[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

تخصیص ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان، روزنامه شیراز نوین

سیدجواد حسینی گفت: ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای طرح رتبه‌بندی معلمان در سال‌جاری اختصاص یافته است که دو درصد نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت و این اعتبارات در حالی محقق شده که در شرایط جنگ اقتصادی هستیم.
وی با بیان این مطلب که در ساخت مدارس خوب پیش رفته‌ایم، اظهارکرد: در مجمع خیرین آموزشی حتماً برای مناطق لازم‌التعلیم برنامه‌ریزی صورت خواهد گرفت و از مدیران استانی می‌خواهیم در این راستا تمام تلاش و برنامه‌های خود را معطوف کنند.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه یک سوم مدارس کشور را خیرین می‌سازند به گونه‌ای که در استانی مانند کرمان در سال گذشته ۶۱ مدرسه خیرساز با اعتبار بالغ بر ۳۰ میلیارد تومان احداث شده است خطاب به مسئولان آموزش و پرورش استان کرمان، اظهار کرد: انتظار داریم برای ابتدای مهرماه انجمن خیرین مدرسه‌یار را در استان کرمان تشکیل دهید همچنین از ابتدای مهر در انجمن اولیا و مربیان باید موضوع راه‌اندازی انجمن خیرین دانش‌آموزی مطرح شود تا فرهنگ مشارکت در مدارس کشور ترویج شود.
حسینی با تأکید براینکه آموزش و پرورش مسئول بازماندگان از تحصیل است، تصریح کرد: برون‌سپاری در استان کرمان به ‌خوبی انجام شده است.
وی طرح خرید خدمات آموزشی را بهترین راه‌حل موقت کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش دانست و اظهارکرد: تا سال ۱۴۰۱ حدود ۲۵۵ هزار نفر معلم بازنشسته خواهد شد ضمن آنکه تا این بازه زمانی  ۱۷ درصد به جمعیت دانش‌آموزی افزوده می‌شود و در مقابل۳۰ درصد نیروهای ما کاهش پیدا می‌کند و ظرفیت دانشگاه فرهنگیان ما این کمبود را نمی‌تواند جبران کند. 
 سرپرست وزارت آموزش و پرورش تأکید کرد: هیچ معلمی‌حق رفتن به کلاس درس را ندارد مگر از مسیر دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و این ۱۲ هزار نیرویی که به ما تحمیل شده‌اند نیز اعلام کرده‌ایم که اگر تا یک سال در دانشگاه فرهنگیان دوره نبینند، اجازه حضور در کلاس‌های درس را ندارند.
وی با اشاره به مشکلات آموزش و پرورش در مناطق دورافتاده کشور به‌ویژه مناطق کمتر توسعه‌یافته در جنوب استان کرمان اظهارکرد: طرحی به نام «بوم برای بوم» داریم که به نیروهای بومی‌در مناطق دورافتاده و دارای تحصیلات دانشگاهی آموزش‌های لازم می‌دهیم و به عنوان معلم در آن منطقه به کار گرفته می‌شوند.
حسینی از کمبود ۴۰ هزار معلم در سطح کشور خبر داد و گفت: مدارس غیردولتی یکی از شیوه‌های عدالت آموزشی است. لذا بودجه‌ای که از طریق این مدارس صرفه‌جویی می‌شود به مناطق کمتر توسعه‌یافته اختصاص می‌دهیم اما مدارس غیردولتی بخش خصوصی هستند که براساس استانداردها فعالیت می‌کند و باید هدایت، حمایت و نظارت بر این مدارس داشته‌باشیم. حسینی ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی‌ایران بیش از ۲ میلیون ۶۰۰ هزار نفر بی‌سواد و کم‌سواد را به حلقه باسوادان بازگرداندیم و به همین سبب ایران سه بار از طرف یونسکو مورد تشویق قرار گرفته است. ۳۱۰۹ نفر بازمانده از تحصیل در استان کرمان داریم و ما به لحاظ فضای آموزشی و معلم مشکلی برای آموزش به آن‌ها نداریم و مشکل ما شناسایی این افزاد است که باید به آموزش و پرورش کمک کنید. همچنین برخی خانواده‌ها اجازه آموزش به فرزندان خود را نمی‌دهند که باید در این زمینه نیز اقدامات لازم صورت گیرد زیرا آموزش و پروش موظف است که دانش‌آموز بازمانده از تحصیل را تحت‌پوشش خود قرار دهد. وی افزود: ۱۸۲ هزار دانش‌آموز عشایر در ایران داریم که حدود ۱۲ هزار نفر آنان در استان کرمان هستند که باید در جهت عدالت آموزشی اعتبارات اختصاص یافته به دانش‌آموزان عشایری ۳ برابر بقیه دانش‌آموزان باشد.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش استان کرمان را میناتوری از کل کشور دانست و گفت: در استان کرمان دانش‌آموز عشایر، اتباع، اقوام مختلف و ... وجود دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی