[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

به سراغ فجر اگر می‌آیی زرد و پرشـور بیا، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: استقبال از بازی قبلی فجرسپاسی در ورزشگاه شهید دستغیب، ضعیف و ناامید کننده بود. در شروع بازی چیزی حدود 500 نفر، آن هم به صورت پراکنده تماشاگر بازی بودند. این رقم در اواخر بازی به زحمت به هزار نفر رسید که شاید اگر تماشای بازی رایگان نبود، این تعداد به کمتر از نصف کاهش می‌یافت.
اما ای کاش همین مقدار اندک بهتر سازماندهی می‌شدند و تأثیرگذاری بیشتری برای تزریق روحیه به بازیکنان این تیم از خود نشان می‌دادند. تعداد مشوقان فجر در بازی 31 مرداد مقابل نماینده تبریز به زحمت به 50 نفر می‌رسید و این، ضعف باشگاه فجرسپاسی در ایجاد کانون هواداری قدرتمند را نشان می‌دهد. این تعداد تماشاگر و این تعداد تشویق کننده برای تیمی ‌با این آوازه و اعتبار و سابقه، بسیار ناچیز است و این باشگاه برای بازگرداندن هواداران قدیمی‌ و دعوت از هواداران جدید و کم سن و سال، کارهای نکرده زیادی دارد.
البته باید به این نکته هم توجه داشت که ساعت برگزاری مسابقات در تابستان، به دلیل نقص در تجهیزات روشنایی این ورزشگاه، بسیار نامناسب است. گرمای هوا از یک طرف باعث کاهش حضور تماشاگر و از طرف دیگر باعث پراکندگی آنها در نقاط مختلف استادیوم می‌شود. بنابراین، تا زمانی که فضای مناسب برای هواداران مهیا نشود، نباید انتظار داشته باشیم آنها بیایند و مثل تماشاگر حرفه‌ای رفتار کنند.
اما کمترین توقع از یک هوادار این است که تا حد امکان، با لباسی هم‌رنگ لباس تیمش به استادیوم بیاید. در ادامه آمار قبلی، این را هم بگوییم که در دیداری که به آن اشاره شد، تعداد آدم‌های زردپوش حاضر در استادیوم  به زحمت به 10 نفر می‌رسید!
این‌چنین وضعیتی را با ورزشگاهی مثل تختی انزلی مقایسه کنید. قطعاً فوتبال‌دوستان شیرازی تصاویری از سکوهای آن ورزشگاه قدیمی ‌را در ذهن دارند. معمولاً چه تعداد تماشاگر برای تماشای بازی‌های ملوان به تختی انزلی می‌رود؟ چه تعداد از آنها همواره در طول 90 دقیقه جزو تشویق‌کننده‌ها به شمار می‌روند و چه تعداد آنها لباس سفید بر تن دارند؟ آمار دقیقی برای پاسخ به این پرسش‌ها نداریم؛ اما فقط می‌توانیم با قاطعیت بگوییم که تفاوت، فاحش و غیرقابل مقایسه است.
امروز تیم‌های فجرسپاسی شیراز و ملوان بندرانزلی در شیراز به مصاف هم می‌روند؛ دو تیمی ‌که از لحاظ اعتبار و سابقه، بدون شک بزرگ‌ترین تیم‌های لیگ یک به شمار می‌روند و دیدار آنها از این لحاظ، مهم‌ترین بازی نیم‌فصل به شمار می‌رود. دو تیم نظامی ‌و بازیکن‌سازی که در چند سال گذشته  مورد بی‌مهری و کم‌توجهی مسئولان قرار گرفته و به شدت افول کرده‌اند. تیم‌هایی که تا همین چندسال پیش، لقمه گلوگیری برای مدعیان قهرمانی لیگ برتر بودند، حالا فقط در آرزوی بازگشت به سطح اول فوتبال ایران هستند.
فجر در فصل 92-93 از لیگ برتر سقوط کرد و راهی لیگ یک شد و ملوان هم دو فصل بعد (95-94) به همین سرنوشت دچار شد. هر دو تیم در چند فصل حضور در لیگ یک، یکی دو بار تا آستانه بازگشت به لیگ برتر رفته‌اند؛ اما در روزهای پایانی دستشان از صعود کوتاه شده و در لیگ یک درجا زده‌اند. آنها امسال هم کار سختی دارند. تیم‌های متمول و پرمهره‌ای در لیگ یک حضور دارند که به این راحتی‌ها اجازه صعود به این دو تیم بازیکن‌ساز را نمی‌دهند.
فجر در بازی اول این فصل خود در برابر یکی از همین تیم‌های متمول و پرمهره تن به شکست سنگینی داد. آلومینیوم اراک که حالا صدرنشین رقابت‌هاست، با محمود فکری به چیزی جز صعود به لیگ برتر فکر نمی‌کند و اگر این اتفاق بیفتد، یعنی دست‌کم یکی از دو تیم ملوان و فجر، باز هم در لیگ یک ماندگار خواهند بود. فجر پس از شکست روز نخست، دو پیروزی متوالی کسب کرد و خود را تا رتبه چهارم جدول بالا کشید؛ اما ملوان باز هم عملکرد ضعیفی از خود نشان داد و با تنها دو امتیاز در رتبه چهاردهم قرار دارد. به نظر می‌رسد با این وضعیت ملوانان، فجر روی سه امتیاز این مسابقه هم بتواند حساب ویژه‌ای باز کند و با کسب سه پیروزی متوالی، به استقبال شهرآورد هفته آینده برابر قشقایی برود.
ملوان در بازی نخست خود با یک گل در زمین پرسپولیس پاکدشت تن به شکست داد و پس از آن، در دو بازی متوالی خانگی نتوانست به پیروزی دست یابد و با نتیجه مشابه 1-1 برابر تیم‌های آرمان‌گهر سیرجان و داماش گیلان متوقف شد. بازیکنی به نام علی امیری زننده هر دو گل ملوان در این فصل بوده؛ اما فجر که تا این جای کار 5 گل به ثمر رسانده، 4 گل‌زن دارد. بابا محمدی دو گله است و محمد امینی، میلاد غریبی و اسماعیل بابایی هم یک گله هستند.
هدایت تیم ملوان به عهده آرتا منهاجی است. علی لطیفی به دلیل مصاحبه‌ای که پیش از بازی با آرمان‌گهر سیرجان داشت، بعد از آن بازی از سوی مالک باشگاه ملوان از کار برکنار شد و هدایت این تیم موقتاً به عهده منهاجی گذاشته شد. او هم بدشانس بود که در دقایق پایانی بازی مقابل داماش، پیروزی را از دست داد و نتوانست نتیجه‌ای به دست بیاورد که شاید منجر به بقای طولانی مدتش بشود.
فجر در صورت پیروزی در بازی امروز، روی کاغذ این شانس را دارد که خود را به صدر جدول برساند. به شرطی که دیدار خوشه‌ طلایی ساوه و آلومینیوم اراک در قم برنده‌ای نداشته باشد و بادران هم در زمین خود نتواند علم و ادب ته جدولی را شکست دهد. علم و ادب در هر سه بازی گذشته خود شکست خورده و با ثبت 8 گل خورده، از هم‌اکنون جدی‌ترین گزینه سقوط به شمار می‌رود.
اما دیگر نماینده شیراز یعنی قشقایی، پس از ثبت اولین شکست این فصل خود در هفته گذشته برابر مس رفسنجان، امروز در یک دیدار سخت خارج از خانه میهمان تیم گل ریحان البرز است. شاگردان رضا عنایتی فصل را با نتیجه‌ای عالی شروع کردند؛ اما در ادامه دو نمایش ضعیف از خود نشان دادند. عنایتی پس از هر دو دیدار مقابل خوشه طلایی ساوه و مس رفسنجان، از عملکرد شاگردانش ناراضی بود. آنها حالا برای جبران این دو بازی ضعیف، باید در کرج به مصاف یکی از شش تیم بی‌شکست مسابقات بروند.
 گل ریحان در اولین بازی خود در سیرجان با نتیجه سه بر دو میزبانش آرمان‌گهر را شکست داد؛ اما در دو بازی بعدی متوقف شد. ابتدا در زمین خود برابر آلومینیوم اراک به تساوی بدون گل رضایت داد و سپس همین نتیجه را در زمین پرسپولیس پاکدشت هم تکرار کرد تا با 5 امتیاز در رتبه هفتم جدول قرار بگیرد. هدایت تیم گل ریحان البرز بر عهده محمد نصرتی است.
در دیگر بازی‌های امروز، دو نماینده استان مرکزی که هم‌اکنون در رتبه‌های اول و دوم جدول قرار دارند، در استان قم به مصاف هم خواهند رفت! خوشه طلایی ساوه و آلومینیوم اراک که هر دو در بازی‌های گذشته صاحب دو پیروزی و یک تساوی شده‌اند، حالا برای صدرنشینی در پایان هفته چهارم، چاره‌ای جز شکست دیگری ندارند؛ چون بعید به نظر می‌رسد بادران رده سومی‌ نتواند سه امتیاز بازی با علم و ادب را از آن خود کند و احتمالاً ده امتیازی خواهد شد.
تیم رده پنجمی ‌نود ارومیه هم به مصاف تیم رایکای بابل می‌رود که با دو امتیاز در رتبه پانزدهم قرار دارد. مس رفسنجان، تیم هفتم جدول به مصاف شاگردان امید روانخواه خواهد رفت. نیروی زمینی در هر سه بازی گذشته مغلوب شده و در رتبه یکی مانده به آخر جدول مسابقات قرار گرفته است. به نظر می‌رسد ستاره سابق فجرسپاسی کار سختی برای نگه داشتن تیمش در لیگ یک داشته باشد و کسب حداقل یک امتیاز از بازی امروز هم می‌تواند امیدواری‌هایی برای این تیم نظامی ‌و کم‌مهره تهرانی به وجود بیاورد.
دو تیمی ‌که در پایان فصل گذشته لیگ برتر به لیگ یک سقوط کردند، امروزدر رشت به مصاف هم می‌روند. سپیدرود در سه بازی گذشته صاحب یک پیروزی یک تساوی و یک شکست شده؛ اما استقلال خوزستان تنها یک امتیاز در هفته‌های گذشته جمع کرده و از انتها، تیم سوم جدول به شمار می‌رود. دیدار این دو تیم امروز در رشت برگزار خواهد شد.
در آخرین دیدار این هفته تیم‌های داماش گیلان و آرمان‌گهر سیرجان، فردا در رشت به مصاف هم خواهند رفت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی