[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۴
  • دوره جدید

ارتقاء امنیت در اولویت باشد، روزنامه شیراز نوین

 رئیس کل دادگستری استان فارس در همایش فصلی رؤسا و دادستان‌های‌حوزه‌های ‌قضایی فارس ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت‌اباعبدالله الحسین(ع) با اشاره به اینکه مسئولیت سنگینی در دستگاه قضایی بر عهده همه ما قرار گرفته است، گفت: اگر می‌خواهیم حاملان پیام عدالت در جامعه باشیم باید زیرساخت اخلاقی و همچنین عملکرد مدیریتی خود را تقویت نمایئم.
حجت الاسلام والمسلمین موسوی در این همایش که با موضوع بررسی طرح تحول در دستگاه قضایی برگزار شد با تأکید بر اینکه همه ما باید از منیّت‌ها پرهیز نمائیم و به عنوان یک یَد واحد زمینه ارتقاء مجموعه قضایی را فراهم نمائیم گفت: در برهه‌ای از انقلاب افراد بسیاری برای دفاع از آرمان‌های‌ نظام و انقلاب جان خود را در طبق اخلاص گذشتند و با نثارجان خود از انقلاب دفاع کردند، بنابراین امروز همه ما مسئولیت سنگین دفاع از دستاورد‌های ‌ارزشمند انقلاب را برعهده دارید و در این راه باید با همه وجود خدمت صادقانه و جهادی را سر لوحه کار خود قرار دهیم.
نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در ادامه با اشاره با اقدامات قاطع و مقتدرانه ریاست معظم  قوه قضائیه به خصوص در امر مبارزه با فساد گفت:  از زمان حضور آیت الله‌رئیسی در رأس قوه قضائیه تحرک و پویایی مجموعه صد چندان شده است و باید تلاش کنیم  در این مسیر سخت این سلاله حضرت زهراء (س) را همراهی کنیم و اجازه ندهیم در این مسیر سخت مبارزه با فساد ایشان تنها بماند.
وی در ادامه تصریح کرد: همه ما در خط ولایت فقیه گام بر می‌داریم و از آنجا که همه ما احکام قضایی خود را تنها با یک واسطه از ولی‌فقیه و رهبر معظم انقلاب دریافت می‌نمائیم بنابراین توقع است که پیرو خط ولایت باشیم و در این مسیر علاوه بر آنکه شاخص بصیرت در محیط کار و زندگی خود باشیم زمینه هدایت و بصیرت افزایی اطرافیان را نیز به خوبی ایجاد کنیم. وی در ادامه همایش رؤسا و دادستان‌های‌حوزه‌های ‌قضایی استان ضمن اشاره به این امر که حوزه قضایی فارس به لحاظ خصوصیات مختلف استانی منحصر به فرد و خاص است، گفت: ارتقاء امنیت در سراسر استان باید اولویت اول و مهم‌ترین اقدام همه رؤسا و دادستان‌ها ‌باشد چرا که در ارتقاء امنیت اولین مسئله تأکید شده در طرح تحول دستگاه قضایی است. رئیس شورای قضایی استان فارس با تأکید بر اینکه شناسایی موارد ناامنی و برخورد با عوامل آن باید در دستور کار ویژه قرار گیرد، تصریح کرد: در همین راستا بخشنامه‌ای در حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم آماده گردیده است که لازم است  تک تک بند‌های‌ بخشنامه به‌خصوص در ایام سوگواری حضرت ابا عبداله الحسین (ع) رعایت و مد‌نظر قرار گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین موسوی حفظ کرامت انسانی همه مراجعان و برخورد سنجیده با ارباب رجوع و همچنین رعایت حقوق شهروندی  را مورد تأکید قرار داد و خاطر نشان ساخت: هرگز نباید اجازه دهیم کسی در زیر مجموعه مدیریتی شما فراتر از قانون عمل کند و برخورد خارج از ضوابط را با مراجعان ایجاد کند.
وی افزود: نظارت بر ضابطان و بازرسی‌ها‌ در راستای حفظ حقوق شهروندی به صورت منظم و برنامه‌ریزی شده اجرایی شود. رئیس کل دادگستری استان فارس مقابله جدی با فساد در درون و بیرون مجموعه قضایی را محور مهم دیگر در دوران تحّول خواند و افزود: با توجه به اختیارات فراوانی که قانون در اختیار شما به عنوان مسئولان قضایی قرار داده لازم است جلوگیری از فساد را در دستور کار قرار داده و این موضوع را با جدیت بیش از پیش دنبال نمائید.
کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ‌دیگر محور سخنان رئیس کل دادگستری استان فارس در همایش رؤسا و دادستان‌های‌حوزه‌های ‌قضایی فارس بود که در این راستا به مسئولان قضایی استان تأکید گردید: با بهره گیری از ظرفیت‌های‌ قانونی کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ‌مدنظر قرار گیرد.
وی تصریح کرد: بارها بر کاهش زندانیان جرائم مالی غیرعمد به‌خصوص مهریه تأکید شده است که لازم است مدیران حوزه‌های‌قضایی با  بهره‌گیری از ظرفیت‌های ‌قانون، خیرّین و شوراهای حل اختلاف زمینه کاهش زندانیان این دسته از جرائم را فراهم نمایند. وی بر بازدید‌های‌ هدفمند و تأثیرگذار از زندان‌ها‌ در قالب برنامه‌های‌ زمان‌بندی مشخص تأکید کرد.
رئیس کل دادگستری استان فارس در ادامه بیان داشت: اجرای احکام نقطه پایانی و بسیار تأثیرگذار روند رسیدگی به پرونده‌های‌قضایی است بنابراین باید توجه ویژه‌ای به عملکرد اجرای احکام کیفری و حقوقی شود چرا که ثمره تلاش‌ها  و زحمات همکاران در اجرای حکم صادره متبلور می‌گردد و مراجعان نیز در این مرحله نتیجه احقاق حق را ملاحظه می‌نمایند. حجت الاسلام والمسلمین موسوی همچنین به کانون‌های‌تولید پرونده اشاره کرد و افزود: متأسفانه برخی ادارات و نهاد‌ها‌تبدیل به کانون‌های‌تولید پرونده برای مجموعه قضایی شده‌اند که باید ضمن شناسایی، راهکار‌های‌ جلوگیری از ایجاد پرونده نیز به صورت اختصاصی در هر حوزه مدنظر قرار گرفته شود. مقام ارشد قضایی استان با اشاره به بخشنامه اخیر ریاست معظم قوه قضائیه درخصوص شوراهای حل اختلاف مبانی فرهنگی استان به‌خصوص در حوزه صلح و سازش را بسیار قوی ارزیابی کرد و یادآور شد: در هر حوزه قضایی با توجه به ظرفیت‌های ‌بومی‌ و محلی ظرفیت‌های‌ مناسبی در راستای تقویت صلح و سازش و ترویج فرهنگ اصلاح ذات‌البین وجود دارد که باید مد نظر رؤسا و دادستان‌های ‌حوزه‌های ‌قضایی قرار گیرد تا ضمن اجرای بخشنامه ریاست معظم قوه قضائیه در این زمینه، فرهنگ صلح و سازش توسعه و از سرازیر شدن پرونده در مراجع مختلف قضایی جلوگیری شود.
رئیس کل دادگستری استان فارس اهمیت ویژه به کاهش موجودی پرونده به‌خصوص توجه به پرونده‌های ‌مسن و قدیمی را مورد تأکید قرار داد و خاطر نشان ساخت: با کار جهادی و خارج از وقت اداری و همچنین شناسایی گلوگاه‌های ‌اطاله دادرسی و برگزاری نشست‌های‌هماهنگی به‌خصوص با کانون کارشناسان  راه حل تعیین تکلیف این دسته از پرونده‌ها ‌را بیابید و اجازه ندهید با طولانی شدن سیر رسیدگی به پرونده حقوق مردم پایمال شود. حجت الاسلام والمسلمین‌موسوی خواستار توسعه دیدارهای مردمی ‌شد و تصریح کرد: در اتاق رؤسا و دادستان‌ها‌ و همچنین سایر مسئولان قضایی استان به روی مردم و مراجعان باز باشد چرا که پاسخگو بودن مدیران مجموعه قضایی و رضایت مراجعان در دوران تحول باید بیش از هر چیز دیگر چمشگیر باشد.
وی بر اهمیت تشکیل نشست‌های‌قضایی و در نتیجه اتقان آراء تأکید کرد و بیان داشت: اتقان آراء مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و ریاست قوه قضائیه است و برگزاری نشست‌های‌قضایی مستمر در حوزه‌های‌قضایی علاوه بر روز آمد شدن اطلاعات قضایی و به اشتراک گذاشتن معلومات قضایی بین قضات می‌تواند اتقان آراء را در پی داشته‌باشد.
وی در خصوص استفاده از ظرفیت ایجاد شده در ابلاغات الکترونیک گفت: استفاده از ظرفیت ابلاغ الکترونیک می‌تواند نتایج مثبت متعددی از جمله تسریع در رسیدگی‌ها، حفظ شأن و حقوق شهروندی افراد و کاهش هزینه‌ها ‌و استفاده بهینه از نیروی انسانی را در پی داشته‌باشد بنابراین تقویت ابلاغات الکترونیک و افزایش درصد ابلاغات الکترونیک نسبت به ابلاغات سنتی را با حساسیت ویژه دنبال نمائید.
در این همایش همچنین با تشکیل کارگروه‌های‌تخصصی موضوعات متعددی از  جمله ارتقاء امنیت ، صلح وسازش، کاهش اطاله دادرسی و پیشگیری از وقوع جرم و کاهش ورودی پرونده به مجموعه قضایی مورد بحث و بررسی تخصصی قرار گرفت و نتایج کارگروهای استانی در قالب رویه‌ها‌و برنامه‌های‌ مدون استانی در این جلسه ارائه گردید. همچنین در پایان این همایش از 100 تن از قضات و کارکنان برگزیده و نمونه  مجموعه قضایی استان فارس در حوزه‌های‌مختلف کاهش اطاله دادرسی، رسیدگی به پرونده‌های‌مهم و امنیتی، کسب امتیازات عملکردی، بهره‌گیری از ابلاغ الکترونیک، صلح و سازش، صدور آراء جایگرین حبس، فعالیت‌های‌فرهنگی، مسئولیت‌پذیری، ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، کاهش جمعیت کیفری، اجرای برنامه‌های‌پیشگیری وآموزش با اهداء لوح سپاس قدردانی گردید.
گفتنی است پیش از این نیز از قاضی محمد جعفر سنائی جهرمی‌رئیس شعبه 31 دادگاه تجدیدنظر، داراب رحمتی معاون مالی عمرانی و پشتیبانی دادگستری استان فارس و  سید افشین نجفی، سیروس زارعی، محمد حسین صابری‌فر و لیلا منصوریان کارکنان دادگستری استان فارس که در هفته قوه قضائیه به عنوان قضات و کارکنان نمونه کشوری برگزیده شده بودند با اهداء لوح سپاس ریاست معظم قوه قضائیه تجلیل گردید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی