[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۸
  • دوره جدید

مدیریت مشارکتی در دنیای امروز مورد توجه است ، روزنامه شیراز نوین

استاندارفارس با بیان این که دنیای امروز مدیریت مشارکتی را مورد توجه قرار داده و به سمت آن حرکت می‌کند، گفت: مدیریت مشارکتی به معنای مشارکت مناسب در زمان مناسب برای انجام کارهای مناسب است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر عنایت الله رحیمی‌در بیست و دومین جشنواره شهید رجایی استان با بیان این که در مدیریت مشارکتی، مشارکت کارکنان در کارهایی که به خود آنان مربوط است داوطلبانه، آزادی و آگاهانه است، اظهارداشت: در مدیریت مشارکتی افراد تشویق می‌شوند برای تحقق اهداف سازمان تلاش کنند و در پیامدهای آن خود را شریک بدانند.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به این که ارج نهادن به ارزش‌‌های انسانی و کمک گرفتن از افراد مرتبط با سازمان و رسیدن به هدف‌های از پیش‌تعیین شده به کمک همین افراد، از اهداف مدیریت مشارکتی به شمار می‌رود، افزود: شریک شدن در کامیابی‌ها‌ در مقابل انباشت ناکامی‌ها‌یکی از نتایج مدیریت مشارکتی است و در این صورت اگر سازمانی به موفقیت دست پیدا می‌کند متعلق به همه همکاران است.
وی با بیان این که دو نوع مدیریت مشارکتی و سنتی در سازمان وجود دارد، ادامه داد: مدیریت مشارکتی، قدرت را در کار تیمی‌می‌داند اما مدیریت سنتی، قدرت را ناشی از جایگاه مدیریت می‌داند.
استاندارفارس با اشاره به این که در مدیریت مشارکتی حاکمیت بر قلوب یک اصل است و داشتن دانائی و توانائی بر امور موجب پاسخگویی می‌شود، گفت: در مدیریت مشارکتی به راحتی دانش و اطلاعات با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شود؛ در صورتی که در مدیریت سنتی اطلاعات را پنهان می‌کنند تا قدرت در یک فرد متمرکز شود.
دکتر رحیمی‌با بیان این که در مدیریت مشارکتی، طوفان فکری به همراه تیم کاری تعریف می‌شود، تصریح کرد: در مدیریت سنتی راهکارها از پیش تعیین شده است؛ در شرایطی که در مدیریت مشارکتی از ایده‌ها‌ و طرح‌های اعضای تیم استقبال می‌شود در مدیریت سنتی، گاهی به این پیشنهادها توجه می‌شود. نماینده عالی دولت در استان فارس گفت: در مدیریت مشارکتی برای تیم همکاران زمان و منابع فوری تأمین می‌شود و افراد اجازه پیدا می‌کنند نقش‌های منعطف و سیاری داشته‌باشند؛ اما در مدیریت سنتی به نقش‌های ثابت افراد توجه می‌شود. وی با تأکید بر این که در مدیریت مشارکتی بر ریشه‌یابی مشکلات تمرکز می‌شود و بازخورد کارها دریافت می‌شود، اظهارداشت: در مدیریت سنتی به نقش‌های ثابت افراد توجه می‌شود و ارزیابی به صورتی سالیانه و بر مبنای خط مشی کلی سازمان صورت می‌گیرد.
استاندار فارس با اشاره به این که مدیریت باید بر مبنای حاکمیت بر دل‌ها‌ باشد تا به سایر مسائل نیز رهنمون شود، افزود: به راحتی نمی‌توان قلوب دیگران را تسخیر کرد و نیازمند اقدامات بدیع خواهیم بود.
دکتر رحیمی ‌با تأکید بر این که سازمان را باید به یک خانواده بزرگ تبدیل کرد و هرچه را برای خانواده خود می‌پسندیم برای کارمندان نیز بپسندیم، ادامه داد: باید کارکنان، علائق و انگیزه‌های آنان را به خوبی بشناسیم که در این صورت می‌توانیم کارهایی را به آن‌ها‌ بسپاریم که با علائق آن‌ها‌ هم‌خوانی داشته‌باشد.
نماینده عالی دولت در استان فارس تصریح کرد: باید نظرات کارکنان را کاملاً بشنویم و بعد تصمیم بگیریم؛ باید به خاطر داشته‌باشیم کارکنان در کنار شغلشان زندگی شخصی نیز دارند و باید به عنوان یک اصل به این موضوع توجه کنیم.
وی با بیان این که هدیه‌های کوچک می‌تواند معجزه کند و موفقیت‌های کوچک نیز باید در سازمان‌ها ‌جشن گرفته شود، افزود: تکنولوژی اداره سازمان‌ها‌ باید به روز شود و هرگز آموزش را دست کم نگیریم. استاندار فارس با تأکید بر این که انتخاب تعدادی از دستگاه‌ها‌ و مدیران به عنوان برگزیدگان جشنواره شهید رجایی، به معنای انکار تلاش سایرین نیست، گفت: باید بر اساس شاخص‌ها ‌تعدادی از دستگاه‌ها‌ و مدیران هر ساله به عنوان برگزیده معرفی شوند.
وی با تأکید بر این که فرمانداران استان فارس در آینده با شاخص‌های متحول شده‌ای‌ ارزیابی خواهند شد، گفت: شفاف‌سازی، کاهش بروکراسی، کاهش زمان جذب اعتبارات، استفاده از اوراق و تهاتر، کاهش هزینه‌های جاری، استفاده از جوانان و بانوان، کسب رضایت مردم و رعایت شعائر اسلامی‌ را از جمله شاخص‌هایی دانست که در جشنواره سال آینده شهید رجایی مورد تأکید ویژه‌ای‌ قرار خواهند گرفت. در این مراسم که با حضور مدیران استانی و ملی برگزار شد، از دستگاه‌های برتر، تیم‌های کاری برتر و مدیران برتر جشنواره شهید رجایی در استان فارس تقدیر به عمل آمد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی