مشترک مسابقات رده سنی کمتر از ۱۵ سال دست یافت و احمد ارسطو نیز در این رده سنی عنوان نهم را به دست آورد.
در همین روز، داور شیرازی فینال رقابت‌های انفرادی اسکواش جوانان آسیا را قضاوت کرد. مهدی مختاری تنها داور رجینال اسکواش کشور، در بیست و ششمین دوره مسابقات اسکواش انفرادی رده‌های سنی جوانان آسیا که در ماکائو برگزار شد، با قضاوت‌های خوب درخشید. در مسابقات ماکائو ۴ داور رجینال از کشور‌های ایران، ماکائو و هنگ‌کنگ حضور داشتند که داور فارسی با قضاوت‌های خوب و دقیق موفق شد قضاوت‌های مهم از جمله نیمه نهایی و فینال کمتر از ۱۹ سال آقایان را انجام دهد. 
در بیست و ششم تیرماه، ورزشکاران فارس در مسابقات کاراته‌وان درخشیدند. در نخستین مرحله لیگ کاراته‌وان ایران، ورزشکاران فارس در رده‌های مختلف در مجموع ۷ مدال کسب کردند. برنز رده سنی نونهالان، برنز رده سنی نوجوانان، ۲ نقره و یک برنز رده سنی جوانان مدال نقره و برنز رده امید نصیب ورزشکاران فارسی شد.
در همین روز، دختران ژیمناست‌کار شیرازی در رقابت‌های لیگ بانوان کشور صاحب 9 مدال رنگارنگ شدند. رقابت‌های ژیمناستیک لیگ بانوان کشور با شرکت ورزشکارانی از20 استان در رشته ریتمیک و به میزبانی تهران برگزار شد که در پایان این مسابقات در رده سنی الف ورزشکاران تیم استاد اعظمی ‌فارس موفق به کسب ٩ مدال رنگارنگ شدند. ملینا زارع مقام سوم بدون وسیله، روژان ثریا مقام دوم حلقه، اسما صادقی مقام اول توپ، مریم بهاری مقام سوم توپ، اسما صادقی مقام سوم قهرمان قهرمانان. همچنین در رده تیمی ‌نیز تیم استاد اعظمی‌ شیراز مقام سوم تیمی ‌در رده سنی الف را کسب کرد.
در همین روز سرمربی تیم ملی جوانان کبدی، ورزشکار فارسی را به اردوی آماده‌سازی این تیم دعوت کرد. هشتمین اردوی آماده‌سازی تیم ملی کبدی با حضور 18 بازیکن در مشهد در حال برگزار شد و محمد سجاد کیوان‌نژاد ورزشکار فارسی نیز در این اردو که تا 30 تیر ادامه داشت شرکت کرد.
در بیست و نهم تیرماه، فارسی‌های در مسابقات کشوری تکواندو دو مدال کسب کردند. تکواندوکاران فارس به یک نشان نقره و یک نشان برنز مسابقات پومسه کشور دست یافتند. در این مسابقات، در رده سنی ۳۱ تا ۴۰ سال، اکبر فروزان به عنوان نایب‌قهرمانی رسید و در رده سنی ۱۵ تا ۱۷ سال، احسان صداقت در جایگاه سوم ایستاد.
در همین روز علی‌اکبر قریب‌شی نشان نقره وزنه‌برداری جهان را از آن خود کرد. قریب‌شی در دسته ۱۰۷ کیلوگرم، وزنه ۲۴۰ کیلوگرمی ‌را بالای سر برد، اما در حرکت دوم و سوم وزنه‌های ۲۰۵ و ۲۵۴ کیلوگرمی ‌را نتوانست مهار کند و در جایگاه دوم قرار گرفت. در این دسته، وزنه‌بردار مالزی قهرمان شد و ورزشکار مکزیکی به نشان برنز رسید.
در همین روز دختران کاراته‌کای فارس در مسابقات کشوری خوش درخشیدند. در روز نخست کاراته‌وان دختران کشور، ورزشکاران فارس ۴ مدال کسب کردند. در کاتای انفرادی رده سنی نوجوانان، مریم هوشیار بر سکوی قهرمانی ایستاد و در وزن منهای ۵۰ کیلوگرم کاتا انفرادی رده سنی امید، زهرا کریمی ‌به نشان طلا رسید. در وزن منهای ۵۵ کیلوگرم رده سنی امید زهرا بنیانی نایب‌قهرمان شد و در وزن منهای ۶۱ کیلوگرم رده سنی امید، مریم قاسمی ‌در جایگاه سوم ایستاد.
در همین روز یک طلا و سه برنز، رهاورد کاراته‌کا‌های دختر فارس در روز پایانی مسابقات کشوری کاراته وان بود. در آخرین روز از مسابقات لیگ کاراته‌وان دختران ایران، در بخش پاراکاراته، زهرا رستگار به مدال طلا رسید و سارا عظیمی، ‌دیگر کاتارو فارسی در جایگاه سوم ایستاد. در وزن منهای ۵۴ کیلوگرم رده سنی نوجوانان، زهرا سیاوشی و در وزن مثبت ۵۴ کیلوگرم ریحانه عزیزی به مدال برنز رسیدند. در روز نخست این مسابقات، در کاتای انفرادی رده سنی نوجوانان، مریم هوشیار بر سکوی قهرمانی ایستاد و در وزن منهای ۵۰ کیلوگرم کاتا انفرادی رده سنی امید، زهرا کریمی‌ به نشان طلا رسید. در وزن منهای ۵۵ کیلوگرم رده سنی امید زهرا بنیانی، نایب‌قهرمان شد و در وزن منهای ۶۱ کیلو گرم رده سنی امید مریم قاسمی ‌در جایگاه سوم ایستاد.
در همین روز رقابت‌های دوی کوهستان قهرمانی استان فارس با درخشش ورزشکاران شیرازی به پایان رسید. در این رقابت‌ها ۴۱ دونده از ۹ شهرستان استان فارس در دو بخش آقایان و بانوان در رده سنی آزاد در کو‌ه‌های دراک شیراز به مسافت ۱۹کیلومتر باهم رقابت کردند. در بخش آقایان حسین نیرومندی، بهرام پرورش و مهدی ذوالفقاری هر سه از شیراز به ترتیب مقام‌های اول تا سوم را از آن خود کردند. در بخش بانوان نیز هر سه مدال به شیراز رسید که مریم جوکار مقام قهرمانی را به دست آورد و مقام‌های دوم و سوم این بخش را فاطمه السادات غنیمت و فاطمه باقرپور حقیقی کسب کردند. نفرات برتر این رقابت‌ها به مسابقات قهرمانی کشور که نیمه دوم مرداد ماه در تهران برگزار می‌شود راه یافتند.
در همین روز چهار کشتی‌گیر فارس به اردوی تیم ملی فرنگی دعوت شدند. میثم دلخانی، محمدرضا گرایی، محمدعلی گرایی و پارسا نظری، ۴ ورزشکار فارس بودند که به اردوی تیم ملی کشتی فرنگی دعوت شدند.
در سی‌ام تیرماه  فدراسیون دو و میدانی جهان، پرتابگر فارس را در صدر برترین نوجوان‌های 2019 جهان قرار داد. بر اساس اعلام فدراسیون جهانی دو و میدانی، محمدرضا رحمانی‌فر، صدرنشین جدول رده‌بندی پرتابگران دیسک نوجوانان جهان سال ۲۰۱۹ شد. این اقدام در پی ثبت بهترین نتیجه پرتاب دیسک نوجوانان آسیا توسط این پرتابگر فارسی در مسابقات دو و میدانی قهرمانی نوجوانان کشور در شهرکرد روی داد. رحمانی‌فر در مسابقات نوجوانان کشور، پرتابی به طول ۶۴ و ۸۳ صدم متر را ثبت کرد و رکورد ایران را شکست.
در همین روز بانوان وزنه‌بردار فارس در رقابت‌های کشوری خوش درخشیدند. در پایان مسابقات وزنه‌برداری بانوان قهرمان کشور، فاطمه یوسفی ورزشکار فارسی به مدال طلا رسید. یوسفی در دسته مثبت ۸۷ کیلوگرم رده سنی بزرگسالان در حرکت یک ضرب وزنه ۷۸، در حرکت دو ضرب وزنه ۹۷ و در مجموع ۱۷۵ کیلوگرم را بالای سر برد. در دسته ۸۱ کیلوگرم رده سنی بزرگسالان، الهام قیصر دیگر بانوی فارسی در حرکت یک ضرب وزنه ۵۵، در حرکت دو ضرب وزنه ۶۱ و در مجموع ۱۱۶ کیلوگرم را مهار کرد و به مدال برنز رسید. در این دسته و رده سنی جوانان، فاطمه غلامی ‌در حرکت یک ضرت وزنه ۵۰ کیلوگرمی ‌را بالای سر برد، اما در دو ضرب موفقیتی نداشت و درجایگاه سوم ایستاد. مریم زارع نیز در دسته ۷۲ کیلوگرم رده سنی بزرگسالان به مدال نقره دست یافت و فاطمه نظری در دسته ۵۵ کیلوگرمی ‌رده سنی بزرگسالان، سوم شد.
در سی و یکم تیرماه، کونگ فوکاران پاسارگادی که در معیت تیم ملی جمهوری اسلامی ‌ایران به مسابقات آسیایی این رشته در کشور آذربایجان اعزام شده بودند دو مدال طلای برای کشورمان به ارمغان آوردند. علیرضا رضوانی، کونگ فو کار سنگین وزن کشورمان با درخشش در این مسابقات و غلبه بر تمام حریفان توانست مدال طلای این وزن را از آن خود کند. حسین خباز، دیگر کونگ فو کار اهل شهرستان پاسارگاد نیز در وزن 39 کیلوگرم مدال طلای این دوره از مسابقات را برای اردوی تیم ملی کشورمان به ارمغان آورد تا هر دو ورزشکار با این دو مدال جواز حضور در مسابقات جهانی این رشته ورزشی که آذرماه آینده در بلغارستان برگزار می‌شود را کسب کنند.
در همین تاریخ، تیم کمیته ایران با حضور شیما آل‌سعدی قهرمان کاراته آسیا شد. در فینال بخش کومیته تیمی ‌رقابت‌های قهرمانی کاراته بانوان آسیا، تیم ایران با نتیجه دو بر یک ژاپن را شکست داد و عنوان قهرمانی را به دست آورد. شیما آل‌سعدی، حمیده عباسعلی و طراوت خاکسار تیم ایران را در مسابقه پایانی تشکیل دادند. 
در هفتم مردادماه، مدال نقره مسابقات جهانی بر گردن ۲ بانوی فارسی آویخته شد. در رقابت‌های‌هان مادانگ جهانی ۲۰۱۹ که در کره جنوبی برگزار شد، دنیا فرهمند و لیلا کشاورز تکواندوکاران فارسی در بخش نوپی چاگی، مدال نقره را برگردن آویختند.
در نهم مردادماه، بانوی فارسی مدال طلای تکواندو جهان را بر گردن آویخت. در پیکار‌های جهانی ‌هانمادانگ و در ماده تیویوپ چاگی، لیلا کشاورزی با ثبت رکورد جهانی ٣متر و ٤٠سانتی متر، در این ماده و دریافت عنوان بال پرنده از طرف فدراسیون جهانی کوکی وان، مدال طلا را بر گردن آویخت.
در روز سیزدهم خردادماه، امیررضا ده‌بزرگی قهرمان کشتی نوجوانان کشتی فرنگی جهان شد. ده بزرگی در دیدار فینال قهرمانی نوجوان جهان، با نتیجه 3 بر یک ضیاء باباشوف از جمهوری آذربایجان را از پیش رو برداشت و صاحب مدال طلا شد.
در چهاردهم مرداد ماه، بانوی پاراتکواندوکار فارس در صدر رنگینگ جهانی قرار گرفت. مهتاب نبوی، بانوی پاراتکواندوکار فارسی با کسب ۱۱۰ امتیاز در وزن منهای ۵۸ کیلوگرم صدرنشین رنکینگ جهانی شد. نبوی نخستین بانوی مدال آور پاراتکوندو ایران است.
بالاخره در بیست و هشتمین روز مردادماه، مدال برنز کشتی فرنگی جوانان جهان بر گردن محمدرضا رستمی ‌آویخته شد. در این رقابت‌ها که در استونی برگزار شد، در وزن ۷۲ کیلوگرم محمدرضا رستمی‌ در دیدار رده‌بندی با نتیجه ۶ بر ۵ اسماعیل گون از ترکیه را مغلوب کرد و صاحب مدال برنز شد. وی در دور اول با نتیجه ۱۲ بر ۷ اوتار ابولادزه از گرجستان را از پیش رو برداشت و در دور دوم مقابل الماز حسن اوویچ از صربستان با نتیجه ۸ بر ۲ به پیروزی دست یافت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. رستمی ‌در این مرحله مقابل اولوو غنی‌زاده از آذربایجان با نتیجه ۲ بر 1 مغلوب شد و با توجه به حضور این کشتی‌گیر در دیدار فینال، وی به گروه بازنده‌ها رفت. رستمی ‌در این گروه مقابل ساموئل گریگوریان از ارمنستان با نتیجه ۵ بر ۴ به پیروزی دست یافت و مدال برنز را بر گردن آویخت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی