[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

فساد، معلول تصمیمات نادرست اقتصادی است، روزنامه شیراز نوین

بخش خصوصی راهکارهای تک نرخی شدن ارز را ارایه دهد 

عضو هیئت نمایندگان و رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی فارس گفت: فعالان بخش خصوصی به ویژه اعضای این کمیسیون، راهکارهای کارشناسی و پیشنهادهای کاربردی عملیاتی شدن تک نرخی کردن ارز را به کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی فارس اعلام کنند.
به گزارش روابط عمومی‌اتاق بازرگانی فارس، عباس ابوقداره در جلسه کمیسیون سرمایه‌گذاری و بازار پول و سرمایه این اتاق که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: اتاق‌های ‌بازرگانی سراسر کشور ملزم به جمع‌آوری و تدوین پیشنهادهای بخش خصوصی کشور در خصوص تک نرخی شدن ارز و ارائه به اتاق ایران برای جمع‌بندی و ارائه به دولت هستند.
وی بر مشارکت فعالان اقتصادی استان در خصوص ارائه این راهکارها به دبیرخانه کمیسیون در اتاق بازرگانی فارس، تأکید کرد. ابوقداره افزود: یکی از عوامل مهم فساد در بخش‌های‌ اقتصاد، تصمیم‌های ‌اولیه نادرست و بی‌اساس است که موجب می‌شود مسیر نادرستی ایجاد و بستر فساد فراهم شود.
وی با اشاره به نرخ‌های‌متفاوت ارز و ایجاد زمینه‌های‌فساد اظهارداشت: از ابتدای نرخ گذاری دلار با رقم‌های‌متفاوت، اتاق بازرگانی موضع‌گیری کرد اما این تصمیم اشتباهی بود که در آن زمان اتخاذ شد. عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: بخش خصوصی بر این باور است که تک نرخی شدن ارز می‌تواند بسیاری از موانع بخش اقتصاد ما را حل کند که بزرگترین دستاورد حذف نرخ‌های‌متعدد و تک نرخی شدن ارز، ممانعت از بروز فساد است هر چند اجرای این سیاست تبعات متعدد اجتماعی و اقتصادی دارد. ابوقداره با بیان اینکه دولت نیاز به پیشنهادات لازم و کاربردی بخش خصوصی برای تک نرخی شدن ارز دارد، ادامه داد: ما در این کمیسیون به دنبال ارائه راهکارهای قابل اجرا برای تک نرخی شدن ارز به دولت هستیم که در این زمینه باید به ابعاد مختلف از جمله جلوگیری از قاچاق و فساد، تبعات اجتماعی به ویژه توجه به قشر متوسط و پایین جامعه توجه ویژه شود. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در صورت رفع مشکلات بین ایران و آمریکا و احیای برجام عنوان داشت: در صورت تحقق این مهم مسیر ورود سرمایه گذاری در کشور تسهیل خواهد شد که بحث مدیریت ورود سرمایه‌های‌خارجی به کشور بسیار حائز اهمیت است. رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی فارس تصریح کرد: باید مدیریت سرمایه‌گذاران از بدو ورود و هموار کردن مسیر سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران مد‌نظر قرار گیرد تا سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی انجام شود که بتواند صنایع داخلی را رشد و برای کشور منفعت داشته‌باشد. وی با بیان اینکه اگر این موضوع مهم مدیریت نشود ممکن است ین سرمایه‌گذاری‌ها‌ موجب ایجاد واحدهای جدید تولیدی و یا تعطیلی واحدهای قدیمی‌در کشور شود، افزود: چنانچه به موضوع مهم مدیریت سرمایه گذاران خارجی توجه نشود شاهد تخریب‌هایی در بخش اقتصاد کشور خواهیم بود. ابوقداره بیان کرد: پیشنهاد مشخص ما در این زمینه این است که کمیته جذب و مدیریت سرمایه‌گذاری خارجی در ذیل این کمیسیون ایجاد شود و همچنین طرح‌ها‌ و بسته‌های ‌سرمایه‌گذاری آماده‌ای را برای سرمایه‌گذاران داشته‌باشیم که توجه به سرمایه‌گذاری‌های ‌مشارکتی را دنبال کند.
وی اظهارداشت: جایگاه مهم بررسی مباحث پیرامون موضوع مهم سرمایه‌گذاری، کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی فارس است که این کمیسیون محل تعامل بخش خصوصی و دولتی است. احمدعلی افکاری معاون سازمان مدیریت و برنامه‌‌ریزی استان فارس نیز گفت: واحدهای تولیدی موجود ما امکان به روز کردن تکنولوژی خود را ندارند و در این شرایط اگر ورود سرمایه اتفاق بیفتد نخستین ضربه‌ها ‌را واحدهای تولیدی موجود متحمل می‌شوند. وی ادامه داد: یکی از مشکلات ما در بخش سرمایه‌گذاری، طولانی بودن فرآیند اخذ مجوزهای سرمایه‌گذاری در نظام ادارای ماست و این درحالی است که در برخی از استان‌های‌ همجوار مجوزهای بی‌نام صادر می‌شود که این کار بدین معناست که تمامی‌ مجوزها برای سرمایه‌گذاران اخذ شده و اگر سرمایه گذاری ورود کند و امکانات داشته‌باشد همه مجوزها برای او آماده برای سرمایه‌گذاری است.  افکاری عنوان داشت: ما نیز در استان فارس باید شروع کننده این روند و فراهم کردن شرایط برای سرمایه‌گذاران باشیم و این درحالی است که در حال حاضر مجوزهای بی‌نام صادر می‌شوند اما بدون مطالعات و ارائه طرح توجیحی می‌باشند. وی تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود که طرف اتاق بازرگانی تأمین برای این طرح‌ها‌ تأمین اعتبار و یک طرح توجیحی تهیه کند و دستگاه‌های‌ مربوطه مجوز‌های ‌بی‌نام صادر کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی