[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

فرهنگ اساسی‌ترین زیرساخت جامعه است، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز در آیین افتتاح فرهنگ‌سرای حکمت اعلام کرد: برای رشد و توسعه کلان‌شهر شیراز باید در حوزه فرهنگی به زیرساخت‌ها و در حوزه نرم‌افزاری به رویکردها توجه داشته‌باشیم، از این رو طی سال‌جاری و سال آینده پروژه‌های فرهنگی متعددی به ویژه در مناطق کمتر برخوردار به بهره‌برداری می‌رسد. 
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور با اشاره به حضور هنرمندان شهره شیراز همچون اساتید هنر کاشی‌کاری و خوش‌نویسی در آیین افتتاح این فرهنگ‌سرا گفت: چشم‌انداز افتتاح فرهنگ‌سرای حکمت تبدیل آن به قطب فرهنگی و هنری شیراز است، تا شاهد حضور شهروندان و به ویژه جوانان برای فراگیری هنرهای سنتی و اصیل شیراز در آن باشیم. 
شهردار شیراز تأکید کرد: معتقدیم مهم‌تر از احداث یک ساختمان به عنوان فرهنگ‌سرا، فراهم آوردن زمینه برای اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری و استفاده شهروندان از آن فرهنگ‌سرا است. از این رو محوریت و مدیریت فرهنگ‌سراها باید توسط مردم، گروه‌های‌مردم نهاد و هیئت‌های ‌فرهنگی و مذهبی انجام شود و شهرداری امکانات فرهنگ‌سراها را فراهم کند. وی ضمن اشاره به سایر پروژه‌های ‌فرهنگی شیراز گفت: عملیات عمرانی فرهنگ‌سرای فرزانگان در بلوار طلاییه به اتمام رسیده و در حال برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه‌های ‌فرهنگی در آن هستیم. 
همچنین شهرداری شیراز در حال ساخت مجموعه سینمایی جوان با ۱۲ سالن نمایش در محله کوزه‌گری است و کلنگ مجموعه سالن‌های‌ تئاتر در محله کفترک نیز به زمین زده می‌شود. مهندس اسکندرپور نوید داد که باغ ایرانی در بلوار امیرکبیر به وسعت ده هکتار افتتاح و ظرفیت جدیدی به گردشگری شیراز اضافه می‌شود. وی با بیان اینکه در جهان شیراز را به پیشینه تاریخی و داشته‌های فرهنگی آن می‌شناسند، اظهار داشت: وجود مجتمع‌های بزرگ تجاری و مسکونی برای شهر شیراز اعتبار نیست، بلکه برای جهانیان شیراز با سعدی و حافظ و حرم حضرت شاهچراغ (ع) و سایر داشته‌های غنی فرهنگی و تاریخی، جذابیت دارد. در واقع آنچه که شیراز را در چشم جهانیان بزرگ و زیبا و جذاب جلوه می‌دهد، شیرازی است که دارای داشته‌های غنی فرهنگی و تاریخی است. شهردار شیراز اضافه کرد: با در پیش گرفتن این رویکرد، نگاه‌مان به شیراز تغییر پیدا می‌کند و بیش از گذشته به داشته‌های این شهر و حفظ و احیای آن توجه می‌کنیم تا شهری در رده شهرهای بزرگ و تاریخی جهان داشته‌باشیم.  مهندس اسکندرپور کلید احیای شیراز به عنوان خال رخ هفت کشور را توجه ویژه به احیای بافت تاریخی به عنوان نماد این شهر دانست و افزود: رویکرد ما در مدیریت شهری این است که ثروت عظیم مردم شیراز یعنی بافت تاریخی دوباره احیا شود و گردشگران بافت را به عنوان نخستین مقصد گردشگری خود در شیراز انتخاب کنند. شهردار شیراز عنوان کرد: با در پیش گرفتن این رویکرد طی سال گذشته پنج محور گردشگری در بافت احیا شد و مابقی محورها نیز طی سال‌جاری احیا می‌شوند. هم اکنون بافت جاذبه اقتصادی و گردشگری خود را دوباره به دست آورده است و شاهد بازگشت رونق و حضور شهروندان و گردشگران در آن هستیم. وی با اشاره به سفر وزیر سابق راه و شهرسازی به شیراز افزود: عباس آخوندی در بازدیدی که از بافت تاریخی شیراز داشت این جمله را عنوان کرد که من باور نمی‌کنم بافت شیراز طی دو سال گذشته این چنین دستخوش تغییرات مثبت شده باشد. با این رویه در آینده نزدیک بافت تاریخی دوباره به محل سکونت شیرازی‌ها و متمولین شهر تبدیل می‌شود.
رئیس شورای شهر شیراز: فرهنگسرای حکمت از نظر وسعت بی‌نظیر است
رئیس شورای اسلامی‌شهر شیراز نیز در این آیین گفت: ساخت فرهنگ‌سرای حکمت با این وسعت و کیفیت در شیراز منحصر به فرد است. عبدالرزاق موسوی با اشاره به اشراف خود بر مسائل بودجه‌ای و مالی شهرداری افزود: تأمین بودجه برای ساخت این فرهنگ‌سرا و دیگر پروژه‌ها توسط شهرداری شیراز علی‌رغم وجود مشکلات مالی کشور و وجود هزینه‌های ‌بالای جاری قابل‌تقدیر است. 
رئیس شورای اسلامی‌شهر شیراز خطاب به مدیران شهری و شهروندان حاضر در آیین افتتاح فرهنگ‌سرای حکمت عنوان کرد: امیدواریم فعالیت‌های مختلف در این فرهنگسرا شکل و مورد استفاده شهروندان قرار بگیرد چون حق مردم برای دریافت خدمت بسیار بالا است. 
 امام جمعه شهرک‌های شمال غرب شیراز نیز در آیین افتتاح فرهنگ‌سرای حکمت گفت: فرهنگ غنی لازمه یک کشور مقتدر است. حجت الاسلام مرادی افزود: وجود فرهنگ‌سرا یک فرصت مناسب برای شهروندان است.
 علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ‌نیز در آیین افتتاح فرهنگ‌سرای حکمت عنوان کرد: ساخت فرهنگ‌سرا برای استفاده شهروندان امر مهمی‌است اما مهم‌تر از آن استفاده بهینه از آن است.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز: فرهنگ‌سرای حکمت به قطب صنایع دستی و هنرهای تجسمی‌تبدیل می‌شود
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در این آیین گفت: شیراز ظرفیت‌های فرهنگی و هنری بسیار غنی دارد که برای حفظ و تقویت این میراث فرهنگی باید سرمایه‌گذاری کرد.
ابراهیم گشتاسبی‌راد خاطرنشان کرد: ایجاد فرهنگ‌سرا و ارائه آموزش‌های ‌مختلف فرهنگی و هنری در آن یکی از راه‌های حفظ و تقویت داشته‌های فرهنگی  است.  وی افزود: درصدد هستیم فرهنگ‌سرای حکمت را با استفاده از اساتید مجرب به قطب صنایع دستی و هنرهای تجسمی‌تبدیل کنیم و شاهد حضور و استفاده شهروندان از اقصی نقاط شهر از این فرهنگ‌سرا باشیم. 
 براساس این گزارش شهرداری شیراز هم‌زمان با هفته دولت ۱۸ پروژه فرهنگی، ورزشی، تفریحی و عمرانی با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان را افتتاح کرد. فرهنگ‌سرای حکمت واقع در شهرک استقلال بلوار جهاد به مساحت سه هزار و ۷۰۰ مترمربع شامل سالن سینما، سالن ورزشی، فضای آموزشی با اعتباری بالغ بر ۱۱ میلیارد تومان به مناسبت هفته دولت افتتاح شد.
 از دیگر پروژه‌هایی که شهرداری شیراز طی هفته دولت سال‌جاری افتتاح کرد می‌توان به فاز دو بوستان بعثت، بلوار ۶۰ متری تخت‌جمشید شرقی، پروژه مرمت و بدنه‌سازی گذرهای تاریخی خیابان کریم‌خان و لطفعلی‌خان‌زند، مسجدگنج و گذر حاج زینل، سامانه ساماندهی پسماندهای عمرانی و ساختمانی، سامانه مدیریت املاک و مستغلات شهرداری شیراز، سامانه نظارت بر حمل و نقل عمومی، حفاری و تجهیز سه حلقه چاه عمیق، لوله‌گذاری جمع‌آوری و دفع روان آب‌های جاری، تکمیل کندرو جنوبی بلوار دکتر حسابی، تخصیص دو دستگاه اتوبوس شادی، اجرای طرح هندسی و محوطه‌سازی اطراف حرم علی بن حمزه (ع) و پارک شهید قانعی، احداث پل هوایی و ... اشاره کرد.
همچنین با نگاهی به گذشته می‌توان گفت که شهرداری شیراز در دهه فجر سال۹۶ توانست ۷۵پروژه با اعتبار ۴۸ میلیارد تومان؛ هفته شیراز سال‌گذشته ۴۵ پروژه با اعتبار ۷۷ میلیارد تومان؛ هفته دولت سال گذشته ۲۴ پروژه با اعتبار ۱۶۰ میلیارد تومان؛ دهه فجر سال گذشته ۲۵پروژه با اعتبار ۳۴۰ میلیارد تومان که طبق آمار شهرداری شیراز بیشترین میزان ریالی پروژه در بین کلان‌شهرها را افتتاح کرد؛ هفته شیراز سال‌جاری ۱۲پروژه با اعتبار ۴۰ میلیارد تومان و در هفته دولت سال‌جاری ۱۸ پروژه با اعتبار۱۵۰میلیارد تومان افتتاح کند.
در مجموع مدیریت شهری شیراز به سکانداری مهندس اسکندرپور طی دو سال گذشته به مناسبت‌های ‌مختلف همچون هفته شیراز، هفته دولت و دهه فجر ۱۹۹پروژه با اعتباری بالغ بر ۸۱۵میلیارد تومان را افتتاح کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی