[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

شرط ایران برای برنداشتن گام سوم در کاهش تعهدات برجامی، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی دولت در آستانه زمان تعیین شده برای کاهش گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی ‌اعلام کرد: استراتژی ما تعهد مقابل تعهد است، در این صورت گام سوم را متوقف می‌کنیم.
به گزارش ایسنا، علی ربیعی در آغاز نشست هفتگی خود و با تسلیت ماه محرم ، اظهار کرد:  قیام امام حسین (ع) به اصل امر به معروف و نهی از منکر  اعتبار بخشید.
وی ادامه داد : امام حسین (ع) نه فقط در زمان خودش چراغ بود، بلکه برای تمام دوران منش و روش ایشان در ایستادگی همراه با اخلاق به الگو تبدیل شد. اگر ما وارثان خوبی باشیم این  ایستادگی مقابل زور خارجی و مهربان بودن در داخل درس زیادی دارد.
ربیعی سپس با اشاره به تحرکلت دستگاه دیپلماسی در هفته گذشته گفت: یکی از مباحث جدی ما با مکرون و اتحادیه اروپا بوده است.  در صورت پایبندی آنان جمهوری اسلامی ‌به برجام باز خواهد گشت. ما تعهد در مقابل تعهد را در دست گرفتیم، خوشبختانه در بسیاری موارد دیدگاه‌ها به هم نزدیک شده است.
وی با اشاره به سفر عراقچی به همراه نمایندگان وزارت نفت و بانک مرکزی به فرانسه، تصریح کرد: باید نفت ایران خریداری شده و تعهد بازگشت پول انجام گیرد، این موضوع مذاکره ما است.
وی ادامه داد: سفر دکتر ظریف به مسکو هم در همین راستا است در زمینه تعهدات تجاری با روسیه به گفت‌وگو خواهیم نشست. علاوه بر حوزه‌های‌ اقتصادی در مورد فعالیت‌های‌جدید سیاسی نیز صحبت خواهیم کرد. جناب‌آقای ماهاتیر محمد به ایران خواهند آمد. خوشبختانه ژاپنی‌ها ‌هم تمایلات را برای کار در سطح بهتری را دنبال کردند. سخنگوی دولت یادآور شد: نه تنها منزوی نشدیم، خوشبختانه وضعیت رو به جلو هم داشته و حرکت می‌کنیم. کماکان استراتژی ما تعهد مقابل تعهد است. در این صورت گام سوم را متوقف می‌کنیم. هرچه به تعهدات کامل برجامی ‌نزدیک شویم، ما هم به آنچه تعهد داشتیم نزدیک می‌شویم.
 وی تأکید کرد: با استناد به مفاد برجام کاهش تعهدات خود به برجام را اعلام کردیم، تعهدات را کم نکردیم که برجام را از بین ببریم. برای بازگشت طرف برجامی ‌به تعهدات خود، این سیاست را اتخاذ کردیم. اروپا قادر به اجرای تعهداتش نباشد منطقی نیست ما باشیم. تا روز جمعه فرصت ما برای گام سوم است. اینکه به سمت گام سوم حرکت نکنیم به واکنش طرف اروپایی ربط دارد. مشروط به میزان رضایت ایران از رفتار اروپا حتی میزان بازنگری در سایر موارد هم وجود دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی