[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

اولویت نظارت بر مسئولان است، روزنامه شیراز نوین

نشست خبری دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس، ظهر شنبه 9 شهریورماه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. سلیمان مهدوی با اشاره به شعار هفته امر به معروف و نهی از منکر در جمع خبرنگاران گفت: «نهضت حسینی، مطالبه‌گری و مسئولیت اجتماعی» شعار هفته امر به معروف و نهی از منکر در استان فارس است. وی افزود: اگر فرایض الهی نظیر نماز، زکات، امر به معروف و نهی از منکر در جامعه به خوبی اجرا شود، شاهد ساختاری مصلح خواهیم بود و در این راستا ستاد امر به معروف مأموریت خود می‌داند که مثل مؤذن مردم را دعوت به نماز کند. مهدوی با اشاره به نقش برجسته خبرنگاران در حوزه‌های فرهنگ‌سازی تأکید کرد: خبرنگاران به عنوان آمران به معروف و ناهیان از منکر نقش مهمی ‌در پیشبرد امور دارند و مهم‌ترین و زیباترین تعاملات اجتماعی از این مجرا می‌گذرد.
دبیر ستاد امر به مهروف و نهی از منکر فارس گفت: دین اسلام آشکارا بر این نکته تأکید می‌ورزد که اگر افراد صالح و دین‌دار در رأس امور قرار نگیرند، اشرار بر مردم حاکم می‌شوند و مأموریت ما آموزش و آگاهی در همه بخش‌های امر به معروف و نهی از منکر است. در حقیقت، معنا و مفهوم امر به معروف و نهی از منکر این است که حق و ناحق در جامعه در جای خود قرار بگیرند. مهدوی خاطرنشان ساخت: حوزه‌های امر به معروف و نهی از منکر مختص به ناهنجاری‌های اجتماعی نیست؛ بلکه در عرصه‌های تمدن‌سازی و حکومتی هم با اقتدار و دلسوزی ورود می‌کند. در حالی که باید با حفظ کرامت همه اقشار جامعه در این زمینه به فعالیت پرداخت و از هرگونه تحقیر و مذمت در گفتار و رفتار و اعمال پرهیز کرد. در حقیقت، تحقیرگرانی که به نام امر به معروف و نهی از منکر اعمال ناشایستی انجام می‌دهند، دشمن این فریضه رفیع دینی هستند. وی افزود: امر به معروف و نهی از از منکر رفیع دینی مچ‌گیری نیست و کرامت انسانی و حفظ شخصیت و احترام جامعه در این فریضه دینی جایگاه برجسته‌ای دارد. دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس با اشاره به سبقه فعالیت‌های این ستاد خاطرنشان ساخت: ستاد امر به معروف و نهی از منکر فارس ۲۷ سال فعالیت دارد. این دیدگاه رفیع دینی در نقطه مقابل مکاتب سطحی و پوشالی غربی قرار گرفته و اصل شیعه‌گری بر امر به معروف و نهی از منکر استوار است.
مهدوی با اشاره به کارکردهای این فریضه دینی در حوزه حجاب و عفاف گفت: در خصوص حجاب و عفاف، قانون به خوبی تکلیف را روشن کرده است و بسیاری از سازمان‌ها موظف به فرهنگ‌سازی در این زمینه شده‌اند. اما متأسفانه شاهد هستیم مجموعه‌ها و دستگاه‌هایی از درون نظام خود به درستی الگوی حجاب و عفاف را رعایت نمی‌کنند. این تخلف باید به مردم معرفی شود و درصدد اصلاح آن برآییم. وی مأموریت‌های ستاد امر به معروف و نهی از منکر را بر سه محور حمایت از عاملان، تبلیغات صحیح و آموزش برشمرد و گفت: این فریضه دینی احیاگر همه خوبی‌هاست و با توسل به آن، می‌توان به مقابله با فساد در همه حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و دیگر زمینه‌ها پرداخت. دبیر ستاد امر به مهروف و نهی از منکر فارس با اشاره به آسیب‌هایی که جامعه را در معرض تهدید قرار داده، گفت: متأسفانه به دلیل کم‌کاری برخی دستگاه‌ها، فساد با شیب ملایمی ‌در حال افزایش است و همه ما وظیفه داریم جامعه را به شرایطی نزدیک کنیم که همه مردم از کارکرد‌های آن بهره‌مند شوند.
وی در پایان خاطرنشان ساخت: روزنامه‌نگاران زبان صدیق مردم هستند و باید در راستای احیای مفاهیم ارزشند دینی نظیر نماز، زکات، امر به معروف و نهی از منکر گام‌های اساسی بردارند. همچنین از رسانه‌ها انتظار داریم نقاط ضعف و قوت ما را مورد نقد و برررسی قرار دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی