[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۶
  • دوره جدید

وضعیت خون قرمز شد ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل انتقال خون فارس با اشاره به وضعیت بحرانی ذخایر گروه‌های خونی در استان، گفت: اگرچه نیاز به خون در همه گروه‌های خونی از هم‌اکنون احساس می‌شود اما ذخایر خونی گروه‌های A و O بیش از دیگر گروه‌ها مورد نیاز است. 
به گزارش ایسنا منطقه فارس، مسعود ترابی روز گذشته در یک کنفرانس خبری با اشاره به طرح نذر خون که طی سال‌های متوالی در ایام محرم و صفر توسط سازمان انتقال خون ایران به عنوان شعار محوری در دستور کار قرار می‌گیرد، عنوان کرد: هر ساله شهروندان علاقه‌مند با تأسی از حرکت امام حسین(ع)، ایثار سیدالشهدا را سرلوحه قرار می‌دهند و در حرکتی انسان دوستانه به بیماران نیازمند خون کمک می‌کنند.  وی با بیان اینکه نذر خون دارای چند بعد است، تأسی و پیروی از حرکت امام حسین(ع) در راه ایثار و فداکاری و رویکرد انسان‌دوستانه را از مهم‌ترین این ابعاد دانست و افزود: با اهدای خون توسط هر فرد، حداقل جان سه نفر نجات می‌یابد.
مدیرکل انتقال خون فارس از استقرار واحد سیار اهدای خون مطابق سال‌های گذشته در حرم مطهر احمدبن‌موسی(ع) خبر داد و گفت: این واحد سیار از ١٤ شهریور مصادف با پنجم محرم از ساعت ٨ شب در حرم مستقر و تا پاسی از شب مبادرت به خون‌گیری از افراد علاقه‌مند می‌کند. ترابی ادامه داد: واحد دیگر سیار انتقال خون فارس نیز از همان 19شهریور در حرم سیدعلاءالدین حسین(ع) مستقر و از ساعت ٩ شب پذیرای مردم است.
به گفته وی، این دو واحد سیار تا روزسه‌شنبه ١٩ شهریور ماه در حرم‌های مطهر احمدبن‌موسی(ع) و سیدعلاءالدین حسین(ع) مستقر هستند.
مدیرکل انتقال خون فارس در بخشی از سخنانش با بیان اینکه پایگاه ثابت انتقال خون استان در فلکه نمازی جنب درمانگاه امام رضا(ع) نیز همه روزه از ساعت ٨ صبح تا ٧:٣٠ شب پذیرای شهروندان است، گفت: پایگاه ثابت پارک ولیعصر از دیگر واحدهای انتقال فارس محسوب می‌شود که در این پایگاه نیز همه روزه از ساعت 8:30 صبح تا 12:30 ظهر برای شهروندان ساکن در شرق شیراز فعال است. 
ترابی اضافه کرد: پایگاه مرکزی انتقال خون فارس نیز در خیابان قصردشت شیراز همه روزه از ساعت ٨ صبح تا ٨ شب اقدام به خون‌گیری می‌کند که در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی این مهم با دو ساعت اضافه تا ساعت 22 شب ادامه دارد. 
وی از شهروندان خواست به دلیل افزایش مسافرت‌ها در شهریورماه، اهدای خون را به روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی اختصاص ندهند، بلکه از هم‌اینک با مراجعه به پایگاه‌ها، نسبت به اهداء اقدام کنند. 
مدیرکل انتقال خون فارس همچنین گفت: پایگاه ثابت انتقال خون در شهرستان‌های فسا، جهرم، داراب، لارستان، آباده، مرودشت و کازرون از ساعت ٨ صبح تا ١٣ فعال هستند.
ترابی با بیان اینکه به طور متوسط روزانه بالغ بر ٣ هزار واحد خون و فرآورده‌های خونی در فارس مصرف می‌شود، اظهار کرد: روزانه یکهزارنفر باید در استان خون اهداء کنند تا نیاز به فرآورده‌های خونی تأمین شود.  وی گفت: هر سال 170 هزار نفر موفق به اهدای خون در استان می‌شوند که بیش از 60 درصد از این تعداد به طور مستمر خون اهداء می‌کنند که همه آنها دارای کارت مستمر اهدای خون هستند. 
مدیرکل انتقال خون فارس با بیان اینکه مشارکت بانوان در امر اهدای خون در سطح ایران زیر ٥ درصد است، افزود: در فارس نیز نزدیک به ٥ درصد است.  ترابی همچنین با بیان اینکه افراد در بازه‌های سنی ١٨ تا ٦٠ سال با حداقل ٥٠ کیلو وزن می‌توانند خون اهداء کنند، گفت: پیش از انجام خون‌گیری آزمایش‌های هپاتیت C و B ، انگل سیفلیس و اچ آی وی از افراد گرفته می‌شود.  مدیرکل انتقال خون استان فارس اعلام کرد که بیشترین میزان مصرف خون و فرآورده‌های خونی مربوط به بیماران مبتلا به تالاسمی، سرطان، بیماران نیازمند پیوند و جراحی قلب است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی