[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۸
  • دوره جدید

آیین ملی چاوش خوانی در بوانات فارس برگزار شد ، روزنامه شیراز نوین

ه گزارش روابط عمومی‌اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، حسین پوراسد مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان بوانات از برگزاری هشتمین آیین ثبت ملی چاوش‌خوانی در سوریان مرکز شهرستان بوانات خبر داد. 
وی با بیان خبر فوق ادامه داد: با هدف احیاء و معرفی این میراث ناملموس ارزشمند، سنت دیرینه چاوشی‌خوانی در اولین روز محرم در شهر سوریان بوانات  برگزار شد. 
پوراسد افزود: چاوش‌خوانی یکی از آیین‌های‌قدیمی‌و سنتی در پاسداشت حلول ماه محرم است و در اقدامی‌یکپارچه،  چاوش‌خوانان و پیر غلامان استان از سه مسجد امام حسین (ع)، مسجد صاحب الزمان (عج) و مسجد جامع به طرف حسینیه امام صادق ( ع ) حرکت و در بین راه به گروهی از چاوش‌خوانان و همراهان که به عنوان سفیران محرم با چاوشی‌خوانی و اهدای بیرق مشکی به اهالی و بازاریان جهت نصب در سردرب منازل و مغازه‌ها‌ خبر از شروع ماه محرم و عزای حسینی می‌دهند، می‌پیوندند. پوراسد اضافه کرد: چاوشی‌خوانان و هیئت‌های‌عزاداری با برافراشتن پنج بیرق بزرگ که یکی از آن‌ها‌به نشانه قیام امام حسین (ع) به رنگ سرخ و چهار بیرق دیگر به رنگ مشکی به نشانه عزای حسینی می‌باشد این مراسم مذهبی را اجرا  می‌کنند. بنابراین گزارش؛ هشتمین آیین ثبت ملی چاوش‌خوانی بوانات با همکاری امام جمعه و فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری، اتاق اصناف، هیئت‌های‌مذهبی و کانون مداحان شهرستان بوانات  برگزار شد و در پایان مراسم از پیرچاوشان و نوچاوشان حسینی تجلیل به عمل آمد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی