[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

دانش‌بنیان‌ها‌ ناشناخته مانده‌اند، روزنامه شیراز نوین

نائب رئیس سازمان ملی کارآفرینی گفت: مهم‌ترین مسئله در حوزه ITC کشور، صادرات محصولات دانش‌بنیان و استارت‌آپی است که این بحث مهم تاکنون مغفول بوده است.
به گزارش روابط عمومی‌اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار در آیین افتتاح بزرگترین رویداد استارت‌آپ دمو جنوب کشور که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: صادرکنندگان کشور کمتر به صادرات محصولات دانش‌بنیان و استارت‌آپی ورود کرده‌اند.
وی افزود: در حال حاضر عمده فعالیت استارت‌آپ‌ها‌ در بخش خدمات است و در حوزه‌هایی مانند کشاورزی و صنعت که از نیازهای امروز جامعه ماست حضور کمرنگ‌تری دارندکه امیدواریم شاهد رشد ایده‌های‌ خوب و مؤثر در این دو بخش باشیم.
عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی فارس اظهارداشت: امروز اتاق‌های ‌بازرگانی تلاش می‌کنند با رویکرد نوین فضای کسب و کار را رصد کنند و مطابق با استانداردهای بین‌المللی را برای فعالان اقتصادی تبیین و فراهم کنند.
راهدار اضافه کرد: در سال‌های گذشته نگاه به کسب و کارهای نوین در اتاق‌های‌بازرگانی، اصناف و تعاون جدی نبوده و تصور بر این بوده که کسب و کارهای نوین می‌تواند برای کسب و کارهای سنتی خطرساز باشد. وی ادامه داد: این نگاه امروز با فعالیت زیاد جوانان در بدنه اتاق‌ها‌ تغییر کرده و فعالیت‌های‌حمایتی خوبی در اتاق در خصوص کسب و کارهای نوین و استارت‌آپ‌ها‌ شکل گرفته است.
رئیس کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس عنوان داشت: در دوره نهم فعالیت اتاق‌های ‌بازرگانی کشور شاهد حاکم شدن رویکرد جدید هستیم که در اتاق بازرگانی فارس نیز برای نخستین بار کمیسیون تخصصی فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه راه‌اندازی شده است. راهدار با بیان اینکه اتاق بازرگانی فارس محل تجمع فعالان اقتصادی و بهترین راه برای ارتباط استارت‌آپ‌ها‌ و فعالان اقتصادی است، تصریح کرد: کمیسیون فناوری، اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی فارس فرصت خوبی برای ارتباط خوب و مثبت جوانان استان با فعالان اقتصادی و بخش صنعت استان برای تجاری‌سازی ایده‌های‌خود است. وی با بیان اینکه این کمیسیون کمیته‌های‌تخصصی زیر مجموعه خود دارد و تشریح مأموریت کمیته‌ها‌ افزود: در این کمیسیون موانع و مشکلات کسب و کارهای نوین، فناورانه، دانش‌بنیان و استارت‌آپ را احصا و بررسی می‌کنیم و راهکارهای رفع آن‌ها‌را از طریق ظرفیت‌های‌ قانونی اتاق بازرگانی از جمله شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان و ملی پیگیری می‌کنیم.
احد فتوحی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس نیز در این جلسه گفت: از هر حرکتی که در زمینه توسعه صنعتی، اشتغالزایی و رونق تولید در استان فارس انجام شود، حمایت می‌کنیم زیرا معتقدیم صنایع کوچک و متوسط نجات‌دهنده اقتصاد ما در این شرایط سخت هستند.
وی بیان کرد: از رسالت‌های ‌شرکت شهرک‌های‌صنعتی، تکمیل زیرساحت‌های‌شهرک‌ها‌ و نواحی صنعتی است که در حال حاضر 61 شهرک و ناحیه صنعتی در استان فارس وجود دارد که آماده جذب سرمایه‌گذاران است.
فتوحی با بیان اینکه سرمایه‌گذارانی هستند که قصد سرمایه‌گذاری در این شهرک‌ها ‌و نواحی را دارند، اظهارداشت: این شهرک‌های‌صنعتی 95 درصد صنایع خرد و کوچک با اشتغالزایی 36 هزار نفر را در خود جای داده است که در کنار این مجموعه صنعتی استان، وجود استارت‌آپ‌ها ‌در کنار این صنایع می‌تواند روند رونق تولید در استان را شتاب دهد.
وی اضافه کرد: از برنامه‌های ‌امسال ما حمایت از صنایع و استارت‌آپ‌هاست که امید داریم با همکاری فعالان این بخش صنایع استان را به سمت هوشمندسازی سوق داده و اقدام مناسبی انجام دهیم. مهرداد سهرابی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس هم در این جلسه گفت: امروز کمتر بخشی است که با حوزه فناوری و ارتباطات ارتباط و وابستگی نداشته‌باشد لذا ما در وزارت ارتباطات تلاش می‌کنیم شرایط فعالیت استارت‌آپ‌ها‌ را تسهیل و از آنها در مسیر رشد حمایت کنیم. 
وی ادامه داد: بر این اساس و براساس آیین‌نامه حمایت از شرکت‌های‌نوپا؛ بسته حمایتی وزارت ارتباطات از شرکت‌های‌ دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها‌ در بخش‌های‌مختلف مالیات، بیمه، تسهیلات، مالکیت فکری و ... ارائه می‌شود. سهرابی با بیان اینکه در حال حاضر تولید و بهره‌وری صنایع ما مناسب نیست، عنوان داشت: هزینه‌های‌تولید در کشور ما بالا است نکته حائز اهمیت این است که استارت‌آپ‌ها ‌و شرکت‌های‌ دانش‌بنیان می‌توانند یاری‌دهنده بخش صنعت باشند و مشکلات این بخش را هموار کنند. وی تصریح کرد: هم اینک اکو سیستم کارآفرینی استان به خوبی نقش خود را ایفا می‌کند و برگزاری این رویدادها کمک می‌کند بتوانیم از فرصت‌های‌جدید در بخش صنعت استان استفاده کنیم. در این رویداد 15 تیم استارت‌آپ استان به معرفی و بیان ظرفیت‌های‌خود برای سرمایه‌گذاران پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی