[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

تعاونی‌ها‌ زمینه‌ساز توسعه عدالت اجتماعی هستند، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری‌فارس، دکتر عنایت‌الله‌رحیمی‌در چهاردهمین جشنواره تعاونی‌های ‌برتر استان فارس با اشاره به اینکه در قانون اساسی جمهوری اسلامی‌ایران حوزه اقتصادی سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تعریف و بر این مبنا فرصت‌هایی ایجاد شده تا این سه بخش بتوانند به فعالیت‌های ‌خود ادامه دهند، افزود: دولت‌ها ‌امروز به این نتیجه رسیده‌اند که باید ظرفیت‌ها‌ و فرصت‌های ‌بیشتری در اختیار بخش‌خصوصی و تعاونی‌ها ‌قرار دهند و دولت را از تصدی‌گری رها کرده و به سمت سیاست‌گذاری، هدایت و کنترل پیش ببرند.
وی با بیان اینکه اگر چارچوب کاهش تصدی‌گری دولت و سپردن امور به بخش خصوصی و تعاونی  با همکاری همه بخش‌ها‌ پیش برود شاهد توسعه و تکامل کشور و بخش اقتصاد خواهیم بود، عنوان کرد: تجربه این واقعیت را به اثبات رسانده که هرگاه بخش خصوصی وارد عمل شده توفیقات بیشتری به دست آمده و تعاونی‌ها ‌نیز زمانی که مسئولیت را پذیرفته‌اند به ایجاد عدالت اجتماعی کمک کرده‌اند.
دکتر رحیمی‌بیان کرد: ساختار شرکت‌های‌تعاونی بر ارزش‌هایی همچون خودیاری، دموکراسی، برابری، عدالت و همبستگی بنا شده که می‌تواند یک ساختار را استحکام ببخشد و استمرار حیات آن را تضمین کند. استاندار فارس خاطرنشان کرد: قطعاً اعضا تعاونی‌ها‌به ارزش‌های‌اخلاقی همچون‌صداقت و مسئولیت‌پذیری، آزاداندیشی و احترام به دیگران پایبند هستند که بر همین مبنا راهکارهایی برای موفقیت تعاونی‌ها ‌وجود دارد. نماینده عالی دولت در استان فارس دانش‌بنیان بودن، امکان گردش نخبگان و مشارکت در مدیریت، دموکراسی،ترجیح منافع جمعی بر منافع فردی و رفع اختلافات را از رموزی دانست که زمینه‌ساز موفقیت و بالندگی تعاونی‌ها‌ می‌شود. استاندار فارس دلایل موفقیت و عدم موفقیت تعاونی‌ها‌ را به دو دسته عوامل بیرونی و درونی تقسیم کرد و افزود: عوامل بیرونی که خارج از اختیار تعاونی است همچون وضعیت بازار، رقابت‌ها، انحصارها، بسترسازی دستگاه‌ها برای فعالیت تعاونی‌ها، سیاست‌های‌کلان و محیط‌های‌ قانونی اثرات مثبت و منفی بر توفیق تعاونی‌ها ‌دارند. وی با تأکید بر اهمیت عوامل درونی در موفقیت تعاونی‌ها، انتخاب مدیران‌آگاه، معتقد و پاک‌دست، توجه به نظارت و بازرسی، تدوین اساس‌نامه، برنامه‌ریزی و مشخص کردن اهداف و رفع مشکلات در روند فرآیندها را از جمله این عوامل برشمرد.
نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه تا کنون اقدامات درخور توجهی در حوزه تعاونی‌های ‌استان فارس انجام شده است، اظهار کرد: فارس دارای 5هزار و 665 تعاونی است که 6 درصد از تعاونی‌های ‌کشور را در بر می‌گیرد که نشان دهنده فعالیت مثمرثمر در این حوزه است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی