[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

کلنگ احداث اولین روستای گلخانه‌ای‌ در شهرستان ارسنجان به زمین زده شد، روزنامه شیراز نوین

  سرویس شهرستان‌ها- ارسنجان-داور یزدانی:
طی مراسمی‌با حضور مسئولان استانی و شهرستانی کلنگ احداث روستای گلخانه‌ای ‌علی‌آباد ملک ارسنجان به زمین زده‌شد. این گلخانه در 24 هکتار با 33 نفر متقاضی احداث می‌گردد و سرمایه‌گذاری برآورد شده آن 750 میلیارد ریال می‌باشد که پیش‌بینی می‌شود سالانه 8 هزار تن محصولات سبزی و صیفی در این روستای گلخانه‌ای ‌تولید و به بازار عرضه گردد. 
مهندس علی عسکر امیدی مدیر جهاد کشاورزی ارسنجان گفت: این گلخانه به طور مستقیم 72 نفر و غیرمستقیم و موقت 120 نفر را مشغول به کار خواهد کرد و هدف آن صرفه‌جویی در مصرف آب کشاورزی و تولید نشاء ارگانیک در صیفی‌جات می‌باشد. 
همچنین کلنگ احداث گلخانه 5 هزار مترمربعی زرین مو در روستای علی‌آباد ملک ارسنجان به زمین زده شد که سرمایه‌ای ‌معادل 15 میلیارد ریال از محل اعتبارات بند الف تبصره 18 و آورده متقاضی را در برخواهد داشت و با بهره‌برداری رسیدن این طرح 7 نفر به صورت دائم و موقت به اشتغال مشغول خواهند شد و 200 تن سبزی و صیفی تولید خواهد کرد. در این مراسم محمدباقر کاظمی، ‌فرماندار ارسنجان ضمن تبریک هفته دولت بحث استقرار کشت‌‌های‌  گلخانه‌ای ‌را یک انقلاب در استان فارس و مخصوصاً شهرستان ارسنجان ذکر کرد و افزود: برای اجرای زیرساخت‌ها ابزار لازم را باید در اختیار داشته‌باشیم و با توجه به اینکه مردم شهرستان ارسنجان از لحاظ درآمدی یکی از شهرستان‌‌های‌  محروم استان فارس می‌باشند در پرداخت وام‌‌های‌ گلخانه‌ای ‌برای این مردم معاضدت و همراهی بیشتری گردد و به عنوان یکی از مطالبات مردم درخواست اضافه کردن تخصیص اعتبارات بیشتری در دستور کار گنجانده شود. در ادامه دکتر پژمان از جهاد کشاورزی فارس یکی از بحث‌‌های‌ وزرات جهاد کشاورزی را بحث راه‌اندازی کشت‌‌های‌ گلخانه‌ای ‌ذکر کرد و یکی از اهداف این طرح را استفاده از ظرفیت طبیعی روستاها عنوان نمود و هدف دوم را به صورت در یک زنجیره قرار گرفتن کشاورزان در کنار هم و کوتاه شدن دست واسطه‌ها دانست. در ادامه این مراسم مدیر جهاد کشاورزی ارسنجان و مهندس قاسمی‌نماینده عالی شوراهای استان در رابطه با بحث اضافه نمودن وام‌‌های‌ گلخانه‌ای‌ و ایستگاه فشار شبکه انتقال گاز و متقاضی شدن 4 روستای دیگر به عنوان روستای گلخانه‌ای و بحث تأسیس دامداری 500 رأسی شیری و تأمین آب آن توضیحاتی دادند و آنگاه مهندس رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس ضمن گرامی‌داشت هفته دولت گفت: دولت سعی کرده با همه محدودیت‌ها روش‌‌های‌  نوین را به کار گیرد و نگذاشته تا کارها به زمین بماند.
وی گفت در همین روستا 2500 پروژه افتتاحی در استان با هزینه‌ای ‌معادل 300 هزار میلیارد تومان داشته. وی ضمن تشریح عملکرد دولت گفت: ما در استان فارس توانسته‌ایم روند کاهش 5/16 را در بهار امسال به 9/8 برسانیم و در این رابطه شاخص‌ها را بهبود بخشیده‌ایم. وی انگاه به تشریح عملکرد و افتتاح طرح‌ها در استان پرداخت و گفت: تنها در ارسنجان 11 پروژه مورد بهره‌برداری قرار گرفته و بحث پروژه‌ها در استان در راستای نهضت گلخانه‌ای‌ است و ما که در سال 94 تنها 130 هکتار کشت گلخانه‌ای‌ داشتیم هم اکنون به 450هکتار رسیده‌ایم و سهم استان رسیدن به 7 هزار هکتار گلخانه می‌باشد که بایستی مدیران و مردم نقش مؤثر و پررنگی در این امر داشته‌باشند.
مهندس رحمانی در پایان به مزید کاشت گلخانه‌ای‌که راندمان مصرف آب کمتری را دارد پرداخت و گفت: از مسئولان کشور درخواست داریم که در این رابطه همت بیشتری به کار بندند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی