[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

تنوع اشتغال عشایر را به اسکان ترغیب می‌کند، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان امور عشایر ایران در سفر به استان فارس از کانون توسعه عشایری قره مهکستان شهرستان بوانات بازدیدکرد. قندالی در این بازدید در دیداری صمیمی با مردم و مسئولان شهرستان از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات عشایر منطقه قرار گرفت. 
رئیس سازمان امور عشایر ایران در جلسه‌ای‌که با حضور مسئولان، شورای اسلامی عشایری و مردم منطقه برگزار شد، کانون‌های‌ اسکان عشایری را کانون‌های‌توسعه اسکان عشایری برشمرد که در فرآیند مطالعه و برنامه‌ریزی‌ها‌ بایست تمامی جوانب توسعه‌ای‌ آن اعم از اشتغال، فرهنگ، توسعه اجتماعی و فعالیت‌های ‌زیربنایی آن رعایت و به طور جدی پیگیری شود.
وی موضوع اشتغال و تنوع اشتغال را در این سایت‌ها ‌از مقوله‌های ‌مهم دانست که می‌تواند ضمن ترغیب عشایر به اسکان در افزایش سطح درآمد اقتصادی خانواده‌ها‌ نیز مؤثر باشد. این مقام مسئول با اشاره به ظرفیت‌های‌خوبی که در منطقه در حوزه کارآفرینی و اشتغال قرار دارد بر بهره‌وری منابع آبی و ترویج و توسعه طرح‌های‌اقتصادی که مصرف آب کمی دارند تأکید کرد. 
کرمعلی قندالی بهره‌گیری از ظرفیت‌های‌صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری را در اشتغال پایدار بانوان عشایری مهم ارزیابی کرد و گفت: با فرهنگ‌سازی، آموزش و نیاز سنجی بازار و همچنین ذوق، سلیقه و توانمندی بانوان عشایری می‌توان در بخش‌های‌درآمدزا از جمله صنایع دستی، کشت و فرآوری و بسته‌بندی گیاهان دارویی و بوم‌گردی و گردشگری عشایری از ظرفیت بانوان که نیمی از جامعه فعال عشایری را شامل می‌شوند، بهره برد. وی در ادامه با توجه به مطالبه مردمی در خصوص تأمین آب شرب سالم و بهداشتی و با توجه به تجهیز و پمپاژ آب و انتقال آب به سایت اسکان گفت: مبلغ 1500 میلیون ریال جهت اجرای شبکه آب آشامیدنی داخلی سایت تخصیص یافته که ظرف چند ماه آینده عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
مدیر کل امور عشایر فارس نیز در این جلسه با بیان ظرفیت‌های‌ منطقه و فعالیت‌های‌انجام شده گفت: بالغ بر 212 کانون توسعه عشایری در استان شناسایی شده که در حال طی مراحل مطالعاتی خود است و تاکنون در 136 کانون توسعه عشایر ساکن شده‌اند. روح‌الله بهرامی افزود: در کنار کانون‌های توسعه عشایری به اشتغال جوانان نیز توجه شده و در هر سایت با توجه به ظرفیت‌های بالقوه‌ای که دارد فعالیت‌های‌اقتصادی از جمله صنایع دستی، کشت گیاهان دارویی، دامداری و مرغداری و گلخانه و سایر کارگاه‌های ‌نیمه صنعتی در نظر گرفته شده است.
رئیس اداره امور عشایر شهرستان بوانات نیز در این بازدید با بیان عملکرد اداره امور عشایر گفت: شهرستان بوانات ییلاق‌گاه عشایری 6 شهرستان قشلاقی می‌باشد که جمعیتی بالغ بر 2500 خانوار عشایری را درخود جای داده است. علی هاشمی شیری گفت: کار مطالعه سایت اسکان عشایری قره مهکستان در سال 1387 شروع شد و با اتمام آن، عملیات اسکان در زمینی با مساحت 13 و نیم هکتار در قالب 250 قطعه در حال انجام است. وی گفت در حال حاضر 12 کانون اسکان در شهرستان بوانات وجود دارد که 7 کانون آن به صورت خود جوش عشایر در آن ساکن شده‌اند. رئیس اداره امور عشایر شهرستان بوانات مجوز ایجاد واحدهای دامی کوچک، انجام شبکه آب‌رسانی داخل سایت، احداث مدرسه عشایری، تسهیلات کم‌بهره جهت اشتغال و گازرسانی و انجام برخی عملیات زیربنایی را از جمله مطالبات مردمی در این کانون بر شمرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی